REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Przepis na długowieczność znajduje się w kranie. Te gadżety pomogą w wydłużeniu życia

Odpowiednie nawodnienie to klucz do długowieczności. Jak się okazuje, przyjmowanie wody w ilościach mniejszych od zalecanych skraca życie. Istnieje jednak kilka sprytnych gadżetów, które mogą pomóc w piciu odpowiedniej ilości wody.

08.01.2023
13:25
Przepis na długowieczność znajduje się w kranie. Te gadżety pomogą w wydłużeniu życia
REKLAMA

Zbilansowana dieta, aktywność fizyczna i brak nałogów - to trzy główne elementy, które prowadzą do długowieczności. Jak udowadniają amerykańscy naukowcy, jest jeszcze czwarty: nawodnienie.

Zgodnie z analizą danych pozyskanych od 11255 osób w 30-letnim okresie, dorośli, którzy byli mniej nawodnieni, wykazywali większą podatność na rozwój przewlekłych schorzeń, w porównaniu do grupy lepiej nawodnionej. Ponadto grupa mniej nawodniona wcześniej wykazywała oznaki starzenia biologicznego i zdaniem naukowców była bardziej narażona na przedwczesną śmierć.

REKLAMA

Naukowcy nie mierzyli aktywnie tego, ile dana osoba dziennie przyjmuje płynów, lecz skupili się na jednej z wartości w badaniach krwi: stężeniem sodu. Jego wyższe poziomy w surowicy krwi wskazują na odwodnienie organizmu.

Picie wody kluczem do długowieczności. Oczywiście, jeżeli pije się ją w odpowiednich ilościach

Od tysiącleci wiadomo, że woda jest życiodajnym płynem, lecz od stosunkowo niedawna naukowcy są w stanie podać idealną ilość, którą powinniśmy spożywać każdego dnia. Przeciętnie dla dorosłego mężczyzny zalecane dzienne spożycie wynosi 2,5 litra, a dla kobiety 2 litry. Owe wartości są zmienne w zależności od m.in. pory roku czy aktywności fizycznej, a także wieku i stanu zdrowia.

Nawet mając w świadomości, ile powinniśmy pić wody, nierzadko trudno jest utrzymać nawodnienie na odpowiednim poziomie. Pośród wielu nowinek w oprogramowaniu i sprzęcie, na rynku obecnych jest także wiele gadżetów oferujących wspomaganie w utrzymaniu ilości przyjmowanych płynów na zdrowym poziomie.

Aplikacje przypominające o piciu wody

Wiele osób utożsamia odpowiednie nawodnienie z kupowaniem drogich filtrów do wody i inteligentnych butelek, które nierzadko okazują się relatywnie drogie. Dlatego na dobry początek warto wyposażyć się w jedną z aplikacji, które będą tak przypominać o piciu wody, jak i śledzić postępy oraz pokazywać statystyki.

Użytkownicy Androida mogą skorzystać z m.in. z aplikacji Przypomnienie o wodzie, Przypomnienie wypij wodę czy Pij wodę regularnie - Waterful. Z kolei użytkownicy urządzeń z systemem iOS mogą zainstalować m.in. Przypomnienia o piciu wody, Moja woda - przypomnienia lub Pij regularnie z Waterful. Wiele z aplikacji na smartfony posiada też wersje na smartwatche, możliwe do sparowania z telefonem.

Inteligentne butelki na wodę

Osoby chcące nomen omen zainwestować w zdrowie, mogą skierować się ku inteligentnym butelkom na wodę. Butelki te, oprócz możliwości sparowania z dedykowaną aplikacją mobilną wysyłającą powiadomienia, oferują swoim właścicielom także wbudowane filtry usuwające zanieczyszczenia, izolację termiczną oraz kontrolowanie ilości wypitej wody. Na rynku dostępnych jest wiele modeli butelek, a ich ceny zaczynają się od 200 złotych.

Filtr do wody

Jeżeli jesteś w stanie pozwolić sobie na regularne przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, warto zadbać również o ich jakość. Choć w Polsce woda kranowa jest zdatna do spożycia w całym kraju, jej jakość różni się w zależności od regionu. Osoby szczególnie zainteresowane jakością wody lub po prostu chcące ją poprawić mogą zainteresować się zakupem urządzenia filtrującego.

REKLAMA

W sklepach znajdziemy szeroki wybór filtrów instalowanych bezpośrednio do domowych instalacji wodnej czy kranów. Jednakże osoby, które nie chcą lub nie mogą instalować filtrów, mogą zaopatrzyć się w mniej złożone alternatywy - butelki oraz dzbanki. Ich ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych i kolejnych kilkudziesięciu za wymienne filtry.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA