REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Militaria

Borsuk to nowy bojowy wóz piechoty dla polskiego wojska. Jest uzbrojony po zęby, umie pływać i poradzi sobie w dzień i w nocy

Borsuk wkrótce wejdzie na uzbrojenie Wojska Polskiego. Póki co, cały czas trwają testy, ale Agencja Uzbrojenia poinformowała, że zamówiono cztery dodatkowe prototypy. Oznacza to, że nowy, polski Bojowy Wóz Piechoty Borsuk, który potrafi pływać i jest wyposażony w wieżę z armatą, jest na dobrej drodze do seryjnej produkcji.

28.04.2022
9:49
Borsuk - polski bojowy wóz piechoty. Zamówiono 4 nowe pojazdy
REKLAMA

Polskie Siły Zbrojne otrzymają cztery dodatkowe prototypy nowego bojowego wozu piechoty desantowej Borsuk - poinformował rzecznik Agencji Uzbrojenia. Do tej pory wyprodukowano dwa egzemplarze Borsuka.

REKLAMA

Borsuk to nowy bojowy, pływający wóz piechoty dla Wojska Polskiego. Posiada dużą siłę ognia i jest w stanie pokonywać szerokie przeszkody wodne, ma dużą zwrotność oraz może być używany w różnych warunkach terenowych i pogodowych.

Pojazd przeznaczony jest do transportu i ochrony załogi i żołnierzy piechoty przed ostrzałem z broni strzeleckiej, granatników przeciwpancernych i IED.

Póki co jest to cały czas projekt, a produkcja seryjna BWP Borsuk ma rozpocząć się na przełomie w 2023 r. Celem projektu jest sprawdzenie prototypów w ramach programu Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty (NBPWP).

 class="wp-image-2154555"
BWP Borsuk

Nowy Bojowy Pływający Wóz Piechoty Borsuk to najnowszy produkt PGZ opracowywany przez Hutę Stalowa Wola. Borsuk to efekt partnerstwa przemysłu, placówek badawczo-rozwojowych, ośrodków akademickich i Wojska Polskiego.

Owocem tej współpracy jest najnowocześniejszy w swojej kategorii sprzęt wojskowy - pływający bojowy wóz piechoty, który powstał, by odpowiadać na wyzwania militarne XXI wieku.

Borsuk będzie charakteryzował się najważniejszymi dla współczesnego pola walki parametrami taktycznymi i technicznymi oraz nowoczesną i zaawansowaną technologią budowy całego pływającego bojowego wozu piechoty.

NBPWP będzie miał zdolność pokonywania przeszkód wodnych pływaniem, dużą manewrowość oraz zdolność do działań  w różnych warunkach terenowych i klimatycznych z zagwarantowaniem odpowiedniego poziomu ochrony balistycznej i przeciwminowej.

Konstrukcja nowego BWP zapewni możliwość transportu drużyny piechoty oraz zabudowy systemu uzbrojenia zasadniczego z armatą kalibru od 30 do 40 mm zintegrowanego z PPK.

Borsuk będzie wykorzystywany do:

 • zwalczania celów opancerzonych i nieopancerzonych, siły żywej i innych celów przeciwnika w każdych warunkach atmosferycznych w dzień i w nocy;
 • ochrony żołnierzy i desantu przed ostrzałem pociskami z broni strzeleckiej i granatników ppanc., wybuchami min, improwizowanych ładunków wybuchowych IED oraz ostrzałem i innymi pociskami wystrzeliwanymi z wozów opancerzonych we współdziałaniu z aktywnym systemem ochrony;
 • wspierania ogniem broni pokładowej działa pododdziałów zmechanizowanych w każdych warunkach atmosferycznych w porze dziennej i nocnej;
 • współdziałania z pododdziałami czołgów w każdych warunkach atmosferycznych w porze dziennej i nocnej.

Dane taktyczno-techniczne NBPWP Borsuk

 • załoga: 3 (dowódca, działonowy, kierowca) + 6 żołnierzy desantu
 • masa bojowa: 25 000 kg (wersja pływająca)
 • współczynnik mocy jednostkowej: 28,4 KM/t (przy masie 25 000 kg)
 • długość całkowita: 7,6 m
 • szerokość: z panelami opancerzenia: 3,4 m
 • silnik wysokoprężny MTU 8V199 TE20 o mocy 720 KM
 • zawieszenie hydropneumatyczne

Wyposażenie podwozia:

 • zespół napędowy typu Powerpack,
 • wysoki poziom modułowej ochrony balistycznej i przeciwminowej zapewniający bezpieczeństwo załogi i wyposażenia,
 • agregat prądotwórczy (APU),
 • układ filtrowentylacji,
 • system przeciwpożarowy i tłumienia wybuchu,
 • system obserwacji dookólnej "SOD",
 • falochron.
 class="wp-image-2154564"
BWP Borsuk

Uzbrojenie Borsuka i bezzałogowa wieża ZSSW-30

Borsuk jest solidnie uzbrojony, a siłę ognia zapewnia mu opracowana w Polsce wieża. Zdalnie Sterowany System Wieżowy, czyli ZSSW-30 przeznaczony jest do zwalczania, niszczenia lub obezwładniania w różnych warunkach klimatycznych, niezależnie od pory doby, celów lekko i silnie opancerzonych oraz innych obiektów przeciwnik czy do wsparcia ogniowego pododdziałów w czasie prowadzenia działań bojowych.

 class="wp-image-2154549"
Bezzałogowa wieża ZSSW-30

System, którego głównym orężem jest armata ATK Mk44S Bushmaster kalibru 30 mm, składa się także z wyrzutni dwóch pocisków przeciwpancernych Spike-LR oraz karabinu UKM-2000C 7,62 mm.

REKLAMA

System ZSSW-30 powstał w konsorcjum Huty Stalowa Wola S.A. i WB Electronics S.A.

Wieża wyposażona jest w zautomatyzowany system kierowania ogniem firmy WB Electronics, polskie stabilizowane głowice optoelektroniczne GOD-1 (dowódcy) i GOC-1 (celowniczego) spółki PCO, z kamerami termowizyjnymi i telewizyjnymi i dalmierzem laserowym, oraz system samoobrony SSP-1 Obra z ośmioma wyrzutniami maskujących granatów multispektralnych.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA