REKLAMA

Oto inteligentne butelki, które przypominają, że powinniśmy napić się wody. Sprawdziliśmy najciekawsze projekty

Jeśli zapominasz o piciu wody w ciągu dnia, mogą przydać ci się te gadżety. Inteligentna butelka nie tylko pomaga zbudować nawyk picia wody, ale również potrafi ją testować i filtrować.

29.10.2018 18.42
Hidrate spark 2.0
REKLAMA
REKLAMA

Woda pełni w organizmie wiele funkcji. Metabolizm, rozpuszczanie, transport składników odżywczych, usuwanie toksycznych produktów, regulacja temperatury ciała, regulacja gospodarki wodno-elektrolitowej, skurcz mięśni - to tylko nie które z nich. Co więcej, nawet zły nastrój, senność i poczucie zmęczenia mogą być spowodowane niedostateczną ilością wody w organizmie.

Picie wody to najprostsze, co możemy robić, żeby pomóc organizmowi czuć się o wiele lepiej każdego dnia. Jednak nie dziwi, że biorąc pod uwagę szybkie tempo życia, pracę, studia, często zapominamy o wodzie. Właśnie dlatego stworzono specjalne butelki inteligentne, które kontrolują ilość wypitej wody i informują o tym, kiedy jest czas na kolejny łyk.

Hidrate Spark 2.0

Hidrate spark inteligentna butelka class="wp-image-828950"

Kiedy przyszła założycielka Hidrate Spark , Nadya Nguyen, mało nie zemdlała z powodu odwodnienia, zdała sobie sprawę, że wielu ludzi potrzebuje, aby im przypominano o tym, że zamiast coli lub kawy czasami trzeba napić się wody.

Nadya wraz ze swoim zespołem zbudowała pierwszy prototyp inteligentnej butelki w ciągu 54 godzin. Działo się to podczas Google Startup Weekend. Projekt zdobył trzecie miejsce, a ludzie zaczęli pytać, kiedy takie butelki będą dostępne w sprzedaży. Wtedy Nadya uświadomiła sobie, że stworzyła coś wartościowego.

W 2015 roku startupowi udało się zebrać 600 tys. dol. na Kickstarterze i zebrać około 17 tys. zamówień w ciągu miesiąca. W 2016 roku pojawił się Spark 1.0. Wkrótce po tym rozpoczęła się praca nad Spark 2.0 w oparciu o opinie klientów. Zmiany obejmują lepsze połączenie Bluetooth i zastosowanie kolorowych diod LED.

Butelki Hidrate Spark mają pojemność 710 ml i nie zawierają bisfenolu A, który jest stosowany w większości tworzyw i uznany za szkodliwy dla zdrowia.

Czujnik wbudowany wewnątrz butelki automatycznie śledzi, ile wody wypijamy w ciągu dnia i przesyła informację do aplikacji w smartfonie. Kiedy jest czas, aby napić się wody, inteligentna butelka zaczyna się świecić. Po wypiciu niezbędnej ilości w ciągu dnia, czujnik świeci się różnymi kolorami, informując, że cel na dany dzień został osiągnięty. Butelka zasilana jest za pomocą zwykłych baterii. Jedna ma wystarczyć na cały rok.

Po zakupie butelki, którą wyceniono na 50 dol., musimy zainstalować jeszcze darmową aplikację mobilną. Najpierw aplikacja zadaje pytania, co do wzrostu, wagi, wieku i poziomu aktywności użytkownika, by wyznaczyć, ile wody potrzebuje on dziennie. Za pomocą lokalizacji, aplikacja może skonfigurować codzienną niezbędną ilość wody do picia w zależności od temperatury, wilgotności i wysokości miejsca pobytu.

W 2018 roku butelka Spark 2.0 pojawiła się w takich sklepach jak Target i Bed Bath & Beyond .

Ecomo testuje i filtruje wodę

Ecomo inteligentna butelka class="wp-image-828917"

Ten gadżet również przypomina użytkownikowi, kiedy jest czas, aby napić się wody. Jednak najciekawszą jego funkcją jest zdolność do testowania i filtrowania wody. Wystarczy wstrząsnąć pojemnikiem z płynem i na małym ekranie bransoletki owiniętej wokół butelki (bransoletkę również można założyć na rękę) wyświetli się wynik badania jakości: good, moderate, bad. W przypadku, gdy jakość wody jest zła czy średnia, należy kilka razy obrócić dolną część butelki i na ekranie pojawi się napis świecący się na zielono „good”. To znaczy, że można już spokojnie pić wodę, bo została ona oczyszczona.

Wewnątrz butelki Ecomo znalazł się specjalny filtr wodny. System filtracji eliminuje główne zanieczyszczenia i składa się z trzech elementów:

  • Filtra z węgla aktywnego — usuwa chlor, produkty farmaceutyczne, pestycydy i produkty petrochemiczne.
  • Jonowymiennego filtra do usuwania metali ciężkich, takich jak ołów, rtęć, miedź i kadm.
  • Membrany mikrofiltracji  z nanowłóknami, o wielkości mniej niż 0,2 mikrometra, która efektywnie filtruje do 99,9 proc. bakterii w wodzie.

W zestawie z butelką dostajemy specjalną ładowarkę. Czas pełnego ładowania to godzina. Pozwoli to na cały tydzień korzystania.

Equa. Elegancka i smart

Equa inteligentna butelka class="wp-image-828929"

Startup Equa pochodzi ze Słowenii. Udało mu się zebrać około 200 tys. dol. na Kickstarterze. Design inteligentnej butelki wyróżnia ją spośród wszystkich konkurentów: 5 opcji koloru, wysokiej jakości stal nierdzewna, matowa powierzchnia, pokrywa wykonana z prawdziwego marmuru. To wszystko wygląda elegancko.

REKLAMA

Inteligentna butelka świeci za każdym razem, kiedy jest czas, żeby zrobić łyk wody. Potrafi też śledzić ilość wypitej wody. Sprawdzić, czy użytkownik nadąża z planem, można bez sięgania po smartfon. Wystarczy delikatnie dotyknąć dołu butelki. Długie światło oznacza, że wszystko jest zgodnie z planem, a krótkie, że trzeba nadrobić zaległości.

Dzisiaj cena butelki w przedsprzedaży to 59 euro, gadżet będzie dostarczony do nabywcy już w styczniu 2019 roku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA