Wielkie maszyny zajmą się paczkami. Tak wygląda najnowszy sprzęt Poczty Polskiej
Niektórzy mogą mnie kojarzyć jako wiernego fana kolei, ale mam jeszcze jedną wadę: jestem obrońcą Poczty Polskiej. Nigdy nie miałem wielkich problemów, poczta wzorowo dostarcza mi płyty i kasety z kraju i zagranicy, a osiedlowy listonosz to TOP 5 ludzi na tym świecie w moim rankingu. Możecie być zdziwieni, ale za sprawą tych maszyn i wy możecie już niedługo trafić do fan clubu poczty.
Poczta Polska zawarła umowę na zakup i montaż największego sortera. Gigantyczna maszyna będzie kosztować 120 mln zł i zasili nową sortownię w okolicy Radzymina. Sorter zakupiony przez Pocztę Polską będzie miał kształt pętli i zostanie wykonany w technologii "Cross-Belt". Dzięki sześciu liniom podawania automatycznego, sześciu liniom podawania ręcznego i ponad 300 ześlizgom, będzie to największa z dotychczasowych maszyn w Poczcie Polskiej.
Maszyna pozwoli na posortowanie 15 tys. przesyłek na godzinę
- Dążymy do tego, aby szybko i sprawnie obsługiwać powierzone nam paczki, jeszcze skuteczniej konkurując o wymagającego klienta – podkreśla Krzysztof Falkowski, prezes zarządu Poczty Polskiej. Uruchomienie planowane jest na drugi kwartał 2024 roku
W listopadzie potwierdzono, że mniejszy – choć wciąż kosztowny, bo pochłonie 40 mln zł – sorter powstanie w Lublinie
Będzie wyposażony w podajniki ręczne, podajnik teleskopowy, strefę kodowania ręcznego, 48 ześlizgów pionowych oraz 98 ześlizgów kierunkowych. Długość całej pętli sortera wynosi 285 m, a jego wydajność operacyjna pozwoli na posortowanie 7 tys. przesyłek na godzinę.
– Realizujemy największą w dotychczasowej historii inwestycję w automatyzację procesów logistycznych. W ten sposób odpowiadamy na intensywny rozwój sektora e-commerce. Chcemy być liderem na rynku kurierskim, w ubiegłym roku wprowadziliśmy nową ofertę usługi Pocztex, a nowoczesne sortery są niezbędne do efektywnej obsługi rosnących wolumenów przesyłek – mówił Andrzej Bodziony, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.
W 2023 roku kolejne nowe sortery rozpoczną pracę w halach we Wrocławiu i Lisim Ogonie pod Bydgoszczą
W wyniku przeprowadzonych prac łączna powierzchnia użytkowa sortowni w Lisim Ogonie zwiększy się o ponad 900 m2. Z kolei we Wrocławiu nowy sorter pozwoli na obsługę operacyjną 8–9 tys. przesyłek na godzinę, wprowadzanych w trybie automatycznym (z prędkością 2,5 m/s dla przesyłek standardowych). Wydajność dla przesyłek małych (poniżej 100 g), wprowadzanych ręcznie bezpośrednio na linię sortera wyniesie ok. 6–7 tys. na godzinę.