REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

Musk: Nie płacisz za Twittera, twoje tweety są niewidoczne

- Wolność słowa - z takim sztandarem szedł Elon Musk po zakup Twittera. - Będzie prawdziwie otwartym medium - krzyczał miliarder. Już wiemy, co to oznacza. Nie zapłacisz 8 dol miesięcznie, twoje tweety będą niewidoczne.

06.11.2022
14:54
twitter
REKLAMA

To słowa samego Muska. Posłuchajcie:

REKLAMA

Musk nie pozostawia złudzeń. Niezweryfikowany użytkownicy, czyli tacy, którzy nie będą łożyć 8 dol miesięcznie za jego używanie będą mocno ograniczani przez algorytmy Twittera. - Będziesz musiał się sporo nascrollować, by zobaczyć tweety niezweryfikowanych użytkowników - mówi wprost Musk.

To tyle, jeśli chodzi o rozumienie wolności słowa przez Muska

Będzie ona dostępna tylko dla tych, którzy zdecydują się za nią zapłacić. Bardzo swoiste rozumienie egalitaryzmu, nie ma co.

W tym momencie Twitter staje się jeszcze bardziej hermetycznym i elitarnym medium społecznościowym niż dotychczas. Nieprzyzwoicie ciekawe będzie obserwowanie, kto zdecyduje się płacić za to, by tweety docierały do obserwujących. Obstawiam, że będą to przede wszystkim organizacje, firmy, politycy i celebryci, czyli dokładnie ci, którym zależy na tym, by głosić swoją prawdę - najczęściej jedyną i objawioną, i która z tzw. prawdą obiektywną (o ile w ogóle taka istnieje) ma mało wspólnego.

REKLAMA

Co więcej, to właśnie te organizacje będą miały pieniądze, by płacić za weryfikację użytkowników swojej farmy trolli, by - udając niezależne konta - walczyły z przekazem na Twitterze. Normalni użytkownicy nie będą mieli szans, ich głos nie będzie w ogóle zauważalny.

Będzie więc dokładnie odwrotnie niż zapowiadał Musk - Twitter nie będzie wolnym medium oferującym bezgraniczną wolność słowa. Twitter będzie megalomańską tubą dla bogatych ludzi. I rajem dla wszelkiego rodzaju farm płatnych trolli.

Czytaj też:
Twitter w rękach Elona Muska to zagrożenie dla świata
Czy Twitter przetrwa Elona Muska?
Elon Musk przejął Twittera. Rządy rozpoczął od czystek

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA