REKLAMA

Najnowsza wersja słynnego Bayraktara już gotowa. Będzie startować z lotniskowca

Bayraktar TB3 to najnowsza wersja słynnego drona, która przeznaczona jest to operowania z lotniskowca. Bezzałogowiec jest większy od swojego poprzednika i ma lepsze osiągi.

26.01.2023 14.18
Bayraktar TB3
REKLAMA

Niejako przy okazji dowiedzieliśmy się, że najnowsza wersja drona Bayraktar, oznaczona jako TB3, jest już gotowa. Fragment maszyny widać w hali produkcyjnej na zdjęciu z wizyty tureckich urzędników i wojskowych w fabryce Baykar, gdzie powstają bezzałogowce.

REKLAMA
 class="wp-image-3156471"
Hala produkcyjna firmy Baykar.

W Turcji drony Bayraktar TB3 będą musiały, przynajmniej częściowo, zastąpić myśliwce F-35. Turcy wiązali z tym samolotem ogromne nadzieje. Miał być on głównym orężem nowego lotniskowca i zarazem desantowca, TCG Anadolu.

Turcja była nawet wśród krajów, które wspólnie produkowały części do F-35. Jednak Senat USA zakazał eksportu myśliwca do Turcji w związku z zakupem przez nią przeciwlotniczego systemu S-400 od Rosji.

 class="wp-image-3156576"
TCG Anadolu

TCG Anadolu ma wejść do służby w 2023 r. Turcja pracuje nad nowoczesnym dronem z silnikiem odrzutowym, wykonanym w technologii stealth, który miałby być głównym samolotem na okręcie. Bayraktar Kizilelma jest w trakcie prób i w ostatnich dniach wykonał swój pierwszy udany lot. Póki co na tureckim lotniskowcu rozmieszczonych będzie od 30 do nawet 50 dronów Bayraktar TB3.

Bayraktar TB3 jest zdolny do startu i lądowania na lotniskowcach z krótkim pasem startowym i zakończonych tzw. skocznią. Zarówno starty jak i lądowania mogą odbywać się w trybie autonomicznym, bez udziału człowieka.

Bayraktar TB3 ma składane skrzydła, co ułatwia rozmieszczanie maszyny na lotniskowcu, gdzie ilość miejsca jest ograniczona. Oprócz misji rozpoznawczych i wywiadowczych, Bayraktar TB3 może też prowadzić walkę z wykorzystaniem różnej amunicji podwieszanej pod jego skrzydłami.

REKLAMA
 class="wp-image-3156477"
Bayraktar TB3 na pokładzie okrętu TCG Anadolu (wizualizacja)

Bayraktar TB3 może być obsługiwany z bardzo dużych odległości dzięki możliwościom komunikacji Beyond-Line-Of-Sight (poza linią wzroku).

Bezzałogowiec ma rozpiętość skrzydeł 14 m, długość 8,5 m i wysokość 2,5 m. Maksymalna masa startowa 1450 kilogramów, a podwieszane uzbrojenie to 280 kg. To sporo w porównaniu z poprzednikiem, Bayraktar TB2, który ma udźwig 55 kg (150 kg z mniejszym zapasem paliwa). Prędkość przelotowa to 230 km/h. W powietrzu Bayraktar TB3 będzie mógł przebywać przez 24 h.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA