REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Stworzyli filtr, który chroni ludzi przed plagą naszych czasów. Usuwa 99,9 proc. mikroplastiku

Mikroplastik to zjawisko tak powszechne, że dotyczy dosłownie każdego, bo dzień w dzień pochłaniamy jego cząsteczki. Naukowcy z Korei Południowej znaleźli sposób na to, by pozbyć się zanieczyszczeń z wody.

30.12.2022
10:23
plastik
REKLAMA

Kluczem jest materiał o nazwie CTF. Powstały na jego bazie filtr jest w stanie w ciągu zaledwie 10 sekund usunąć 99,9 proc. zanieczyszczeń. Co najważniejsze, może być wielokrotnie używany i nie wpłynie to na jego wydajność.

REKLAMA

Naukowcy z Korei zaznaczają, że ich wynalazek sprawdziłby się nawet tam, gdzie nie ma prądu. Mógłby być więc wykorzystany w tych biedniejszych rejonach, gdzie problem zanieczyszczonej wody jest poważny.

 class="wp-image-3097923"

Niestety, my też zmagamy się z mikroplastikiem

Wystarczy, że weźmiesz głębszy oddech, a plastik wypełni całe twoje ciało. Według dr hab. Małgorzaty Grembeckiej z Katedry i Zakładu Bromatologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, tygodniowo zjadamy nawet 5 gramów mikroplastiku. Cząstki tworzyw sztucznych znajdowane są nawet we krwi. Możecie pojechać na Antarktydę, a spadający świeży śnieg już będzie zawierał plastik.

REKLAMA

Samo w sobie jest to szokujące. A przecież mikroplastik może jeszcze przenosić inne zanieczyszczenia, a także bakterie, grzyby i patogeny. Mało tego. Nie dość, że nie potrafimy poradzić sobie z mikroplastikiem, to czyha na nas kolejny wróg – nanoplastik, który jest jeszcze mniejszy niż ten mikro.

Wspomniana wcześniej badaczka w rozmowie z PAP zwracała uwagę, że o mikroplastiku wciąż nie wiemy wiele, np. jaki jest jego wpływ na nasze zdrowie. Wiadomo, że szkodliwy, ale jak bardzo? Nie ma żadnego oszacowania, jaka dawka mikroplastiku jest bezpieczna. " Jesteśmy jednak dopiero na początku drogi badań nad toksycznością mikroplastiku" – dodała. Niestety, jesteśmy też na początku drogi do eliminowania go z wody. A przecież jest on wszędzie, więc to zaledwie kropla w morzu potrzeb.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA