REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Budują farmę słoneczną o powierzchni Elbląga. To największa taka na świecie

W ciągu najbliższych siedmiu lat największa na świecie farma słoneczna budowana w Seih Al Dahal w Dubaju będzie w stanie osiągnąć moc szczytową rzędu 5 GW. W ten sposób Dubaj chce zredukować ilość emitowanego dwutlenku węgla o ponad sześć milionów ton rocznie.

25.08.2022
6:34
Największa farma słoneczna na świecie powstaje w Dubaju
REKLAMA

Farma słoneczna znana jako Park Słoneczny im. Mohammeda bin Rashida Al Maktouma jest jednym z największych na świecie projektów OZE. Panele słoneczne pod koniec budowy, która rozpoczęła się w 2012 r., będą zajmować powierzchnię 77 kilometrów kwadratowych.

REKLAMA

Nie powinno zatem dziwić, że jest to jeden z podstawowych elementów składowych strategii klimatycznej przyjętej przez Dubaj. Dzięki realizacji tego projektu Dubaj do 2050 roku będzie generował sto procent wykorzystywanej przez siebie energii elektrycznych ze źródeł odnawialnych.

Największa farma słoneczna na świecie powstaje w Dubaju

Dwa miesiące temu pojawiły się niejasne informacje, które mogłyby wskazywać na to, że rozmach projektu został ograniczony ze względu na zmniejszenie budżetu całego projektu. W tym tygodniu jednak DEWA, państwowe przedsiębiorstwo odpowiedzialne za infrastrukturę energetyczną w Dubaju, podtrzymała plan osiągnięcia mocy 5 GW do 2030 roku.

REKLAMA

Powstająca w Seih Al Dahal farma wykorzystuje najnowocześniejsze technologie z zakresu fotowoltaiki oraz systemów skoncentrowanej energii słonecznej (CSP). Na tym samym terenie znajduje się jedno z największych w regionie centrów badawczo-rozwojowych specjalizujących się w odnawialnych źródłach energii.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA