REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Rozpoczęły się manewry Baltops 2022 na Bałtyku. Amerykanie wysłali ogromny okręt desantowy

Rozpoczęły się najważniejsze doroczne ćwiczenia morskie na Bałtyku czyli Baltops. Do 17 czerwca okręty NATO wraz z sojusznikami będą uczestniczyć w wielu różnych epizodach. Manewry mają kluczowe znaczenie dla zachowania wolności żeglugi i bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim. Amerykanie wysłali na manewry ogromny okręt desantowy USS Kearsarge, który ma na swoim pokładzie nowoczesne szturmowce pionowego startu AV-8B Harrier II.

08.06.2022
17:17
Baltops 2022. Amerykanie wysłali na Bałtyk quasi lotniskowiec
REKLAMA
  • W niedzielę, 5 czerwca w Sztokholmie rozpoczęło się największe w tym roku międzynarodowe ćwiczenie na Bałtyku – Baltops 22.
  • W manewrach Baltops 22 bierze udział czternastu członków NATO, dwa kraje partnerskie NATO i około 7000 marynarzy.
  • Zaplanowane są m.in. ćwiczenia artyleryjskie, poszukiwanie okrętów podwodnych, obrona przeciwlotnicza oraz ćwiczenia ratownicze.
  • Wśród okrętów jest amerykański USS Kearsarge, który na pokład może zabrać 20 samolotów pionowego startu AV-8B Harrier II.
REKLAMA

Przez najbliższe dni okręty Marynarki Wojennej z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża - jednostka transportowo-minowa ORP Toruń oraz dwa trałowce ORP Wdzydze i ORP Drużno wspólnie z kilkudziesięcioma okrętami innych państw, łącznie z 16 krajów, biorą udział w tegorocznej edycji ćwiczenia Baltops.

Baltops 22 potrwają do 17 czerwca. Jest to już 51. edycja ćwiczenia, które zainicjowane zostało w roku 1972. Polska Marynarka Wojenna uczestniczy w ćwiczeniu po raz 30.

W Baltops 22 bierze udział ponad 45 okrętów

W manewrach Baltops 22 bierze udział czternastu członków NATO, dwa kraje partnerskie NATO, ponad 45 okrętów, ponad 75 samolotów i około 7000 personelu. Wśród okrętów jest amerykański USS Kearsarge, który na pokład może zabrać 42 śmigłowców transportowych i 20 samolotów pionowego startu AV-8B Harrier II. Laikom może on przypominać lotniskowiec, ale tak naprawdę to uniwersalny okręt desantowy typu Wasp.

 class="wp-image-2212542"
USS Kearsarge

Oprócz Polski kraje uczestniczące to Belgia, Bułgaria, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Łotwa, Litwa, Holandia, Norwegia, Szwecja, Turcja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.

W ciągu dwóch tygodni państwa sprzymierzone i partnerskie wspólnie ćwiczą na morzu, w powietrzu i na ziemi, jednocześnie poprawiając interoperacyjność zaangażowanych sił i dzieląc się wzajemnie doświadczeniami.

Zróżnicowane epizody Baltops 2022 sprawiają, że uwypuklona zostaje wszechstronność sił morskich.

 class="wp-image-2212551"
Baltops 22

Zaplanowane są m.in. ćwiczenia artyleryjskie, poszukiwanie okrętów podwodnych, obrona przeciwlotnicza oraz ćwiczenia ratownicze. Operacje desantowe, rozminowania (w tym przy użyciu bezzałogowych pojazdów podwodnych), to z kolei zadania, które wynikają z przeznaczenia okrętów wydzielonych przez 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża.

Baltops ma już 50 lat

Ćwiczenie Baltops ma korzenie w 1972 r. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska.

 class="wp-image-2212539"
Okręty uczestniczące w Baltops 22

Obecnie jest to ćwiczenie międzynarodowe, oparte w głównej mierze na wspólnych działaniach morskich, ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, wojny minowej, obrony powietrznej oraz operacji desantu morskiego.

W widoczny sposób pokazuje zaangażowanie NATO w zachowanie regionalnego pokoju i bezpieczeństwa poprzez ćwiczenie zespołu sił międzynarodowych, które są w stanie szybko reagować w czasie kryzysu.

USS Kearsarge i uniwersalne okręty desantowe typu Wasp

Uniwersalne okręty desantowe typu Wasp, do których należy USS Kearsarge, to amerykańskie okręty desantowe służące od 1989 w Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych.

Klasyfikowane są jako okręty uniwersalne, gdyż mają wszystko potrzebne do wykonania uderzenia z morza: pomieszczenia dla około 2000 żołnierzy piechoty morskiej i ich sprzętu, pokład dla helikopterów i samolotów pionowego startu, które mogą dowozić i wspierać żołnierzy podczas desantu i na koniec wbudowany dok przenoszący amfibie, barki desantowe i poduszkowce, które mogą dowieźć żołnierzy i ciężki sprzęt na plażę.

Okręty mogą także funkcjonować w roli lekkiego lotniskowca, przenosząc w tym celu większą liczbę samolotów pionowego startu.

REKLAMA

Kadłub ma długość 257,3 m i szerokość maksymalną 42,7 m, a na linii wodnej 32,3 m. Wyporność 41 tys. t. Załoga to 1060 marynarzy.

Portem macierzystym USS Kearsarge jest Norfolk. Okręt wszedł do służby w 1992 r.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA