REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Kizilelma czyli Turcja podnosi poprzeczkę. Ten dron to wojownik

Kizilelma to najnowszy dron firmy, która stworzyła słynnego TB2 Bayraktar. Tym razem jednak Turcy stworzyli niewidzialny dla radarów, bezzałogowy myśliwiec zdolny do walki z samolotami przeciwnika i wsparcia bombami żołnierzy na ziemi.

23.11.2022
17:53
Bayraktar Kizilelma czyli Turcja podnosi poprzeczkę. Ten dron to wojownik
REKLAMA

Kizilelma to odrzutowy, jednosilnikowy, trudno wykrywalny dla radarów, dron myśliwski, opracowywany przez turecką firmę Baykar. Selcuk Bayraktar, projektant drona, powiedział, że Kizilelma ma być gotowa w 2023 r., dodając, że bezzałogowiec z napędem odrzutowym jest jego marzeniem od 12 lat.

REKLAMA

Pierwszy test integracji silnika został pomyślnie przeprowadzony 19 września 2022 r. Testy automatycznego kołowania po ziemi odbyły się 20 listopada 2022 r. w Akinci Flight Training and Test Center w Corlu w północno-zachodniej Turcji i zakończyły się sukcesem. Samolot ma odbyć swój dziewiczy lot przed końcem 2022 r.

Kizilelma może walczyć z innymi samolotami

Kizilelma to bezzałogowy samolot o niskim RCS (skuteczna powierzchnia odbicia) co zapewniać ma mu właściwości stealth. Maszyna wyposażona jest w nowoczesny radar AESA (radar z aktywnym skanowaniem elektronicznym). 

 class="wp-image-2990706"
Kizilelma w czasie prób na ziemi

Dron będzie mógł startować i lądować na lotniskowcach o krótkim pasie startowym, w tym na flagowym okręcie desantowym tureckiej floty, TCG Anadolu, który ma wejść do służby w przyszłym miesiącu.

Kizilelma będzie zdolny do działania w tandemie z samolotami załogowymi i może przenosić pociski powietrze-powietrze oraz powietrze-ziemia.

Kizilelma ma być zdolna do wykonywania wielu misji w tym bliskiego wsparcia powietrznego (CAS), czyli wsparcia wojsk naziemnych, odpalania pocisków manewrujących, tłumienia obrony powietrznej wroga (SEAD) i niszczenia obrony powietrznej wroga (DEAD).

 class="wp-image-2990766"

W przeciwieństwie do bezzałogowych statków powietrznych Kizilelma będzie mogła walczyć też z samolotami. Dzięki zaawansowanemu technologicznie radarowi dron sam wykryje myśliwce nieprzyjaciela i podejmie z nimi walkę za pomocą rakiet przeciwlotniczych.

Dron może przenosić 1,5 tony uzbrojenia (dla porównania Bayraktar TB2 zabiera 50 kg). Zgodnie z założeniami bezzałogowiec będzie w stanie latać przez pięć godzin. Wysokość operacyjna maszyny to 10 670 m.

Kizilelma powstanie w trzech wersjach

Podczas Teknofest 2022, największego festiwalu lotnictwa i technologii w Turcji, Baykar ogłosił, że powstaną trzy warianty Kizilelma z różnymi konfiguracjami silnika. Silniki są produkowane przez turecko-ukraińską spółkę joint venture Black Sea Shield. 

Kizilelma-A będzie najwolniejsza i posiadać będzie silnik AI-25TLT. Nie będzie przekraczać prędkości naddźwiękowych. Kizilelma-B będzie latać z prędkością ponaddźwiękową, a maszynę napędzi pojedynczy ukraiński silnik AI-322F. I wreszcie Kizilelma-C będzie posiadać silniki AI-322F.

Kizilelma posiada wewnętrzne komory uzbrojenia co pozwala na zachowanie mniejszej sygnatury radarowej niż w przypadku maszyny z podwieszanym uzbrojeniem, która doskonale odbija fale radarowe.

REKLAMA
 class="wp-image-2990703"
Kizilelma z widocznym układem typu kaczka

Dodatkowo, co rzadko spotykane w maszynach stealth, Kizilelma ma z przodu dwa skrzydła tzw. kaczka, które zapewniają dronowi większą manewrowość. Podobne rozwiązanie zastosowali Chińczycy w swoim samolocie Chengdu J-20.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA