REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Polskie Bayraktary już latają. Oto jak są uzbrojone

Trwają pierwsze loty szkoleniowe polskich dronów TB2 Bayraktar. Wkrótce nasza armia będzie miała ponad 20 takich bezzałogowców.

16.02.2023
15:21
Polskie Bayraktary już latają. Oto jak są uzbrojone
REKLAMA

Piloci-operatorzy i instruktorzy, którzy przeszli wcześniej przeszkolenie w Turcji, operują teraz w polskiej przestrzeni powietrznej dronami, które zostały dostarczone do Wojska Polskiego pod koniec 2022 r. Jednocześnie w Turcji szkolą się kolejni żołnierze 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych. Będą oni obsługiwać Bayraktary, które dotrą do Mirosławca jeszcze w tym roku.

Przeczytaj także:
- Bayraktar już w Wojsku Polskim. Oto najciekawsze fakty o nowych dronach naszej armii
- Mamy Bayraktary i umiemy je obsługiwać. Polskie wojsko wraca z Turcji
- Najnowsza wersja, słynnego Bayraktara już gotowa. Będzie startować z lotniskowca
- Kizilelma czyli Turcja podnosi poprzeczkę. Ten dron to wojownik

REKLAMA

W maju 2021 r. podpisana została umowa, na podstawie której Wojsko Polskie kupiło cztery zestawy bezzałogowych systemów powietrznych Bayraktar TB2.

W skład każdego zestawu wchodzi sześć uzbrojonych dronów Bayraktar TB2. Łącznie więc polska armia będzie miała 24 takie bezzałogowce. Kontrakt obejmuje także dostawę m.in. mobilnych stacji kontroli, z których odbywa się sterowanie dronem i odpalanie uzbrojenia oraz symulatorów i zapas części zamiennych.

Wojsko Polskie otrzymało 24-miesięczna gwarancję na każdego drona. W umowie zabezpieczony jest także transfer technologii, który zapewni możliwość serwisowania i naprawy w Polsce m.in. silników, naziemnych stacji kontroli oraz kamer.

 class="wp-image-3334013"
Pocisk MAM-L.

Polska kupiła też naprowadzane laserowo kierowane pociski typu MAM-L i MAM–C. MAM-L to inteligentna mikroamunicja, rodzina bomb naprowadzanych laserowo lub GPS/INS produkowanych przez turecką firmę Roketsan. Pocisk taki waży 22 kg, ma zasięg 15 km i jest naprowadzany na cel za pomocą lasera umieszczonego w dronie Bayraktar. Pocisk posiada głowicę przeciwpancerną, zdolną do zniszczenia czołgu lub głowicę termobaryczną do niszczenia piechoty i lekkich pojazdów.

 class="wp-image-3334010"
Pocisk MAM-C

MAM-C to lekka amunicja, która zapewnia wysoką precyzję uderzenia w cele statyczne i ruchome. Waży 6,5 kg, ma zasięg 8 km i również jest naprowadzana na cel za pomocą lasera. Pocisk ten niszczyć może lekkie umocnienia, piechotę lub pojazdy opancerzone.

Bayraktar TB2 to taktyczny bezzałogowy system powietrzny zdolny do prowadzenia zadań obserwacyjnych i rozpoznawczych oraz misji bojowych za pomocą kierowanych pocisków przenoszonych na czterech punktach podwieszeń pod skrzydłami.

 class="wp-image-3334037"
Polski TB2 Bayraktar w bazie w Mirosławcu
REKLAMA

Bayraktar TB2 został wyposażony w system awioniki umożliwiający w pełni autonomiczne kołowanie, start, lądowanie i przelot. Dron ma 6,5 m długości oraz 12 m rozpiętości. W powietrzu może przebywać bez przerwy 27 godzin. Masa startowa drona to 650 kg, a maksymalna prędkość to około 180 km/h.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA