REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Ta broń trafi w 2022 r. do polskiego wojska. Będą drony Bayraktar TB2 i Javeliny

W ciągu najbliższych miesięcy Wojsko Polskie otrzyma nowoczesny sprzęt. W ramach programu "Wisła" pojawi się wreszcie obrona przeciwlotnicza z prawdziwego zdarzenia. Otrzymamy też pierwsze duże drony bojowe, nowoczesne wyrzutnie rakiet przeciwpancernych oraz czołgi Abrams.

13.02.2022
13:11
Ta broń trafi w 2022 r. do polskiego wojska
REKLAMA

Obecnie polskie Siły Zbrojne mają podpisane z zagranicznymi kontrahentami 143 umowy o wartości ponad 22 mld zł, z czego 103 umowy dotyczą procedury FMS (sprzedaż międzyrządowa). Ich wartość to 20 mld zł.

REKLAMA

W tym roku Wojsko Polskie odbierze w ramach realizacji zagranicznych kontraktów cztery samoloty szkolno-treningowe M-346, dwa samoloty Hercules C-130H, jeden zestaw tureckich dronów Bayraktar TB2, 40 wyrzutni pocisków przeciwpancernych Javelin (w ramach umowy 20 sztuk zostało dostarczonych w 2021 r.) oraz 300 pojazdów Cougar.

Niewykluczone też, że do Polski trafią w tym roku czołgi Abrams. Polska chce zakupić 250 sztuk amerykańskich pojazdów w najnowszej wersji M1A2 SEPv3. Cały czas jednak czekamy na wszystkie niezbędne formalności, które umożliwią zakup.

Polska po otrzymaniu zgody Kongresu USA, załatwieniu proceduralnych formalności i uregulowaniu rachunków dostanie pierwszych 28 Abramsów w najnowszej wersji M1A2 SEPv3 – prosto z taśm produkcyjnych General Dynamics Land Systems – już w 2022 r. 

- powiedział gen. Maciej Jabłoński, pełnomocnik MON ds. zakupu Abramsów, w rozmowie z "Polską Zbrojną".

W 2018 roku podpisana została umowa na zakup dwóch baterii systemu Wisła, a dostawy zaplanowano w latach 2022–2023.

 class="wp-image-2042801"
Samolot szkolno-treningowy M-346

Z kolei umowa z 2020 roku dotycząca 32 samolotów F-35A przewiduje dostawę maszyn w latach 2024–2030. Umowa z 2019 roku na dywizjonowy moduł ogniowy wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Himars, będzie realizowana w 2023 rok. Chodzi o 20 wyrzutni wraz z rakietami.

Program Wisła

Pierwsza faza programu dotyczy pozyskania dwóch baterii Patriot w konfiguracji 3+ z systemem IBCS. Dzięki zawartemu kontraktowi do Polski trafią także nowoczesne technologie, na podstawie wynegocjowanego offsetu i podpisanych umów między spółkami Polskiej Grupy Zbrojeniowej a Lockheed Martin, o wartości 724 764 000 zł.

Wspomniane umowy dotyczą przede wszystkim pozyskania zdolności do produkcji wybranych elementów pocisków PAC-3 MSE, produkcji i serwisowania elementów ich wyrzutni oraz podniesienia poziomu obsługi floty powietrznej Sił Zbrojnych.

Polska za system Patriot razem z systemem zarządzania polem walki zapłaci 4,75 mld dol. i będzie drugim krajem na świecie po Stanach Zjednoczonych z najnowocześniejszymi zestawami Patriot z systemem IBCS.

 class="wp-image-2042774"

Podstawowym zadaniem systemu "Wisła" będzie zwalczanie taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (w tym manewrujących), rakiet samosterujących oraz pilotowanych środków napadu powietrznego w całym zakresie prędkości i wysokości lotu, wykorzystywanych przez lotnictwo taktyczne, jak również zwalczanie bezpilotowych statków powietrznych.

Dostawa obu baterii systemu IBCS/Patriot planowana jest do końca 2022 roku, a osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej (Initial Operational Capability – IOC) planowane jest na przełomie 2023 i 2024 r.

Bezzałogowce Bayraktar TB2

W maju 2021 r. podpisana została umowa, której przedmiotem jest dostawa dla Sił Zbrojnych czterech zestawów bezzałogowych systemów powietrznych (BSP) klasy MALE Bayraktar TB2.

W skład każdego zestawu wchodzi 6 uzbrojonych dronów Bayraktar TB2. Łącznie na stan Sił Zbrojnych wejdą 24 BSP. Kontrakt obejmuje także dostawę m.in. mobilnych stacji kontroli, radarów SAR, symulatorów oraz zapas części zamiennych.

Umowa przewiduje także dostarczenie naprowadzanych laserowo kierowanych pocisków typu MAM-L i MAM–C, które umożliwią realizację pełnego spektrum zadań taktycznych zgodnie z operacyjnym przeznaczeniem systemu oraz amunicji szkolnej.

W ramach kontraktu zapewniona zostanie 24-miesięczna gwarancja, pakiet szkoleniowy i logistyczny, a także transfer technologii zapewniający możliwość serwisowania i naprawy m.in. silników, naziemnych stacji kontroli oraz kamer.

 class="wp-image-2042753"
Dron Bayraktar TB2 w ukraińskich barwach.

Bayraktar TB2 to taktyczny bezzałogowy system powietrzny (BSP) klasy MALE zdolny do prowadzenia zadań obserwacyjnych i rozpoznawczych (ISR) oraz misji bojowych za pomocą kierowanych pocisków przenoszonych na czterech punktach podwieszeń pod skrzydłami.

Bayraktar TB2 został wyposażony w system awioniki umożliwiający w pełni autonomiczne kołowanie, start, lądowanie i przelot. Dron ma 6,5 metra długości oraz 12 metrów rozpiętości. Osiąga długotrwałość lotu do 27 godzin. Masa startowa drona to 650 kilogramów, a maksymalna prędkość to około 220 km/h.

Pierwszy zestaw bezzałogowców trafi do Sił Zbrojnych do końca 2022 r. Całość zamówienia zostanie zrealizowana do końca 2024 r.

Przeciwpancerny pocisk kierowany FGM-148F Javelin

Polska jest pierwszym państwem, które uzyskało zgodę Kongresu USA na pozyskanie przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin w najnowszej i najbardziej zaawansowanej wersji F.

Umowę na dostawę PPK Javelin podpisano w maju 2020 roku.  Zakres realizowanej umowy, z planowanym zakończeniem do końca roku 2021, obejmuje dostawę 60 wyrzutni oraz 180 pocisków FGM-148F Javelin wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym.

W skład pakietu szkoleniowego wchodzi 8 trenażerów stacjonarnych EPBST, 17 makiet gabarytowo-masowych oraz specjalistyczne szkolenia. W skład pakietu logistycznego natomiast wchodzą urządzenia diagnostyczne, przyrządy kontrolno-pomiarowe, zestawy narzędzi oraz zapas części zamiennych.

Zdaniem analityków, Javelin dzięki swojemu sposobowi naprowadzania na widmo termalne i ataku z góry jest w stanie skutecznie zwalczać rosyjskie czołgi T-90 chronione pancerzem reaktywnym i nie jest przeciwko niemu skuteczny ich system samoobrony Sztora.

Czołgi Abrams M1A2 SEPv3

Polska pozyska 250 czołgów III generacji Abrams M1A2 SEPv3. Jest to najnowocześniejsza pod względem technicznym wersja czołgu Abrams, która weszła na wyposażenie w latach 2019-2020.

Nowoczesne czołgi wzmocnią wschodnią Polskę. Polskie Abramsy zostaną skierowane do 18 Dywizji Zmechanizowanej. Utworzona będzie z nich brygada pancerna.

Wraz z czołgami III generacji Abrams M1A2 SEPv3 Polska otrzyma także pakiet logistyczny oraz szkoleniowy. Zakupione zostaną także symulatory. W wojskowych zakładach remontowych zostaną stworzone warunki do zabezpieczenia eksploatacji czołgów Abrams.

Szef MON stwierdził, że Polska kupuje czołgi w wersji najlepiej wyposażonej, czołgi sprawdzone w boju, czołgi, które zostały skonstruowane jako przeciwwaga do najnowocześniejszych czołgów rosyjskich T14 Armata.

Głównym uzbrojeniem wariantów M1A1 i M1A2 jest gładkolufowe działo M256 120 mm, zaprojektowane przez niemieckie zakłady Rheinmetall, na które fabryka General Dynamics wzięła licencję i produkuje je w mieście Lima w stanie Ohio.

Wystrzeliwuje ono pociski M827, M829, HE M-830, HE M-959. Według producenta najnowsza amunicja podkalibrowa pozwala skutecznie zwalczać aktualnie pozostające w służbie rosyjskie czołgi z odległości ponad 2 km.

 class="wp-image-2042840"
M1A2 SEPV3 Abrams

Teoretycznie działo M256 posiada zdolność ostrzału samolotów latających na niskim pułapie, jednak nie zostało to przetestowane w warunkach bojowych.

Lufa działa wyposażona jest w izolację termiczną, zmniejszającą odkształcenia powstające w związku z nierównomiernym przepływem ciepła, oraz przedmuchiwacz, usuwający szkodliwe dla załogi gazy powstające po strzale. Szybkostrzelność praktyczna wynosi 9 strzałów na minutę.

REKLAMA

W najnowszej wersji czołgu - M1A2 SEPv3 – zwiększono możliwości układu elektrycznego, poprawiono systemy komunikacji, dodano nowy system zarządzania stanem pojazdu (VHMS) i moduły wymienne (LRM), łącze danych amunicji (ADL), ulepszony pakiet opancerzenia przeciw IED, zamontowano ulepszony FLIR wykorzystujący podczerwień o długich i średnich falach, niskoprofilowy CROWS RWS, pakiet pancerza nowej generacji (NGAP), i pomocniczy zespół napędowy (APU).

Dodano nowe mocowania pancerza reaktywnego (ARAT) i systemem ochrony aktywnej Trophy na bokach wieży. Pierwsze egzemplarze dostarczono do jednostek w 2020 roku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA