REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Zaskakujące wyniki badań. Przeszczepione wątroby dożywają nawet stu lat

Pacjenci, którym przeszczepiono wątrobę pochodzącą od wiekowego dawcy, zwykle przeżywają dłużej niż ci, którzy otrzymali narząd pochodzący od młodego dawcy.

18.10.2022
11:26
Zaskakujące wyniki badań. Przeszczepione wątroby dożywają nawet stu lat
REKLAMA

Na pierwszy rzut oka wyniki badań zdają się nieintuicyjne. Narządy pochodzące od starszych dawców intuicyjnie wydają nam się już dużo bardziej zużyte, a tym samym słabsze. Jakby nie patrzeć starszy dawca na przestrzeni całego swojego życia miał więcej czasu na to, aby wystawić swoje narządy wewnętrzne na skutki nieprawidłowego stylu życia, choroby, infekcje, skutki otyłości, zanieczyszczenia powietrza, czy w końcu skutki uboczne stosowania substancji szkodliwych takich, jak chociażby alkohol.

REKLAMA

Dane dotyczące zaskakującej długowieczności wątroby pochodzą z przeglądu ponad ćwierć miliona przeszczepów wątroby od zmarłych dawców, wykonanych w Stanach Zjednoczonych w okresie od 1990 do 2022 roku. O wynikach swoich badań naukowcy poinformowali podczas konferencji odbywającej się aktualnie w San Diego.

Wątroba stulatka!

W badanej próbce naukowców zaskoczyło odkrycie 25 przypadków, w których przeszczepiona wątroba na przestrzeni całego swojego życia (najpierw u dawcy, potem u biorcy) była w stanie pokonać barierę stu lat. Z tej grupy aż 14 ponadstuletnich wątrób wciąż doskonale radzi sobie w organizmach biorców. Najstarsza działająca u biorcy wątroba ma 108 lat.

To jednak nie jest najbardziej zaskakujący wniosek płynący z tej niewielkiej grupy. Naukowcy zauważają bowiem, że wszystkie wątroby, które dożyły wieku stu lat, służyły swoim biorcom przez co najmniej dziesięć lat. Wśród narządów, którym nie udało się dotrwać do tego wieku, tylko 60 proc. przeżywało dekadę w organizmie dawcy. Warto jednak tutaj nadmienić, że wątroby, które ostatecznie dożywały stu lat, pochodziły od dawców, którzy zmarli w wieku ok. 84 lat. Te, które nie dożywały tak sędziwego wieku, pochodziły od znacznie młodszych dawców w wieku średnio 38 lat.

Naukowcy przyznają, że żadne inne przeszczepione organy nie charakteryzują się taką długowiecznością.

REKLAMA

Długowieczność wątroby - poszukiwanie przyczyn

Naukowcy przyznają, że na razie nie są w stanie określić, dlaczego organy przeszczepiane od dawców w wieku zaawansowanym tak dobrze radzą sobie w nowym organizmie. Potrzebne są dodatkowe badania, które pozwolą zidentyfikować biomarkery odpowiedzialne za długowieczność organu. Gdyby bowiem udało się zidentyfikować cechy wskazujące na to, że wątroba ma zadatki na długie życie, można by było lepiej dobierać organy do przeszczepów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA