REKLAMA

Apple ma świetny patent. Będzie monitorować całe twoje ciało

Apple ma patent na to, jak wykorzystać AirPodsy i Apple Watcha do śledzenia każdego twojego ruchu. Teraz, zamiast babci, to elektronika będzie przypominać ci, żebyś się nie garbił.

31.03.2023 13.49
Apple ma świetny patent. Będzie monitorować całe twoje ciało
REKLAMA

Apple ma swoich rękach kilka ciekawych patentów. Wykrywanie, z którego sprzętu aktywnie korzystasz, byś nie dostał szału od dostawania powiadomień na wszystkie urządzenia, opaski do smartwatchy, które zmieniają kolor za pomocą aplikacji oraz patent dla osób z wadami wzroku, które kiedyś pewnie doczekają się Apple Glass.

REKLAMA

Teraz do tego grona dołącza patent z jednej strony rewolucyjny, z drugiej wprawiający w konsternację: system wykrywający każdy ruch ciała.

Apple ma patent na śledzenie. I nawet nie potrzebuje produkować do niego nowego sprzętu

W czwartek amerykańskie biuro patentowe zatwierdziło dwa wnioski patentowe złożone przez Apple grubo ponad rok temu.

Pierwszy z nich opisuje noszenie przez użytkownika "urządzenia umieszczonego na głowie" oraz drugiego urządzenia mobilnego zdolnego wykrywać swoje położenie w przestrzeni do wykrywania pozycji ciała użytkownika. Apple w swym patencie pokazuje grafikę, która wskazuje, że system nie jest ograniczony do trzech podstawowych stanów: leżenia, siedzenia i stania, ale także postury pomiędzy tymi stanami - skłaniania się czy podnoszenia.

Kolejny patent zakłada wykorzystanie elektroniki noszonej (czyli np. Apple Watcha czy Air Podsów) do wykrywania ruchów całego ciała. Według założeń patentu Apple cała tego typu elektronika, noszona wspólnie, jest w stanie zapewnić dane o położeniu ciała w przestrzeni, jak i pojedynczych ruchów kończyn. System nie zakłada dodania do produktów Apple nowych czujników, a wykorzystania już tych istniejących.

"Na przykład czujniki inercyjne wbudowane w smartwatch mogą rejestrować ruch ramienia użytkownika, który może być następnie wykorzystany przez aplikację fitness do obliczania różnych parametrów, takich jak ilość kalorii spalonych przez użytkownika podczas ćwiczeń. Niektóre urządzenia douszne (np. słuchawki dokanałowe typu earbuds) zawierają czujniki inercyjne, które sterują odtwarzaniem dźwięku, dostarczają danych o orientacji mikrofonu wykorzystywanych do kształtowania wiązki w celu redukcji szumów tła oraz śledzenia głowy w celu zakotwiczenia przestrzennego pola dźwiękowego odtwarzanego przez urządzenia douszne."

- wyjaśnia Apple w patencie
REKLAMA

Połączenie danych z wszystkich tych czujników oraz kamery (przypomnijmy: Apple ma patent na aparat w smartwatchu) pozwoli systemowi na wygenerowanie modelu 3D człowieka w czasie rzeczywistym. Jak możemy przeczytać w treści patentu, technologia ta mogłaby znaleźć wykorzystanie w np. wykrywaniu, czy użytkownik upadł lub jest chory, za pośrednictwem odpowiednich aplikacji zachęcić go do realizacji planu treningowego czy pomóc w nauce odpowiednich ruchów - na przykład przy nauce danego sportu czy tańca.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA