REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Media

Tyle Polacy średnio płacą za internet. Jak na produkt pierwszej potrzeby kosztuje całkiem niewiele

Internet w domu trzeba traktować dziś jak dostęp do wody czy prądu – czyli jako konieczność. To wcale nie wymysł i wygodnictwo. Skoro tak, to warto porównać, ile płacimy za sieć w porównaniu do innych niezbędnych mediów.

16.08.2022
18:39
Tyle Polacy średnio płacą za internet. Jak na produkt pierwszej potrzeby kosztuje całkiem niewiele
REKLAMA

"Ostatnie dwa tygodnie pokazały mi, że w 2022 r. kwestia dostępu do internetu to już nie tylko sprawa jakiejś wygody, ale podstawa funkcjonowania w społeczeństwie" – pisał niedawno Łukasz o swoich przeżyciach.

REKLAMA

Nawet bez przeżycia tak wielkiej awarii mogę się z nim zgodzić i brak dostępu do sieci byłby dla mnie tak samo fatalny w skutkach, jak brak wody czy prądu. Nie chodzi mi nawet o pracę, ale dostęp do wiadomości, rozrywki i podstawowych usług, jak choćby możliwość opłacenia rachunków. Jasne, mogę je zapłacić na poczcie (a umyć się na siłowni), ale to już w znaczący sposób zmienia codzienne funkcjonowanie.  

W tym kontekście ciekawe wydaje się zestawienie średnich cen za internet w Polsce. Przygotował je serwis telko.in. Zła wiadomość jest taka, że w sierpniu płacimy więcej. Obecnie jest to średnio 60,84 zł miesięcznie.

Analizowaliśmy podstawową ofertę operatorów, tj. bez geograficznego różnicowania cenników (jeżeli to jest możliwe). Do analizy wybraliśmy najbardziej popularne umowy 24-miesięczne bez uwzględnienia opłat instalacyjnych oraz opłat za urządzenia (znowu: z powodu różnych polityk operatorów w tym obszarze). (…) Nasza analiza objęła oferty: Orange, Netii, UPC, Vectry, Multimediów Polska, T-Mobile, Plusa, Toyi, Inei, iNET Mediagroup, Koby, Leona, Playa, Multiplaya, TPnets i Zicomu. Lokalnych graczy dobieraliśmy tak, aby reprezentowali poszczególne rynki geograficzne w kraju. Usługi w technologii WiFi (arbitralnie) włączyliśmy do indeksów cenowych (bo obrazują strukturę cen), ale nie włączyliśmy do indeksów przepływności (ponieważ nieadekwatnie zaniżałyby te indeksy) – zaznacza serwis.

Internet w Polsce drożeje

Niepokojąca wiadomość jest taka, że ośmiu operatorów podniosło ceny – takiej zgodności w poprzednich zestawieniach przygotowywanych przez Telko nie było. Bariera 60 zł została przekroczona, jeszcze w kwietniu średnia wynosiła prawie 58 zł, a w październiku ubiegłego roku nieco ponad 56 zł. W sierpniu ubiegłego roku Polacy płacili 58,36 zł.

Oczywiście średnia cena nie oznacza, że wszędzie w kraju mniej więcej będziemy mogli tyle zapłacić. Wiele osób w Polsce wciąż nie ma alternatywy. To zresztą dotyczy Łukasza, który pisał:

Wtedy miałem więc możliwość podziękowania i zmiany usługodawcy na innego, który dał mi lepszą usługę za mniej pieniędzy. A teraz? Teraz mogę tylko zagryźć zęby i płacić. I jeśli np. operator w nowym domu postanowi podnieść cenę do, dajmy na to, 200 zł, usprawiedliwiając to inflacją i wzrostem kosztów operacyjnych, nie będę miał innego wyjścia, jak zagryźć zęby i płacić. Innego wyboru po prostu nie mam. No dobra, mam - mogę nie mieć internetu. Uprzedzając pytanie - nie, LTE nie wchodzi w grę, na wsi jest za słaby zasięg, a też żadna oferta internetu mobilnego nie wystarcza mojemu zapotrzebowaniu. Zostaję więc z jedną jedyną opcją, która jest najmniej korzystną ofertą na internet, jaką w życiu widziałem.

Średnia cena internetu w Polsce jest jednak ciekawa, jeżeli porównamy ją z innymi niezbędnymi współcześnie ofertami: na prąd czy wodę. Chociaż podwyżki cen mogą martwić, to jeśli zobaczymy na to, ile płacimy za pozostałe "niezbędniki", okaże się, że sieć jest… bardzo tania.

Zapytałem w redakcji, ile średnio wynoszą opłaty za prąd. Oczywiście to wszystko zależy od zużycia i rozmiaru rodziny, ale ceny wahały się od 150 do 235 zł na miesiąc. Jeden z kolegów płaci co dwa miesiące, więc wychodzi mu około 65 zł miesięcznie.

Podobnie zresztą wyglądają średnie ceny w całej Polsce – według jednej z porównywarek Polacy płacą przeciętnie od 140 do 160 zł

Co gorsza, podwyżki są dużo większe. Portal wysokienapiecie.pl przypominał, że "jeszcze w styczniu 2021 roku ceny prądu w ofercie PGNiG dla gospodarstwa domowego wynosiły 0,34 zł/kWh netto". Zaś od lipca:

PGNiG Obrót Detaliczny podniósł już gospodarstwom domowym ofertową cenę energii elektrycznej do niemal 1,39 zł/kWh netto – to dokładnie 400 proc. stawki sprzed roku

Ceny będą rosnąć, podobnie jak i gazu, wynika z szacunków:

Tak czy inaczej, gdyby URE zdecydowało o przeniesieniu całkowitych kosztów na konsumenta, podwyżka [w 2013] rachunku wynieść mogłaby około 70 proc. w przypadku cen energii elektrycznej i mniej więcej tyle samo w przypadku gazu. Jeśli URE nie zdecydowałoby o takich podwyżkach, to w tym przypadku wariant brzegowy oznaczałby straty spółek obrotu rzędu 20 mld zł dla energii elektrycznej i 10 mld zł dla gazu.

Z kolei jeśli chodzi o wodę, to uśredniając "przeciętny mieszkaniec Polski płaci bezpośrednio za wodę i ścieki 350 zł rocznie, natomiast 4-osobowe gospodarstwo domowe wydaje rocznie ok. 1400 zł". Tanio, ale właśnie dlatego mówi się, że przez niskie ceny nie szanujemy wody tak, jakbyśmy powinni.

Nie chcę powiedzieć, że skoro energia jest w Polsce droga, to internet śmiesznie tani i musicie przestać marudzić na wysokie rachunki

Nie jest to też apel do operatorów: śmiało, podnoście ceny, polski portfel wytrzyma, skoro i tak płaci krocie za prąd czy gaz.

REKLAMA

To mimo wszystko ciekawe, że za tak niezbędną rzecz, jaką jest dziś internet, płacimy w sumie niewiele. Tym bardziej że jakość jest naprawdę solidna. Jeśli chodzi o internet mobilny, ale również internet stacjonarny, Polska naprawdę nie ma się czego wstydzić. Nowy raport Speedtest.net pokazuje, że łączność sieciowa jest u nas znacznie powyżej średniej.

W przypadku internetu mobilnego płacimy mniej niż wiele innych europejskich państw. Może i za węgiel czy prąd płacimy krocie, ale hej – w przypadku dostępu do sieci "inni mają jeszcze gorzej"!

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA