REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Chiny panoszą się w kosmosie. W przyszłym roku umieszczą na orbicie potężny teleskop

Chiny rozpychają się w przestrzeni kosmicznej gdzie się tylko da: na Księżycu, na Marsie i na orbicie okołoziemskiej. Już w przyszłym roku na orbitę trafi także potężny teleskop kosmiczny.

22.07.2022
9:12
Chiński teleskop
REKLAMA

Na przełomie XX i XXI wieku najważniejsze kosmiczne instrumenty astronomiczne działające te i dopiero budowane nosiły nazwiska, które znamy z historii. Hubble, Herschel, Spitzer, James Webb i wiele innych. Mamy już jednak trzecią dekadę XXI wieku i sytuacja powoli zaczyna się zmieniać. Nie tylko świat zachodni szarżuje w przestrzeni kosmicznej. Na orbicie okołoziemskiej oprócz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znajduje się też chińska stacja Tiangong, na Marsie oprócz Curiosity i Perseverance, jeździ także chiński Zhurong, a do planetoid oprócz OSIRIS-RExa wkrótce poleci Tianwen-2.

REKLAMA

Taka sama sytuacja dotyczy właśnie teleskopów kosmicznych. Dotychczas myśląc o teleskopie kosmicznym myśleliśmy tylko o Hubble’u oraz o teleskopie Jamesa Webba. W 2023 roku jednak sytuacja się zmieni. Na orbitę, a właściwie do stacji kosmicznej Tiangong, poleci chiński Kosmiczny Teleskop Xuntian, który w ramach swojej misji będzie wykonywał rozległe przeglądy nocnego nieba. Pierwsze obserwacje za pomocą teleskopu zostaną przeprowadzone w 2024 roku.

Co wiemy o Xuntianie?

 class="wp-image-2270736"
Kosmiczny Teleskop Xuntian

Wszystkie dostępne dane wskazują, że mamy do czynienia z takim chińskim odpowiednikiem Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Hubble obserwuje niebo z orbity okołoziemskiej umieszczonej na wysokości 620 km nad powierzchnią Ziemi. Xuntian będzie nieco niżej, w okolicach 400 km nad powierzchnią Ziemi.

Co ważne jednak teleskop będzie cały czas znajdował się stosunkowo blisko stacji kosmicznej Tiangong. Zaleta? Astronauci latający na pokład stacji będą w stanie na bieżąco serwisować i modernizować teleskop w razie potrzeb. To ogromna zaleta, o czym najlepiej wiedzą astronomowie, którzy, aby naprawić Hubble’a, musieli organizować specjalne misje serwisowe realizowane za pomocą wahadłowców. Koszt takich misji był ogromnych.

W przypadku Xuntiana naprawy będą się odbywały niejako przy okazji wizyty na stacji kosmicznej. Dzięki temu chińscy naukowcy szacują, że teleskop będzie dostarczał informacji o wszechświecie przez co najmniej 10 lat.

Chiński teleskop 300x lepszy od Hubble'a

Teleskop zostanie wyposażony w zwierciadło o średnicy dwóch metrów oraz pięć specjalistycznych odbiorników, które będą rejestrować zbierane przez nie promieniowanie optyczne. Cały teleskop będzie miał rozmiary autobusu i masę około 10 ton.

REKLAMA

W toku swojej misji Xuntian sfotografuje blisko 40 proc. nocnego nieba. Jak podkreślają badacze teleskop będzie miał pole widzenia trzystukrotnie większe od Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, dzięki czemu będzie w stanie obserwować setki razy więcej obiektów kosmicznych jednocześnie. Jeżeli jednak liczycie już na fascynujące zdjęcia z chińskiego teleskopu kosmicznego, to byłbym ostrożny.

Warto pamiętać, że Chiny nie są przesadnie zainteresowane pięknymi zdjęciami kosmosu, a jedynie danymi obserwacyjnymi przydatnymi w badaniach naukowych. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że już w niedzielę na orbitę leci moduł Wentian, który dołączy do stacji kosmicznej Tiangong, a mimo to jak dotąd nie ma w sieci ani jednego zdjęcia tego modułu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA