REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. RTV

Ile prądu zużywa telewizor i dekoder? Tyle kosztuje cię oglądanie telewizji

Ceny prądu ostro idą w górę i w wielu gospodarstwach domowych liczy się kady grosz. Sprawdziliśmy, ile prądu zużywa telewizor, ile dekoder, a ile te urządzenia w stanie czuwania.

27.07.2022
12:38
Ile prądu zużywa TV, a ile dekoder? Ile płacisz za czuwanie?
REKLAMA

Czy wiesz, ile prądu zużywają telewizor i dekoder? Ile kosztuje cię obejrzenie jednego sezonu serialu? Ile wydasz za prąd jeśli cały czas w tle słuchasz stacji informacyjnej?

REKLAMA

Lubisz dużo korzystać z telewizora? Nie mam dobrych informacji, jeśli chodzi o zużycie prądu. Po pierwsze, przekątne ekranów przez ostatnie lata mocno urosły, przez co w naszych domach od lat goszczą panele o przekątnej 55 cali, a w ostatnich latach najpopularniejszym rozmiarem jest już 65 cali. Podczas zakupu nie myślimy o tym, ale większa powierzchnia ekranu przekłada się najczęściej na większe zużycie prądu.

Po drugie, wszyscy borykamy się (lub niebawem będziemy się borykać) z rosnącymi cenami za prąd, choć póki co tarcza antyinflacyjna hamuje gwałtowne podwyżki u klientów indywidualnych. Podwyżki są jednak nieuniknione, a to każe się zastanowić, czy gospodarstwie domowym mamy miejsce na znalezienie oszczędności, bez jednoczesnego rezygnowania z nowych technologii.

Na to wszystko nakłada się pandemia, a wraz z nią praca zdalna, która dotyczy większej liczby osób niż kiedykolwiek wcześniej. Pracując z domu często brakuje nam gwaru czy szumu biura. Całkowita cisza może działać niekorzystnie. Wiele osób wypełnia ją właśnie telewizorem. Nie trzeba go nawet oglądać. W wielu przypadkach wystarczy, że gdzieś w tle jest włączony program telewizyjny, np. stacja informacyjna. Paradoksalnie często taki dźwięk w tle pomaga w skupieniu się na pracy.

Ile kosztuje prąd?

 class="wp-image-2024581"

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musimy znać dwie rzeczy: zużycie prądu w kWh oraz cenę energii. Sprawdziłem obie te zmienne i przedstawię symulację pokazującą typowe warunki.

Zacznijmy od ceny prądu. Wpływa na nią mnóstwo czynników, począwszy od wybranego operatora, poprzez ofertę, a nawet godziny pracy urządzenia, bo w niektórych taryfach prąd jest tańszy w nocy. Na to wszystko nakładają się też opłaty stałe.

Posłużę się swoim własnym przykładem, który jest dość reprezentatywny. Korzystam ze zwykłej taryfy mieszkaniowej, z jednolitą ceną, a więc bez obniżek ceny w nocy czy w weekendy. Biorąc pod uwagę wszystkie opłaty stałe i przesyłowe, w tym opłatę za licznik, moja stawka wygląda następująco:

 • 1 kWh kosztuje 0,7576 zł.

Jest to standardowa cena prądu w Polsce w 2022 r. według uśrednionych danych Rachuneo, w których czytamy:

Jedna kWh (kilowatogodzina) prądu kosztuje aktualnie 0,72 – 0,80 zł. W 2021 r. było to 0,69 - 0,78 zł, w 2020 0,64 – 0,73 zł, a w 2019 0,57 – 0,65 zł. Oznacza to, że cena prądu wzrosła od 2019 roku o około 38%. Warto wiedzieć, że dokładna cena za 1 kWh energii elektrycznej zależy od tego, w którym regionie Polski mieszkasz. Podane stawki odnoszą się do całego kraju i taryfy G11, a także uwzględniają koszt dostarczenia prądu i zużywanej energii.​

Ile prądu zużywa telewizor 55 cali?

 class="wp-image-1925144"

Tę kwestię sprawdziłem na własnym przykładzie. Mam raczej standardowy telewizor 4K Samsung NU8002 z 2018 r. w rozmiarze 55 cali. Pobór energii sprawdzałem watomierzem, do którego miałem wpięty telewizor.

Ile prądu zużywa telewizor w ciągu godziny:

 • zużycie energii przez działający telewizor LED 4K 55": 0,082 kWh
 • zużycie energii przez wyłączony telewizor na czuwaniu: ok. 0 kWh

Drugi wskaźnik prawdopodobnie nie wynosi okrągłego zera, ale wskazania były tak małe, że watomierz nawet po dobie ich nie wykrywał. To oznacza, że zużycie prądu wyłączonego telewizora w mojej taryfie mieści się w przedziale 0 - 1,8 grosza na dobę. To maksymalna dokładność, z jaką może pracować typowy watomierz. Widać więc wyraźnie, że odłączanie telewizora z gniazdka na noc nie ma uzasadnienia.

Skupmy się zatem na poborze prądu, kiedy telewizor jest włączony. Do obliczeń wziąłem średni statystyczny czas dziennego oglądania telewizji przez Polaków, który wynosi 4,5 godziny na dobę według danych rządowych.

Koszt włączonego telewizora:

 • 1 godzina oglądania telewizji: 0,0621 zł
 • 4,5 godziny oglądania telewizji: 0,2796 zł
 • miesiąc oglądania TV po 4,5h dziennie: 8,66 zł
 • roczny koszt oglądania TV po 4,5h dziennie: 102,04 zł

Trzeba jednak pamiętać, że jest to koszt samego telewizora, bez uwzględnienia dodatkowych urządzeń, czyli np. dekodera telewizji lub głośników. Jest to możliwe do uzyskania korzystając z aplikacji Smart TV, ale w praktyce większość osób nadal używa dekodera.

Jeśli używasz dekodera, koszt będzie większy. Chodzi o czuwanie.

 class="wp-image-1925147"

Dekodery cały czas bywają dość podstępnymi urządzeniami, ponieważ po wyłączeniu (czyli w trybie czuwania - stand-by) potrafią zużywać niewiele mniej energii niż kiedy są włączone! Dotyczy to zwłaszcza urządzeń podłączonych do internetu, ale nawet standardowy dekoder, który po prostu wyświetla na ekranie godzinę, potrafi pobierać sporo prądu w trybie czuwania.

Przykładowo, dekoder Polsatu zużywa według pomiarów trwających po godzinie dokładnie 0,01 kWh niezależnie od tego, czy jest włączony, czy nie. Koszt zużycia prądu przez dekoder to tylko ok. 1 grosz na godzinę pracy, ale łatwo policzyć, że w ciągu roku przekłada się to na prawie 90 zł, jeśli nie odłączamy sprzętu na noc. A przecież mało kto to robi.

Podsumujmy całkowite zużycie prądu przez telewizor i dekoder.

Do tego celu weźmiemy dane z telewizora, który działa przez 4,5 godziny dziennie (średni czas oglądania telewizji w Polsce), a przez pozostały czas w dobie jest wyłączony. Dodajmy do tego dane z dekodera, który działa przez 4,5 godziny dziennie, a przez pozostały czas w dobie jest wyłączony do trybu czuwania pobierającego niewiele mniej energii niż kiedy dekoder działa. Oto wyniki:

Całkowity koszt oglądania telewizji (telewizor i dekoder):

REKLAMA
 • miesiąc oglądania TV po 4,5h dziennie: 16,10 zł
 • roczny koszt oglądania TV po 4,5h dziennie: 193,20 zł

Całkowity roczny koszt prądu został policzony według wzoru: 0,01 zł za godzinę pracy dekodera x 24 godziny w dobie x 365 dni w roku + 102,04 zł, czyli całkowity roczny koszt oglądania TV przez 4,5 godziny dziennie.

Wniosek? Przy ograniczaniu rachunku za prąd pomocne okazują się nowe technologie, a konkretnie aplikacje Smart TV, które eliminują konieczność używania dekodera. Aplikacje Canal+ Online czy Polsat Box Go pozwalają na oglądanie kanałów telewizyjnych na żywo oraz dostęp do seriali i filmów na żądanie. To rozwiązanie sprawia, że w ciągu roku możemy mieć ponad 90 zł w kieszeni.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA