REKLAMA

Japończycy stworzyli robota z koszmarów. Oto gigantyczny i latający robo-pająk

Ma cztery nogi, 16 wirników i lata. SPIDAR swym wyglądem może przerazić każdego. Jednak jak mówią jego twórcy, nawet gdyby ożył, to nie pobiegnie zbyt daleko. Za to przy dalszym rozwoju projektu robo-pająk może cię kiedyś wyciągnąć spod gruzów lub lawiny.

17.02.2023 05.23
Japończycy stworzyli robota z koszmarów. Oto gigantyczny i latający robo-pająk
REKLAMA

Amerykańska firma Boston Dynamics znana jest ze stworzenia kilku naprawdę imponujących modeli, których kształt korpusu i sposób poruszania się inspirowane są zwierzętami. Mowa tu przede wszystkim o robo-psach, które służą w wojsku czy robo-mule stworzonym na zlecenie Agencji Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych.

Z kolei w ubiegłym roku japońscy naukowcy opracowali projekt karalucha-cyborga. Jednak ostatni prototyp uczonych z Uniwersytetu w Tokio może w przyszłości zawstydzić poprzednie projekty, a arachnofobów przyprawić o zawał serca.

REKLAMA

Prototyp współczesnego koszmaru czy innowacja? Oto robo-pająk SPIDAR

Opracowany przez trójkę japońskich naukowców to SPIDAR, którego nazwa jest skrótem od frazy "SPherIcally vectorable and Distributed rotors assisted Air-ground amphibious quadruped Robot", co oznacza "sferycznie wektorowany i wspomagany rozproszonymi wirnikami czworonożny robot powietrzno-ziemny". Nazwa robota opisuje sposób jego działania i poruszania się.

REKLAMA

Różne zespoły badawcze opracowały już kilka dwunożnych powietrzno-ziemnych robotów, według naszej wiedzy, jest to pierwszy przypadek opracowania hybrydowego czworonożnego robota.

- pisze Moju Zhao, jeden z twórców robota

Na każdym z czterech odnóży robot posiada cztery wirniki, które mogą obracać się sferycznie, w zależności od potrzeb piętnastokilowego robota. Robot może zarówno chodzić, jak i wzbijać się w powietrze. Jednakże jego akumulatory posiadają niezwykle małą pojemność, która pozwala na zaledwie 9 minut lotu na wysokości około dwóch metrów lub 20 minut chodu.

Jak podkreślają badacze, SPIDAR jest prototypem, nad którym chcą pracować. Docelowo chcą oni stworzyć robota, który może przysłużyć się człowiekowi w takich dziedzinach jak poszukiwania i ratownictwo, obserwacja środowiska naturalnego czy inspekcja przemysłowa. Jednocześnie Japończycy będą dalej eksplorować możliwości wykorzystania napędu SPIDARa w innych, podobnych mu robotach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA