REKLAMA

Potężne pazury naszych Patriotów już w Polsce. Pędzą 5000 km/h

Radary, stacje kontroli i dowodzenia, zasilanie - wszystko to jest w systemie Patriot niezwykle ważne, ale największe zainteresowanie budzą zawsze same pociski. Niezwykle szybkie, niewiarygodnie wręcz precyzyjne są pazurami polskiej tarczy antyrakietowej. To one strącą z nieba każdego, kto będzie chciał nam zagrozić.

09.03.2023 18.11
Rakieta PAC-3 MSE systemu Patriot
REKLAMA

Lockheed Martin dostarczył właśnie do Polski partię pocisków PAC-3 MSE, które są integralną częścią naszych systemów Patriot.

To technologiczne dzieło sztuki "made in USA" i choć może to brzmieć banalnie, nie ma w tym krzty przesady. Rakiety to dzieło amerykańskich inżynierów, pełne najnowszej elektroniki, powstałe w oparciu o całe dekady doświadczeń.

REKLAMA

Rakiety PAC-3 MSE systemu Patriot potrafią naprawdę dużo

Co potrafią PAC-3 MSE? W krainie broni przeciwlotniczej to zawodnicy wagi ciężkiej. Górna półka. Te rakiety wyposażone są w technologię hit-to-kill, która umożliwia precyzyjne zwalczanie celów bezpośrednim trafieniem. Mierząca 10 m długości rakieta osiąga przy tym prędkość 5000 km/h! Jeden pocisk PAC-3 MSE waży 373 kg. Wewnątrz znajduje się też głowica wybuchowa o wadze 90 kg, która może zniszczyć cel odłamkami.

Pociski Lockheed Martin PAC-3 MSE dla polskiego systemu Patriot

PAC-3 MSE wchodzą na wyposażenie polskiego systemu Wisła (system Patriot), który ma stanowić najwyższe piętro krajowego systemu obrony przeciwlotniczej, zapewniając ochronę przed pociskami balistycznymi, pociskami manewrującymi oraz samolotami.

Pociski balistyczne mogą być niszczone z odległości nawet 60 km. To bardzo dobry wynik, dwa razy lepszy niż zwykłej wersji PAC-3. Pułap osiągany przez nasze nowe rakiety to 24,5 km, co też jest doskonałym rezultatem. Na tej wysokości latać może mało który samolot. Zasięg przy zwalczaniu samolotów i pocisków manewrujących jest tajny i zależy od wysokości celu, ale w optymalnych warunkach wynosi on zapewne ponad 200 km.

Wyrzutnie polskiego systemu Patriot

Nasze rakiety to nowa broń. Armia amerykańska przyjęła na uzbrojenie pierwsze pociski przechwytujące PAC-3 MSE w październiku 2015 r., a więc niedawno.

REKLAMA

W marcu 2018 r. Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało umowę o wartości 4,75 miliarda dolarów na dwie baterie Patriot w konfiguracji 3+. 

Zakup obejmuje IBCS czyli zintegrowany system dowodzenia obroną powietrzną i przeciwrakietową firmy Northrop Grumman oraz cztery tak zwane jednostki ogniowe z czterema radarami AN/MPQ-65, 16 wyrzutniami i 208 pociskami PAC-3 MSE. Jeden pocisk kosztuje 4,1 mln dolarów. Pierwszą baterię dostarczono do Polski w grudniu 2022 r.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA