REKLAMA

Dolby chce poprawiać filmowców. Idzie o krok za daleko

Dolby Vision to technologia, która powstała po to, by na każdym zgodnym z nią telewizorze obraz HDR był prezentowany w jak najprecyzyjniejszej formie. Teraz na telewizorach LG debiutuje Dolby Vision Precision Detail. Całe szczęście, że będzie można to wyłączyć.

Dolby Vision Precision Detail poprawia rzeczywistość. To źle
REKLAMA

Producenci telewizorów nadal nie osiągnęli perfekcji w reprodukcji obrazu (choć telewizory QD-OLED, jak Samsung OLED S95B czy Sony Bravia XR A95K są już bardzo blisko). Niezmiennie jest to taniec kompromisów, jaki muszą wykonywać inżynierowie projektujący matryce i telewizory. Bieżące technologie sprawiają, że osiągnięcie jednej cechy w obrazie utrudnia osiągnięcie innej. Jasność kontra kontrast kontra kolory kontra reprodukcja ruchu - a do tego wszystkiego dziś królują usługi VOD, transmitujące obraz i dźwięk w okaleczonej, skompresowanej formie.

REKLAMA

Czytaj też:

Dolby Vision częściowo rozwiązuje jeden z problemów. W połączeniu ze wbudowanym w telewizor mechanizmem automatycznego mapowania tonów sprawia, że treści HDR są w miarę możliwości wiernie reprodukowane nie tylko na telewizorach za wiele tysięcy złotych, ale też tych, które są w zasięgu cenowym statystycznego Polaka. To pożyteczny mechanizm, którego największym problemem jest jego zamkniętość: Dolby zazdrośnie strzeże swoich mechanizmów i oczekuje opłat od twórców i producentów za ich wykorzystywanie.

 class="wp-image-2308656"
Symulacja działania Dolby Vision HDR (lewa część obrazka)

Dolby Vision zostało rozwinięte o Dolby Vision IQ, które dodatkowo - wykorzystując czujniki światła w telewizorze - dostosowuje obraz do panującego w pomieszczeniu oświetlenia, by ten był nadal postrzegany wedle intencji twórców niezależnie od warunków w pokoju. Teraz dostaje kolejne uaktualnienie. Na tyle kontrowersyjne, że pierwszy z producentów telewizorów, jaki z tego skorzysta, pozwala na jego wyłączenie.

Dolby Vision Precision Detail poprawia rzeczywistość. Czy algorytm ma wiedzieć lepiej od filmowca, jak ma wyglądać dana scena?

Problem z telewizorami podkręcającymi obraz nie jest nowy. Sprawy zaszły tak daleko, że czołowi filmowcy z całego świata - w tym Christopher Nolan, James Cameron i pozostali wielcy ludzie Hollywood - rozpoczęli rewoltę i otwartą krytykę producentów telewizorów.

Branża wyszła tym filmowcom na szczęście naprzeciw: każdy dobry telewizor poza trybami upiększającymi obraz zawiera tryb Filmmaker Mode, który tak stroi matrycę i procesor telewizora, by te zamiast upiększać film, starały się go przedstawić w jak najlepszej jakości przy zachowaniu intencji twórcy. Dolby Vision rzecz jasna jest (opcjonalną) częścią Filmmaker Mode i nic dziwnego.

Dolby Vision Precision Detail, który właśnie debiutuje jako aktualizacja oprogramowania dla telewizorów LG (na dziś C2, G2, ma trafić też to Z2 oraz wszystkich TV z procesorem Alpha 9 Gen 5), jest zaprzeczeniem powyższej idei. Celem mechanizmu jest eksponowanie szczegółów obrazu w ciemnych jego miejscach. Czyli akcentowanie kształtów i konturów, eksponowanie faktur. Z jednej strony efekt powinien być atrakcyjniejszy wizualnie dla oka: będzie więcej widać. Z drugiej jednak strony, telewizor znowu zaczyna wiedzieć lepiej, które elementy sceny mają być eksponowane.

Niektórym na pewno się spodoba, ale dla entuzjastów jest to nie do przyjęcia. Operatorzy i reżyserzy z premedytacją komponują kadry w taki a nie inny sposób - w tym głębię ostrości czy złoty środek - by prowadzić uwagę widza i jego wzrok wedle z góry ustalonego planu. Nie ukrywam, że wolałbym obejrzeć Gwiezdne wojny według wizji George’a Lucasa - a nie według Siin-jun Wunga (postać zmyślona), zatrudnionego w LG i w Dolby.

REKLAMA

LG wyraźnie wie, że takich jak ja jest więcej, dlatego też Dolby Vision Precision Detail można wyłączyć (Ustawienia obrazu -> Zaawansowane -> Clarity (nie znamy jeszcze odpowiednika w polskojęzycznym interfejsie)). Mechanizm ten ma trafić jednak do innych telewizorów, nie tylko tych z procesorami Alpha.

MediaTek zapowiada zgodne z tym mechanizmem procesory na drugą połowę bieżącego roku. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że konkurenci LG również pozwolą na wyłączenie tej nowości dla Dolby Vision. Inaczej znów branża niebezpieczne zacznie zmierzać w złą stronę, przekłamując dzieła sztuki filmowej. Dla niektórych jest to absolutnie nie do przyjęcia.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA