REKLAMA

Tak będzie chroniona granica Polski z Rosją. Rusza budowa zapory elektronicznej

Polska szykuje się do budowy zapory elektronicznej na granicy z obwodem kaliningradzkim. Prace mają się rozpocząć dosłownie na dniach, a obszar ten chronić mają najnowsze technologie. Póki co granicę zabezpiecza drut kolczasty, który wojsko rozstawiało w listopadzie.

22.03.2023 18.56
Tak będzie chroniona granica Polski z Rosją. Rusza budowa zapory elektronicznej
REKLAMA

Granica między Polską a obwodem kaliningradzkim, będącym częścią Rosji ma 200 km długości. To region, który wymaga specjalnych środków bezpieczeństwa. Już od kilku lat Polska planuje wzmocnić ochronę swojej granicy z Rosją poprzez zainstalowanie nowoczesnego systemu ochrony granic, w tym elektronicznej zapory.

REKLAMA

Takie rozwiązanie pozwoli na skuteczną kontrolę ruchu granicznego, zwłaszcza w kontekście zagrożeń terrorystycznych. Straż Graniczna podkreśla, że bariera pomoże w walce z przestępczością, przede wszystkim związaną z nielegalną migracją oraz przemytem towarów. Elektroniczna zapora ma pomóc w wykryciu nielegalnego przekraczania granicy, a także ostrzegać przed zbliżającym się niebezpieczeństwem.

System elektronicznej zapory będzie składał się z kilku warstw ochrony. W pierwszej warstwie będą znajdować się kamery i czujniki ruchu, które będą monitorować teren wzdłuż granicy. Kolejna warstwa to system dronów, które będą patrolować granicę i przekazywać obraz w czasie rzeczywistym.

Ważnym elementem jest także radar, który będzie skanował przestrzeń powietrzną wzdłuż granicy i wykrywał wszelkie nielegalne loty i przeloty. Wszystkie te elementy mają zostać ze sobą połączone i działały w sposób zintegrowany, zapewniając maksymalną ochronę granicy.

Wszystko to w połączeniu zapewni kompleksowy obraz sytuacji na granicy, który umożliwi kontrolowanie tego obszaru niezależnie od ukształtowania terenu i warunków atmosferycznych. Dane ze wszystkich czujników, dronów i radarów przekazywane będą do Centrum Nadzoru w Kętrzynie, które ma zostać wybudowane w ramach tej inwestycji.

Bariera elektroniczna będzie miała długość 199 km i obejmie zasięgiem działania całą lądową granicę z obwodem kaliningradzkim (oprócz Mierzei Wiślanej, gdzie granicę już od kilku lat chronią urządzenia elektroniczne).

Wykonawcą inwestycji jest firma Telbud S.A. z Poznania. Na wykonanie wszystkich zaplanowanych w ramach umowy prac przeznaczono kwotę ponad 373 mln zł. Firma Telbud przedstawiła w ostatnich dniach projekt zapory, który jest konsultowany ze Strażą Graniczną. Prace mają się zacząć na początku kwietnia 

REKLAMA

Należy jednak pamiętać, że elektroniczna zapora to tylko jeden ze środków ochrony granicy z Rosją. Ważne są także patrole graniczne, a także odpowiednia infrastruktura, takie jak ogrodzenia, bariery i inne przeszkody fizyczne.

Wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, takich jak elektroniczna zapora, jest ważnym krokiem w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa granicy z Rosją. To jednak tylko część systemu, który musi być całościowo i skutecznie zaprojektowany, by zagwarantować maksymalne bezpieczeństwo i ochronę granicy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA