REKLAMA

Powstają Abramsy dla Polski. Pierwsze pancerne potwory dotrą do nas w tym roku

Czołgi Abrams pojawią się w Wojsku Polskim jeszcze w tym roku. Umowa z USA na dostarczenie nam nowoczesnych pojazdów została już podpisana. Na pełną gotowość naszych Abramsów przyjdzie nam jednak poczekać cztery lata.

06.04.2022 09.18
Czołg Abrams jest najnowocześniejszy na świecie. Poznaj go
REKLAMA

We wtorek 5 kwietnia, w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej, szef MON podpisał umowę na zakup 250 czołgów Abrams dla Wojska Polskiego. W podpisaniu umowy uczestniczył Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. 

REKLAMA

Umowa przewiduje kupno od USA nowych czołgów wraz ze sprzętem towarzyszącym, obejmującym 26 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules i 17 mostów towarzyszących M1074 Joint Assault Bridge, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym oraz zapasem amunicji. Jej wartość wynosi ok. 4,75 mld dol.

Umowa dotyczy zakupy 250 czołgów Abrams oraz towarzyszących wozów zabezpieczenia technicznego, także mostów, które będą służyć w zgrupowaniach, w których te czołgi będą funkcjonować

- zaznaczył  minister M. Błaszczak.

Minister dodał, że w ramach umowy kupiliśmy amunicję w ilości, która jest "ilością poważną", a więc poważnie wzmocni zasoby amunicyjne Wojska Polskiego.

Polskie czołgi Abrams trafią przede wszystkim do 18. Dywizji Zmechanizowanej

Czołgi Abrams w najnowszej wersji SEPv3 trafią do jednostek rozmieszczonych we wschodniej części Polski, na wschodnią flankę NATO - przede wszystkim do 18. Dywizji Zmechanizowanej, w tym również do 1. Warszawskiej Brygady Pancernej.

 class="wp-image-2123817"
M1A2 Abrams SEP v.3

Jeszcze w tym roku 28 egzemplarzy czołgów Abrams ze składów US Army trafi do Wojska Polskiego a zakończenie dostaw planowane jest w 2026 roku.

Wraz z czołgami III generacji Abrams M1A2 SEPv3 Polska otrzyma także pakiet logistyczny oraz szkoleniowy. Zakupione zostaną także symulatory.

Minister twierdzi też, że w wojskowych zakładach remontowych zostaną stworzone warunki do zabezpieczenia eksploatacji tych czołgów. Będzie to początek realizacji jednego z największych kontraktów w historii polskiej armii.

M1A2 Abrams SEP v.3

Abramsy to najnowocześniejsze czołgi na świecie. 250 nowych maszyn wydatnie wzmocni potencjał polskich sił zbrojnych. M1A2 SEP v.3 to najnowsza wersja amerykańskiego czołgu podstawowego Abrams.

Jego główne uzbrojenie stanowi 120 mm armata gładkolufowa M256, która została dostosowana do wykorzystywania najnowszych rodzajów amunicji, w tym amunicji programowalnej.

 class="wp-image-2053751"
M1A2 Abrams SEP v.3

Wysoką skuteczność prowadzonego ognia zapewnia zaawansowany system kierowania ogniem. Uzbrojenie pomocnicze składa się ze zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia CROWS z wielkokalibrowym karabinem maszynowym kal. 12,7 mm oraz dwóch karabinów maszynowych kal. 7,62 mm.

Czołg Abrams charakteryzuje się silną odpornością balistyczną i przeciwminową, zapewniając najwyższy poziom ochrony załogi, która w najnowszej wersji SEP v.3 może zostać uzupełniona przez aktywny system ochrony pojazdu TROPHY.

 class="wp-image-2042840"
M1A2 Abrams SEP v.3 na ćwiczeniach w Polsce

Napęd czołgu stanowi silnik turbowałowy Honeywall AGT1500C o mocy 1500 KM, który zapewnia wysoką prędkość maksymalną oraz mobilność w każdym terenie.

REKLAMA

Najnowsza wersja została dodatkowo wyposażona w pomocniczą jednostkę napędową (APU). Masa bojowa czołgu wynosi (w zależności od zastosowanych na platformie rozwiązań) ok. 65-70.

Zakup Abramsów to jeden z kluczowych elementów modernizacji i rozbudowy Wojska Polskiego. W tym roku polscy żołnierze otrzymają także pierwsze baterie Patriot oraz drony uderzeniowe Bayraktar.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA