REKLAMA

Popatrz w górę. Planetoida 2023 DZ2 odwiedza Ziemię w ten weekend. Jak ją zobaczyć?

W ten weekend niebo znów nas zaskoczy. Planetoida 2023 DZ2 przeleci bardzo blisko Ziemi! Ten kawałek kosmicznej skały jest tak duży jak obiekt, który spowodował katastrofę Tunguską. Naukowcy wyliczyli nawet prawdopodobieństwo uderzenia 2023 DZ2 w Ziemię.

22.03.2023 11.07
planetoida
REKLAMA

W nadchodzącą sobotę 25 marca, na niebie pojawi się planetoida o imieniu 2023 DZ2. Jest to całkiem sporych rozmiarów, kosmiczna skała, o średnicy około 70 metrów, większa niż przeciętne planetoidy, jakie zazwyczaj przelatują w pobliżu naszej planety. Mimo że w czasie swojego zbliżenia do Ziemi nie stanowi ona żadnego zagrożenia, istnieje mała szansa, że w 2026 r. może w nas uderzyć.

Choć ta potężna skała przelatuje w odległości zaledwie 0,45 odległości Księżyca od Ziemi, czyli około 173 tysięcy kilometrów, wciąż nie ma powodu do paniki. To więcej niż wystarczająca odległość, abyśmy mogli spokojnie spać w tym tygodniu, nie martwiąc się, że 2023 DZ2 zrówna jakieś miasto z ziemią.

REKLAMA

Planetoida 2023 DZ2 jest znacznie większa niż większość innych skał, które kiedykolwiek znaleziono przelatujące wewnątrz orbity Księżyca. Zwykle raz lub dwa razy w roku widzimy planetoidy o wymiarach kilku metrów, zbliżające się do Ziemi, a nawet wpadające do naszej atmosfery. 2023 DZ2 to jednak duży wyjątek.

Planetoida 2023 DZ2 raczej nie uderzy w Ziemię

I tu wielka niespodzianka! Planetoida 2023 DZ2 może być wystarczająco duża i jasna, aby zobaczyć ją na nocnym niebie przez lornetkę. Warto posłużyć się aplikacjami takimi jak TheSkyLive lub Stellarium, które pomogą zlokalizować asteroidę na nocnym niebie.

Jeśli pogoda nie dopisze lub nie posiadasz odpowiedniego sprzętu, aby obserwować 2023 DZ2, nie musisz się martwić. Virtual Telescope Project organizuje specjalną transmisję na żywo na platformie YouTube, która pozwoli każdemu na obserwowanie tego fascynującego wydarzenia.

Planetoida 2023 DZ2 została wykryta pod koniec lutego, więc zaledwie kilka tygodni temu. W pewnym momencie wydawało się, że szanse na kolizję 25 marca 2023 r. wynoszą jak 1 do 430. To całkiem sporo!

Kolejne wyliczenia sprawiły jednak, że możemy spać spokojniej. NASA szacuje prawdopodobieństwo uderzenia w naszą planetę na 1 do 71 000. Na liście ryzyka Europejskiej Agencji Kosmicznej dla obiektów zbliżających się do Ziemi z szansą na uderzenie, 2023 DZ2 zajmuje obecnie 31 miejsce spośród niemal 1500 obiektów.

W 2026 r. planetoida też będzie przelatywać w pobliżu Ziemi i być może wówczas istnieć będzie większe prawdopodobieństwo uderzenia w naszą planetę. To uda się ustalić dokładnie po zebrani danych w tę sobotę.

REKLAMA

Niemniej jednak nadal będzie się mówiło o 2023 DZ2 jako o "potencjalnie niebezpiecznej", ponieważ jest to termin, który astronomowie używają do klasyfikowania obiektów zbliżających się do Ziemi. Jako ciekawostkę podać można, że skała bardzo podobnej wielkości odpowiada za słynną katastrofę Tunguską w 1908 r.

2023 DZ została odkryta za pomocą Teleskopu Izaaka Newtona na Wyspach Kanaryjskich, w ramach Projekt EURONEAR. To projekt naukowy i sieć służąca do badania i odkrywania obiektów bliskich Ziemi i potencjalnie niebezpiecznych planetoid przy użyciu istniejących teleskopów zlokalizowanych na obu półkulach naszej planety.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA