REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Apple Glass będą rozpoznawać soczewki. Osoby z wadami wzroku nie zostaną wykluczone

Jednym z największych wyzwań przy projektowaniu okularów rozszerzonej rzeczywistości, z którym mierzą się tak Apple, jak i Google jest zaprojektowanie rozwiązania, które nie wykluczy osób z wadami wzroku. Okazuje się, że najnowszy patent Apple'a może rozwiązać problem połączenia urządzeń noszonych na głowie i okularów korekcyjnych.

09.12.2022
11:54
Apple Glass będą rozpoznawać soczewki. Osoby z wadami wzroku nie zostaną wykluczone
REKLAMA

Rok temu do mediów wyciekła informacja, że Apple pracuje nad autorskimi okularami rozszerzonej rzeczywistości - Apple Glass. Oczekiwano, że Apple Glass trafią do sprzedaży w bieżącym roku, jednak firma potrzebuje na to więcej czasu. Czy oczekiwanie będzie wynagrodzone? Być może, a przynajmniej dla osób z wadami wzroku.

REKLAMA

Jak informuje serwis Patently Apple, Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych opublikował wniosek od producenta, który opisuje system wymiennych soczewek dla urządzeń montowanych na głowie (HMD).

Nowy patent Apple. smart okulary mogą być również okularami korekcyjnymi

Patent o identyfikatorze US 20220391608 A1 obejmuje urządzenia, systemy i metody, które wykorzystują nadające się do odczytu maszynowego oznaczenia na przezroczystej powierzchni w celu identyfikacji informacji o tej powierzchni.

Przykładowo, w myśl treści patentu, przeźroczystą powierzchnię może stanowić wkładka soczewki przepisanej na receptę dostosowanej do urządzenia HMD. Soczewka oprócz właściwości optycznych zawierać będzie dane - parametry (m.in. cylinder, dioptria, sfery) w formacie możliwym do odczytania przez komputer. Urządzenie będzie przetwarzać otrzymane informacje i dostosowywać się do aktualnie umieszczonej soczewki.

REKLAMA

W przypadkach, gdy do prawidłowego widzenia soczewka na receptę nie może być wymieniona, a musi znajdować się pomiędzy soczewką urządzenia HMD, a oczami użytkownika, informacje muszą zostać wprowadzone przez użytkownika.

W myśl patentu oznaczenia na soczewkach korekcyjnych mogą być również wykorzystane do identyfikacji zaburzeń rozpoznawania barw, co umożliwia przetwarzanie i korektę obrazu (np. zwiększenie kontrastu lub selektywną modyfikację kolorów) przez HMD.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA