REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Mózgi synchronizują się podczas grania online. Ludzie dosłownie nadają na tych samych falach

Gry online polegające na kooperacji mogą wciągnąć na długie godziny. Jednocześnie, jak donoszą fińscy uczeni, sprawiają one również, że ludzie nadają na tych samych falach - falach mózgowych. Metoda badań była równie zaskakująca co ich wynik, bowiem inspirowana popularnym serialem motoryzacyjnym.

28.09.2022
6:45
Gry online sprawiają, że gracze nadają na tych samych falach
REKLAMA

Jeszcze przed wybuchem pandemii rozgrywka online była jednym z najpopularniejszych hobby w skali światowej. Wydarzenia z roku 2020 przyczyniły się do ogromnego zwiększenia tego trendu i prawdopodobne utrzymanie w przyszłości.

REKLAMA

Niejeden pasjonat gier, w którymś momencie usłyszał od rodziny lub znajomych, że owe hobby prowadzi do odcięcia się od ludzi. Jak dowodzą uczeni z Uniwersytetu Helsińskiego, nie jest to do końca prawdą. Bowiem poprzez prosty eksperyment z wykorzystaniem specjalnej aparatury wykazali oni, że fale mózgowe osób grających wspólnie w jedną grę synchronizują się - nawet kiedy gracze są w oddzielnych pomieszczeniach.

Kooperacja w grach online prowadzi do synchronizacji w prawdziwym świecie

Fińscy badacze do badania zaprosili 42 osoby w wieku pomiędzy 20 a 45 lat. Grupę tą podzielono na 21 par, którym przedstawiono zadanie: miały one wspólnie grać w grę polegającą na kooperacji w prowadzeniu samochodu wyścigowego. Gra została zaprojektowana specjalnie na potrzeby badania, inspirując się jednym z odcinków serialu Top Gear. Jednakże uczestnikom uniemożliwiono jakąkolwiek komunikację, tak w grze jak i w świecie rzeczywistym, umieszczając ich w różnych pokojach.

Wszyscy uczestnicy podczas badania byli podłączeni do aparatury EEG, która monitorowała aktywność ich mózgów. Podczas eksperymentu uczeni przyglądali się tak efektywności w rozgrywce, jak i procesom zachodzącym w mózgach uczestników.

Dzięki analizie zebranych danych Helsińscy uczeni ustalili, że kooperacja w rozgrywce online sprawia, że fale mózgowe graczy synchronizują się nawet jeżeli ci są fizycznie i komunikacyjnie odseparowani od siebie. Naukowcy zauważyli największy stopień synchronizacji w falach alfa i gamma, które odpowiadają odpowiednio za szybkie uczenie się i funkcje motoryczne. Związek pomiędzy osiągami w grze, a synchronizacją fal gamma uczeni obserwowali w sposób ciągły przez cały czas eksperymentu.

"Udało nam się pokazać, że synchronizacja fazowa między mózgami może zachodzić bez obecności drugiej osoby. Otwiera to możliwość zbadania roli tego społecznego mechanizmu mózgowego w interakcji online"

- powiedział doktorant Valtteri Wikstrom, jeden z autorów badania

Synchronizacja mózgów podczas gry to coś więcej niż ciekawostka

REKLAMA

Eksperyment przeprowadzony przez fińskich naukowców to pierwsza tego typu próba zbadania roli międzymózgowej synchronizacji neuronalnej w interakcjach online, na odległość. Według uczonych dalsze badania nad synchronizacją neuronalną i efektywnością rozgrywki mogą doprowadzić do opracowania metod, które sprawią, że rozgrywka online będzie pobudzać również synchronizację w rejonach odpowiedzialnych za empatię. A to z kolei przełoży się na tworzenie lepszych relacji na odległość.

Już poprzednie badania skupiające się na synchronizacji fal mózgowych wykazały, że zjawisko to występuje również w przypadku osób fizycznie zaangażowanych w pracę nad jednym zadaniem. W ich przypadku synchronizacja neuronalna przekładała się na zwiększoną ilość zachowań prospołecznych i zacieśnienie więzi społecznych.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA