1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Komputer do firmy - postaw na Apple! Którego Maka wybrać?

Lokowanie produktu: iMad

Szukasz komputera do firmy? Przyjrzyj się komputerom Apple'a w ofercie firmy iMad. MacBooki i stacjonarne Maki cechuje wysoka wydajność oraz świetna kultura pracy, a w dodatku nie musisz wykładać gotówki, decydować się na raty, ani brać ich w leasing. Jest jeszcze jedna opcja: najem długoterminowy.

22.11.2022
9:01
komputery do firmy mac

Założona przez Steve'a Jobsa firma Apple produkuje komputery już od lat 70. ubiegłego wieku. W ofercie ma dziś wiele rodzajów maszyn, które spełnią oczekiwania wielu grup odbiorców, w tym pracowników biurowych i wymagających profesjonalistów. Z jednej strony są laptopy (MacBook Air, MacBooki Pro), a z drugiej maszyny stacjonarne (Mac mini, Mac Studio, Mac Pro, iMac).

Sprzęty marki Apple nie należą przy tym do najtańszych, ale jednocześnie mają świetny stosunek ceny do jakości. W dodatku nie trzeba ich kupować za gotówkę ani brać w raty lub leasing, bo można je... wynająć. Obecnie świetną promocyjną ofertę na najem długoterminowy na wybrane MacBooki ma firma iMad, czyli autoryzowany reseller sprzętów rodem z Cupertino. A dlaczego właściwie warto kupić sprzęt z logo nadgryzionego jabłka? 

Komputer od Apple'a jako centrum biznesowego dowodzenia w firmie

Komputery marki Apple działają pod kontrolą systemu macOS, a od dwóch lat w nowych modelach montowane są wyłącznie chipy z rodziny Apple Silicon. Dzięki temu, że jedna firma zajmuje się teraz zarówno projektowaniem całego sprzętu, jak i działającego na nim oprogramowania, urządzenia z logo nadgryzionego jabłka na obudowie cechuje wysoka kultura pracy i wydajność (w tym energetyczna!).

Powodów, by zdecydować się na komputer z rodziny Mac, jest mnóstwo. Konsumenci zwracają uwagę w dużej mierze na integrację z ekosystemem produktów (iPhone, iPad, Apple TV, AirPods) i usług (iCloud, App Store). Przy wyborze maszyny do firmy nie ma to aż tak ogromnego znaczenia, jak u użytkowników domowych, ale na szczęście na tym zalety sprzętów marki Apple się nie kończą, tylko zaczynają.

Czytaj też:

Jedną z największych zalet komputerów Mac są możliwości, jakie dają wspomniane procesory Apple Silicon. Wykonano je w architekturze ARM i cechują się wysoką wydajnością. Nawet najtańsze maszyny z procesorem Apple M1 zawstydzają pod względem mocy obliczeniowej i kultury pracy bezpośrednich konkurentów. W przypadku maszyn z wyższej półki cenowej i wydajnościowej jest jeszcze lepiej.

Moc komputerów Mac idzie w parze z energooszczędnością

Apple zdecydował się stworzyć swoje procesory z wykorzystaniem architektury ARM, a nie x86. Mają one przy tym mobilny rodowód, a ich korzenie sięgają układów Apple A stosowanych w iPhone'ach i iPadach. Chociaż w wersji desktopowej mają mnóstwo mocy, to i tak pracują cicho oraz wydzielają mało ciepła w porównaniu do układów produkowanych przez Intela i AMD o zbliżonej wydajności.

Ze względu na to, że komputery Mac są energooszczędne i generują mało ciepła, wybór komputera Apple'a może przełożyć się bezpośrednio na... oszczędności na rachunkach za prąd. Do tego przenośne komputery Apple'a dają swobodę, bo pracują tak samo wydajnie zarówno na zasilaniu sieciowym, jak i na akumulatorowym (nie trzeba już szukać gniazdka, by dokończyć ważny projekt).

Wybór sprzętu Apple'a może przełożyć się również na oszczędności na... supporcie IT. Wiele korporacji, które zdecydowały się na przesiadkę z Windowsa na macOS, odnotowało po jakimś czasie wyraźnie mniejszą liczbę zgłoszeń do pomocy technicznej. W wielu przypadkach obsługa i serwisowanie sprzętów firmy z Cupertino może generować w ujęciu długookresowym niższe koszty.

Jaki komputer marki Apple do firmy wybrać?

Przede wszystkim trzeba zdecydować, czy potrzebujemy maszyny mobilnej, czy stacjonarnej. Apple ma w swojej ofercie dwa rodzaje komputerów. Są nimi laptopy, do których zaliczane są modele MacBook Air oraz MacBook Pro, oraz komputery stacjonarne, czyli takie modele jak Mac mini, Mac Studio, Mac Pro i iMac.

MacBook do firmy - polecane modele

Obecnie w ofercie Apple'a można znaleźć dwie linie komputerów przenośnych. Pierwszą z nich jest MacBook Air. Mamy tutaj do czynienia z maszynami do mniej wymagających zadań, które idealnie sprawdzą się w pracy biurowej. Są lekkie, szybkie i ciche, bo... nie mają aktywnego chłodzenia. Dostępne są przy tym dwie wersje komputera MacBook Air.

 class="wp-image-2507154"
MacBook Air M1 (po lewej) i MacBook Air M2 (po prawej)

MacBook Air z procesorem Apple M1 wyposażony jest 13,3-calowy ekran, a wersja z układem Apple M2 ma nowocześniejszy 13,6-calowy panel z notchem. Oba modele zapewniają przy tym ponadprzeciętny czas pracy na jednym ładowaniu. Jeśli ktoś szuka komputera do firmy, to powinien przyjrzeć się MacBookom Pro.

MacBook Pro, czyli laptop Apple'a z aktywnym chłodzeniem

Podstawowym komputerem przenośnym Apple'a kierowanym do wymagającego użytkownika jest 13,3-calowy MacBook Pro. Najnowsza wersja ma obudowę przypominającą tańszego MacBooka Air oraz swoich poprzedników. Wyposażono ją za to w procesor Apple M2 znany z tego droższego wariantu MacBooka Air. Do tego w przeciwieństwie do tych bazowych notebooków Apple'a, ma aktywne chłodzenie.

 class="wp-image-2507157"
MacBook Pro 13" (po lewej) i MacBook Pro 14/16" (po prawej)

Tak jak przy mniej wymagających zadaniach wiatraki pozostają ciche, tak w przypadku długotrwałej pracy pod obciążeniem mogą się aktywować i zminimalizować ryzyko spadków wydajności przy najbardziej wymagających zadaniach. 13,3-calowe MacBooki Pro można wybrać z większą ilością pamięci operacyjnej (do 24 GB) i większym dyskiem.

Oprócz tego w dostępne są komputery MacBook Pro 14 i MacBook Pro 16. Te kierowane są już do tych najbardziej wymagających użytkowników. Montowane są w nich układy Apple M1 Pro i Apple M1 Max. Do tego te maszyny mogą mieć aż do 64 GB RAM-u. Mają też wiele różnych portów. Niestety są one znacznie droższe niż MacBook Pro 13".

Mac do firmy - polecane modele komputerów stacjonarnych

Podstawowym komputerem stacjonarnym Apple'a jest Mac mini. To najtańsza maszyna, która wyposażona jest w procesor Apple M1 z aktywnym chłodzeniem znany z MacBooków Pro. A co z osobami, które wymagają nieco więcej mocy, niż zapewnia Mac mini? Dla nich przygotowany został Mac Studio z chipami Apple M1 Max i Apple M1 Ultra.

Oprócz tego w ofercie Apple'a cały czas Mac Pro, ale akurat ta maszyna od dawna nie doczekała się znaczącej aktualizacji i wykorzystuje chipy o architekturze x86. Jeśli ktoś jednak chciałby postawić na elegancję albo monitora nie ma wcale, to dobrym wyborem do biura (w tym np. do recepcji), może się okazać iMac, czyli komputer typu all-in-one.

  • Mac mini
  • Mac Studio
  • iMac 24

Gdzie kupić komputer Apple'a do firmy i ile właściwie kosztują Maki?

Komputer marki Apple można kupić oczywiście za gotówkę - czy to sam, czy to od razu z pakietem akcesoriów (takich jak klawiatura, mysz lub słuchawki) oraz dodatkowych usług (w tym np. dodatkowego oprogramowania, rozszerzonej gwarancji, ubezpieczenia itp.). Wiele firm nie może sobie jednak na tak duży jednorazowy wydatek pozwolić i szuka innych form finansowania zakupu komputera do firmy.

Leasing i zakup na raty w dobie galopującej inflacji i niestabilnych stóp procentowych to z kolei spore ryzyko. Na szczęście jest jeszcze jeden sposób sfinansowania zakupu komputera do firmy, czyli najem długoterminowy. W tym przypadku mamy pewność, że stopy procentowe nie wpłyną na wysokość miesięcznej opłaty, a jej całość można wrzucić w koszty przy podatku liniowym.

Najem długoterminowy komputerów Apple'a w iMad

iMad jest oficjalnym partnerem przedsiębiorstwa z Cupertino i resellerem urządzeń z logo nadgryzionego jabłka na obudowie. Firma zdecydowała się zaoferować klientom indywidualnym oraz firmom usługę najmu długoterminowego sprzętów Apple'a, w tym komputerów. Umowę można podpisać na okres od dwóch do trzech lat. A ile trzeba za taką usługę zapłacić?

iMad proponuje najem długoterminowy wybranych MacBooków w promocyjnych pakietach

W ramach specjalnej oferty, dostępnej we wszystkich salonach iMad oraz na Infolinii sprzedażowej, klienci mogą wynająć np. 13-calową wersję MacBook Air z procesorem M1 na bardzo atrakcyjnych warunkach. Zaletą tej oferty jest niska opłata miesięczna (od 155 zł w umowie na 36 miesięcy, bez ukrytych opłat - sklep chwali się, że to najlepsza oferta na rynku). Do tego dochodzi możliwość wymiany MacBooka na nowy model nawet po 12 miesiącach od podpisania umowy.

Klienci, którzy zdecydują się na najem i zawrą umowę w jednym z pięciu salonów iMad lub na Infolinii sprzedażowej, otrzymają: przydatną usługę SPA dla MacBooków (raz w roku, przez cały okres najmu) oraz opcję naprawy komputera w przypadku jego mechanicznego uszkodzenia lub zalania (w ramach usługi iMad Rent+), a także indywidualne szkolenia z cyklu Apple bez tajemnic.

Dostępne są dwie ścieżki szkolenia: dla nowych użytkowników Apple, jak i tych zaawansowanych, którzy podstawy mają już za sobą, ale są otwarci na zgłębianie przydatnych zagadnień, np. związanych z migracją danych na nowe urządzenie.

Warto też wyjaśnić, czym jest wspomniana usługa SPA dla MacBooków. To praktyczne czynności serwisowe, które przyczyniają się do zwiększenia żywotności urządzenia oraz poprawy jego funkcjonowania. Zakres czynności jest następujący:

  • profesjonalne czyszczenie zewnętrznych elementów obudowy oraz wnętrza urządzenia z zabrudzeń związanych z naturalnym eksploatowaniem sprzętu;
  • wymianę pasty termoprzewodzącej będącej przewodnikiem w procesie termoregulacji;
  • diagnozę urządzenia w celu sprawdzenia prawidłowości jego działania.

Najem długoterminowy MacBooka i bonusy - na co jeszcze mogą liczyć klienci iMad?

Klienci w pakiecie z urządzeniem mogą otrzymać od iMad również akcesoria takie jak słuchawki AirPods 3. generacji czy myszka Magic Mouse. Łącznie dostępne jest aż 30 konfiguracji pakietów z MacBookami, które są dostępne od ręki. Sklep może odebrać też dotychczasowy sprzęt Apple'a od klienta, co przełoży się na dodatkową zniżkę.

Osoby, które wolą kupić komputer na własność, również mogą obecnie skorzystać z promocji. W przypadku kupna pakietu ze słuchawkami AirPods 3, myszką Magic Mouse i klawiaturą można uzyskać zniżkę na sprzęt w wysokości do 936 zł. Do tego dochodzi wspomniana usługa SPA dla MacBooków, indywidualne szkolenia oraz kilkunastoprocentowy rabat na usługę iMadCare w przypadku zakupu gotówkowego.

macbook oferta imad najem dlugoterminowy class="wp-image-2527101"
iMad Rent - przykładowe ceny MacBooków objętych specjalną promocją dostępną w salonach iMad i na Infolinii sprzedażowej

Co jeszcze warto wiedzieć o usłudze najmu długoterminowego?

Wiele wersji sprzętów można wynająć od ręki, a jedynie w przypadku niektórych niestandardowych konfiguracji komputerów realizacja zamówienia może potrwać nieco dłużej. Na stronie sklepu iMad www.imad.pl można znaleźć do tego od razu informację, ile kosztuje dany sprzęt, a za ile można go wynająć w ramach standardowej umowy, która trwa dwa lata.

Po zakończeniu umowy najmu długoterminowego w iMad urządzenia nie trafiają na śmietnik, więc to rozwiązanie przyjazne dla planety. Są odnawiane i wrzucane w drugi obieg, dzięki czemu mogą służyć innym osobom jeszcze przez wiele lat po tym, jak opuszczą biuro. Do tego firma może podpisać od razu nową umowę i odebrać zupełnie nowy sprzęt i po 2 lub 3 latach wymienić go ponownie.

iMad oferuje swoim klientom wsparcie techniczne w ramach wystąpienia problemów i chwali się, że realizuje tę usługę najszybciej na rynku. Do tego raz do roku osoba, która zdecydowała się na komputer od tego resellera i usługę "elektronicznego SPA", może raz w roku udać się ze swoim sprzętem do punktu obsługi serwisowej, a pracownicy sklepu zajmą się jego odświeżeniem.

Postscriptum: co z programami dostępnymi tylko na Windowsie?

Na komputery Apple'a powstaje mnóstwo oprogramowania, zwłaszcza w segmencie profesjonalnym (i nierzadko działa ono lepiej w wersji na macOS-a niż na konkurencyjnego Windowsa). Mogą zdarzyć się jednak sytuacje, w których specjalistyczne oprogramowanie wykorzystywane w firmie dostępne jest wyłącznie na maszynach z systemem operacyjnym Microsoftu.

Czy to oznacza, że firma powinna zrezygnować z zakupu komputera Mac? Niekoniecznie! Komputery osobiste, w tym te od Apple'a pozwalają na wirtualizowanie innych systemów operacyjnych, w tym np. Windowsa lub Linuksa. W ten sposób można uruchomić na nich nawet te programy, które były pisane z myślą o zupełnie innym sprzęcie.

Procesory w komputerach Apple'a radzą sobie z wirtualizacją innych systemów całkiem nieźle, ale taka konfiguracja wymaga nieco pracy i bywają programy, które po uruchomieniu w ten sposób nie działać prawidłowo. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto przedyskutować przesiadkę na komputery Mac ze specjalistą IT lub ekspertem iMad.

Lokowanie produktu: iMad
Najnowsze
Zobacz komentarze