Astronomowie rozgryzają tajemnice gwiazd delta Scuti. Asterosejsmologia odkrywa ich wnętrze
Analizując rytm pulsacji gwiazd, astronomowie po raz pierwszy zidentyfikowali rytm życia pewnej klasy obiektów, która do teraz pozostawała dla naukowców całkowitą zagadką.
Międzynarodowy zespół badaczy wykorzystał dane zebrane za pomocą kosmicznego teleskopu TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) służącego do poszukiwania planet pozasłonecznych krążących wokół najbliższych gwiazd. Teleskop dostarczył badaczom pomiarów jasności tysięcy gwiazd, wśród których udało się znaleźć 60, których pulsacje miały jakikolwiek sens.
Wyniki badań stanowią istotny wkład w naszą wiedzę o tym, co się dzieje we wnętrzu bilionów gwiazd w całym wszechświecie.
Badane przez naukowców gwiazdy o masie pośredniej, między 1,5 a 2,5 mas Słońca, to tak zwane gwiazdy delta Scuti. Podczas wcześniejszych analiz astronomowie odkrywali wiele różnych pulsacji, ale nie byli w stanie dostrzec jakichkolwiek wyraźnych schematów.
Badacze z Australii odkryli zaskakująco regularne mody pulsacji w 60 gwiazdach delta Scuti oddalonych od nas o 60 do 1400 lat świetlnych.
Wnętrza gwiazd zawsze stanowiły zagadkę dla naukowców. Jednak w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat astronomowie zaczęli analizować wewnętrzne oscylacje gwiazd, odkrywając ich budowę. Ta dziedzina nauki zwana asterosejsmologią pozwala nam zrozumieć nie tylko jak działają gwiazdy, ale także w jaki sposób powstają plamy słoneczne, rozbłyski gwiezdne i jak zmienia się wnętrze gwiazd. Stosując tę wiedzę do Słońca badacze będą mogli precyzyjnie zmierzyć jego temperaturę, poznać skład chemiczny oraz procesy produkcji neutrin, które mogą okazać się istotne w poszukiwaniach ciemnej materii.
Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.