REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Pięć planet będzie widocznych jednocześnie na niebie. Niezwykłe widowisko nadchodzi

Miłośnicy astronomii mają powód do radości, ponieważ jeszcze w tym miesiącu będą mogli podziwiać pięć planet Układu Słonecznego, które jednocześnie będą widoczne z Ziemi w rzadkiej formie układu planetarnego. 28 marca, Jowisz, Merkury, Uran, Mars i Wenus ułożą się w rzędzie na niebie tuż po zachodzie słońca.

21.03.2023
12:08
Pięć planet będzie widocznych jednocześnie na niebie
REKLAMA

Chociaż widok dwóch lub trzech planet jednocześnie na niebie nie jest niczym niezwykłym, pojawienie się ich pięciu już tak. Taki spektakl ostatnim razem oglądaliśmy w zeszłym roku oraz w 2020 i 2016 r.

REKLAMA

Pięć planet jednocześnie widocznych na niebie - to już wkrótce

Wszystkich zainteresowanych tym niezwykłym wydarzeniem astronomicznym zachęcamy do rozpoczęcia obserwacji tuż po zachodzie słońca. Pięć planet jednocześnie będzie można zobaczyć we wtorek 28 marca. Zjawisko powinno mieć miejsce około godziny 19:20. Nasze oczy powinniśmy zwrócić dokładnie na zachód. Niestety, niektóre planety będą znacznie łatwiejsze do zobaczenia niż inne.

Dwie planety - Jowisz i Merkury - będą widoczne blisko horyzontu, będą bardzo jasne i łatwe do znalezienia. Mars będzie trochę ciemniejszy, ale nadal łatwo zauważalny gołym okiem, a zlokalizujemy go w prosty sposób, nieco poniżej Księżyca. Między Marsem, Jowiszem i Merkurym jaśnieć będzie Wenus, którą oglądać będziemy również bez problemu.

REKLAMA

Gorzej sprawa mieć będzie się z Uranem. Nic dziwnego, to siódma planeta od Słońca, więc i jej blask jest dla nas słabo widoczny. Do zobaczenia Urana potrzebne będą przynajmniej lornetki, a planetę odszukamy w pobliżu Wenus, powyżej i na lewo.

Jak to często bywa w przypadku obserwacji gwiazd i wydarzeń na niebie, najlepszym wyborem pod względem lokalizacji są ciemne miejsca i obszary o słabym zanieczyszczeniu światłem. Na tej stronie możesz sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższe miejsce najmniej zanieczyszczone światłem.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA