REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Rozpoczęły się potężne manewry NATO w Polsce. Na drogach zobaczymy ciężki sprzęt, a w powietrzu F-16

Ćwiczenie Defender Europe 22 jest wyjątkowe dla naszego kraju. Przez prawie cztery tygodnie w całej Polsce, nasze wojsko, razem z sojusznikami z NATO, szlifować będzie swoje umiejętności. W powietrzu pojawią się miedzy innymi F-16, a na ziemi zobaczymy mnóstwo ciężkiego sprzętu i dziesiątki tysięcy żołnierzy.

02.05.2022
6:45
Ćwiczenie Defender Europe 22: wielkie manewry NATO w Polsce
REKLAMA

Od 1 do 27 maja odbywać się będą ćwiczenia wojsk NATO pod kryptonimem Defender Europe 2022 oraz Swift Response 2022. Wezmą w nich udział także polscy żołnierze.

REKLAMA

Defender Europe 22 jest międzynarodowym, wspólnym i cyklicznym ćwiczeniem, organizowanym przez Amerykańskie Siły Zbrojne, które ma na celu budowanie gotowości i interoperacyjności między sojusznikami i partnerami USA i NATO

Defender Europe 22 w całej Polsce. Na ziemi i w powietrzu

W ćwiczeniach, które odbędą się na terytorium Polski oraz ośmiu innych państw, weźmie udział łącznie 18 tys. żołnierzy z ponad 20 krajów.

Polskę, jako jedno z państw-gospodarzy Defender Europe 22, reprezentować będą żołnierze Wojska Polskiego z 10 Brygady Kawalerii Pancernej, 17 Brygady Zmechanizowanej, 12 Brygady Zmechanizowanej, 2 Brygady Zmechanizowanej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 6 Brygady Powietrznodesantowej, 2 Pułku Inżynieryjnego, 5 Pułku Chemicznego, 9 Brygady Kawalerii Pancernej i Wojska Obrony Terytorialnej oraz samoloty F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, Su-22 z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego oraz śmigłowce Mi-24 z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych. 

Szkolenie w ramach Defender Europe 22 na terytorium Polski, w którym poza żołnierzami Wojska Polskiego wezmą udział wojska z USA, Francji, Szwecji, Niemiec, Danii  i Wielkiej Brytanii, odbędzie się m.in. w obiektach poligonowych w Drawsku Pomorskim, Bemowie Piskim i Żaganiu.

V Korpus Sił Zbrojnych USA jest odpowiedzialny za dowodzenie całością sił zaangażowanych w ćwiczenia Defender Europe 22.W trakcie ćwiczenia sprawdzona zostanie zdolność współpracy żołnierzy w ramach wspólnej operacji bojowej.

Wojsko ćwiczyć będzie między innymi przerzucenie dużych sił na dużą odległość razem z pokonywaniem przeszkód wodnych oraz szkolenie ogniowe czyli strzelanie z ostrzej amunicji. Przeprowadzony zostanie też duży desant spadochroniarzy z kilku krajów. 

Podczas ćwiczenia Swift Response, 6 Brygada Powietrznodesantowa stanowić będzie trzon sił zaangażowanych w operację powietrznodesantową. 550 polskich żołnierzy będzie szkolić się na terytorium Litwy i Łotwy razem z żołnierzami z Czech oraz siłami niemiecko-holenderskimi.

Defender Europe i Swift Response

Defender Europe 22 i Swift Response 2022 należą do serii cyklicznych szkoleń defensywnych, nie są one wymierzone przeciwko żadnemu państwu i nie mają związku z obecną sytuacją geopolityczną w regionie.

 class="wp-image-2159391"

Narodowy i międzynarodowy proces planowania ich rozpoczął się w 2021 roku. Przerzut dużej liczby sił i sprzętu, realizowany w ramach tych ćwiczeń wymaga wieloaspektowego zaangażowania ze strony państw-gospodarzy. 

Wspólne ćwiczenia podnoszą bezpieczeństwo wschodniej flanki oraz służą odstraszeniu potencjalnego agresora oraz przećwiczeniu, zgodnie ze standardami obowiązującymi w NATO, procedur użycia wojsk i ich adaptacji wobec nowych wyzwań współczesnego pola walki.

Defender Europe 2022 jest dowodem niewzruszonego zaangażowania USA w NATO i stanowi doskonały przykład naszych wspólnych zdolności. Pokazuje, że sojusznicy i partnerzy NATO są razem silniejsi.

Nie publikuj zdjęć z przejazdu wojsk

REKLAMA

Chrońmy dane, zwłaszcza w obecnej sytuacji. Prosimy nie publikujcie informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych.

Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności. 

Zdjęcie główne: Maciej Kopaniecki/Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA