REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Robot właśnie pobił rekord w biegu na 100 metrów. A to nie koniec

Wygląda jak wyjęty z filmu o apokalipsie ludzkości, ale w rzeczywistości Cassie to niepozorny, całkowicie niegroźny droid z wielkimi sportowymi aspiracjami. Bowiem z pomocą inżynierów robotowi udało się pobić rekord świata w biegu na sto metrów. Czy Usain Bolt ma się czego bać?

28.09.2022
13:19
Robot właśnie pobił rekord w biegu na 100 metrów
REKLAMA

Współczesne społeczeństwo bardzo często boi się robotów. Strach ma przede wszystkim wymiar zawodowy, bowiem wielokrotnie słyszeliśmy o potencjalnym wyparciu na rynku pracy przez mniej lub bardziej autonomiczne urządzenia. Wraz z rozwojem oprogramowania nawet artyści patrzą z niepokojem na sztuczną inteligencję.

REKLAMA

Droid o wdzięcznym imieniu Cassie pokazuje, że roboty mogą również konkurować w świecie sportu. Dwunożny robot właśnie pobił rekord Guinessa w biegu na 100 metrów. Sportowcy mogą spać spokojnie, bowiem Cassie pobił rekord w kategorii robotów, pozostając w tyle za Usain Boltem.

Cassie to uruchomiony w 2017 roku droid będący dziełem firmy Agility Robotics. Robot pełni funkcję platformy rozwojowej do badań nad robotyką w Dynamic Robotics Laboratory wchodzącego w skład Uniwersytetu Stanu Oregon.

Robot, który doścignie Usian Bolta?

Cassie biega w odmienny sposób od człowieka. Ma unikalną biomechanikę, dzięki której jego kolana zginają się jak u strusia. Robot nie posiada kamer ani żadnego rodzaju czujników - jest "ślepy" i polega całkowicie na sztucznej inteligencji. Postawiło to przed inżynierami wyzwanie zastosowania specjalnych algorytmów uczenia maszynowego dostosowanych do ograniczeń Cassiego. Ponadto, w zależności od tego, jakiego chodu lub biegu uczeni oczekiwali od Cassie, musieli oni dostosowywać metodę do aktualnie wyznaczonego celu.

Cassie to była platforma dla pionierskich badań nad uczeniem się robotów w zakresie lokomocji. Ukończenie 5 kilometrów wiązało się z niezawodnością i wytrzymałością, co pozostawiało otwarte pytanie: jak szybko Cassie może biegać? To skłoniło zespół badawczy do przeniesienia uwagi na szybkość

powiedział Devin Crowley, przewodniczący zespołu pracującego nad Cassie

Zespół w trybie przyspieszonym przeprowadził trening, który pozwolił określić jaki sposób chodu będzie najlepszy dla krótkodystansowego biegu. W zaledwie tydzień opracowano sposób w jaki Cassie może pobić rekord Guinessa, a z perspektywy maszyny jest to wyzwanie.

Żeby rekord został zaliczony, Cassie musiał rozpocząć bieg w pozycji stojącej, a następnie po przekroczeniu linii mety powrócić do pozycji stojącej - bez charakterystycznego dla wielu dwunożnych maszyn przewrócenia się.

W praktyce oznaczało to, że Cassie musiał używać dwóch sieci neuronowych i płynnie przechodzić między nimi: jednej do szybkiego biegu, a drugiej do stania w miejscu.

Start i zatrzymanie się w pozycji stojącej są trudniejsze niż bieg, podobnie jak start i lądowanie są trudniejsze niż faktyczne latanie samolotem

- powiedział Alan Fern, profesor na Uniwersytecie Stanu Oregon

Robot ukończył 100 metrowy bieg w czasie 24,73 sekund, ustanawiając tym samym Światowy Rekord Guinnessa dla robota dwunożnego. Prędkość, jaką osiąga Cassie jest niemal trzy razy mniejsza od obecnego rekordu świata dla człowieka, jednakże jak wskazuje Księga Rekordów Guinessa, istnieją setki innych tytułów możliwych do zdobycia przez roboty, np. najszybsze pokonanie przez robota 10 metrowej ściany po linie.

Tytuł najszybszego robota na dystansie 100 metrów - standardowej konkurencji dla człowieka - jest kamieniem milowym dla rozwoju robotyki i możliwości robotów w świecie rzeczywistym.

Kiedy robot prześcignie człowieka? Zapewne w tym stuleciu

REKLAMA

Obecnie za najszybszego człowieka na świecie uważa się Usaina Bolta. Jamajczyk rekord świata w biegu na 100 metrów ustanowił podczas mistrzostw świata w lekkoatletyce w Berlinie w 2009 roku. Biegacz pokonał dystans w zaledwie 9,58 sekundy, w szczytowym momencie osiągając prędkość 44,72 kilometrów na godzinę.

Pomimo, że Cassie ustanowił rekord świata dla robotów w kategorii biegu na 100 metrów, pokonując dystans w 24,73 sekundy, tytuł najszybszego dwunożnego robota świata dzierży Mabel. Droid w 2011 roku osiągnął prędkość biegu wynoszącą 10,94 kilometrów na godzinę.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA