REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Potężne wstrząsy i tsunami na powierzchni gwiazd. Obserwatorium Gaia dostarczyło niesamowite dane

Naukowcy analizujący dane z europejskiego obserwatorium kosmicznego Gaia opublikowali dzisiaj trzeci z kolei zestaw danych obserwacyjnych. Zawarte w nim informacje pozwolą nam z jednej strony lepiej zrozumieć ewolucję naszej galaktyki na przestrzeni dziesięciu miliardów lat, a z drugiej strony przyjrzeć się ewolucji i cyklowi życia otaczających nas gwiazd.

13.06.2022
16:43
gaia
REKLAMA

Opublikowane dzisiaj dane zawierają informacje o składzie chemicznym, temperaturze, barwie, masie, wieku i prędkości prawie dwóch miliardów gwiazd. Niejako przy okazji z danych powstał największy w historii katalog układów podwójnych oraz katalog tysięcy obiektów Układu Słonecznego, takich jak planetoidy czy księżyce.

REKLAMA

Wstrząsowe niespodzianki

Zazwyczaj kiedy ludzkość tworzy nowe obserwatorium kosmiczne, naukowcy posiadają pewien pogląd na to, co będą w stanie za jego pomocą dostrzec we wszechświecie. Bardzo często jest jednak tak, że nowy teleskop w toku obserwacji astronomicznych dostrzega także coś, o czym nikt nawet wcześniej nie myślał. Tak też jest i tym razem.

Okazuje się bowiem, że teleskop Gaia jest na tyle precyzyjny, że naukowcy byli w stanie za jego pomocą dostrzec… trzęsienia gwiazd - delikatne ruchy pojawiające się na powierzchni gwiazd. Owe ruchy nieznacznie zmieniają kształt gwiazdy. Podczas konstruowania teleskopu Gaia, naukowcy w ogóle nad tym nie myśleli.

Już wcześniej podczas publikacji drugiego zestawu danych naukowcy opisywali charakterystyczne oscylacje gwiazdy, które sprawiały, że gwiazda naprzemiennie puchnie i kurczy się zachowują swój sferyczny kształt. Teraz jednak robi się ciekawiej, bowiem Gaia dostrzegła gwiazdy, których powierzchnia wskutek wstrząsów ulega odkształceniu. Naukowcy porównują te odkształcenia do potężnych tsunami na powierzchni gwiazdy.

Aby było jednak ciekawiej, takie nietypowe wstrząsy udało się dostrzec na tysiącach gwiazd, także na tych, na których - według obecnych teorii opisujących wnętrze gwiazd - nie powinno być żadnych wstrząsów. Z tego też powodu naukowcy przekonują, że Gaia jest prawdziwą kopalnią fascynujących przypadków dla naukowców zajmujących się tzw. asterosejsmologią, dziedziną nauki zajmującą się badaniem pulsacji i oscylacji gwiazd.

Gaia patrzy i blisko i daleko

Niejako przy okazji monitorowania naszego gwiezdnego otoczenia, obserwatorium Gaia stworzyła osobny katalog obejmujący ponad 800 000 układów podwójnych, w których dwie gwiazdy krążą wokół wspólnego środka masy.

Jednocześnie w toku obserwacji, w pole widzenia teleskopu od czasu do czasu wpadają także obiekty znajdujące się znacznie bliżej, wewnątrz Układu Słonecznego. W trakcie obserwacji udało się zarejestrować 156 000 skalistych ciał niebieskich krążących wokół Słońca.

REKLAMA

Można zatem śmiało założyć, że opublikowany dzisiaj zestaw danych będzie analizowany przez naukowców z różnych dziedzin astronomii przez długie lata, a przecież to wciąż nie jest koniec obserwacji. Gaia nadal kontynuuje zbieranie informacji o naszym gwiezdnym otoczeniu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA