REKLAMA

Ten robot-muł robi furorę na YouTubie

17.09.2012 08.00
Ten robot-muł robi furorę na YouTubie
REKLAMA
REKLAMA

Ponad pół miliona ludzi w ciągu niecałego tygodnia zobaczyło na YouTubie prezentację robota-muła przygotowanego przez firmę Boston Dynamics – tę samą, która wsławiła się już wcześniej innowacyjnymi prototypami robotów przypominających zwierzęta. Robotomuł prezentuje się o tyle spektakularnie co… przerażająco.

Ten robot nieprzypadkowo wygląda jak muł, bo właśnie sztucznym, robotycznym mułem ma być. Ma służyć do przenoszenia ciężkich ładunków (do 400 funtów, czyli 181,5 kg) na sporą odległość (do 20 mil, czyli 32,2 km). Jego powstanie i rozwój współfinansuje amerykańskie wojsko za pośrednictwem: DARPA (Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych) oraz US Marines Corps (piechota morska USA), więc można się domyśleć, że jego przeznaczeniem jest służba w armii jako pomoc w działaniach jednostek piechoty.

Robot-muł w rzeczywistości nazywa się LS3 (Legged Squad Support System), ale wygląda i zachowuje się jak muł – ma kopyta, wstaje i porusza się chodem oraz truchtem i za pośrednictwem specjalnych sensorów podąża za człowiekiem przenosząc ładunek nawet na trudnym terenie – górzystym, leśnym a nawet krzaczastym. Człowiek może przejąć kontrolę nad mułem za pośrednictwem specjalnego urządzenia mobilnego z dotykowym ekranem.

Projekt wygląda naprawdę spektakularnie, chociaż zgodzimy się chyba wszyscy, że przy okazji nieco przerażająco. Zdecydowanie przyjemniej ogląda się projekty robotów albo o zupełnie abstrakcyjnych kształtach, albo o kształtach humanoidalnych. Roboty przypominające zwierzęta niosą w sobie coś niepokojącego.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA