REKLAMA

Wojsko Polskie dostanie Abramsy - to już pewne. Oto pełna lista pancernego pakietu kupionego od Amerykanów

Abramsy w Wojsku Polskim - to już pewne. Minister obrony narodowej poinformował o tym, ze Stany Zjednoczone zgodziły się na sprzedaż Polsce czołgów Abrams M1A2 SEPv3. Wraz z czołgami III generacji Abrams M1A2 SEPv3 Polska otrzyma także pakiet logistyczny oraz szkoleniowy. Zakupione zostaną także symulatory. W wojskowych zakładach remontowych zostaną stworzone warunki do zabezpieczenia eksploatacji Abramsów. 

Wojsko Polskie dostanie Abramsy. Oto pełna lista pancernego pakietu kupionego od Amerykanów
REKLAMA

Zgodę na sprzedaż Polsce czołgów wyraził Departament Stanu USA. Była to niezbędna formalność, która mogła uruchomić procedurę sprzedaży. Koszt transakcji to około 6 mld dol.

REKLAMA

Polska kupiła 250 czołgów III generacji Abrams M1A2 SEPv3. Jest to najnowocześniejsza pod względem technicznym wersja czołgu Abrams, która weszła na wyposażenie w latach 2019-2020.

Zastosowane w pojeździe rozwiązania są wdrożone dzięki wnioskom wyciągniętym podczas wojny w Iraku i Afganistanie. Dodatkowo czołg wyposażono w najnowsze rozwiązania technologiczne dotyczące obserwacji pola walki, komunikacji i świadomości sytuacyjnej załogi.

Są to czołgi w wersji najlepiej wyposażonej, czołgi sprawdzone w boju, czołgi które zostały skonstruowane jako przeciwwaga do najnowocześniejszych czołgów rosyjskich T14 Armata

–powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Czołgi Abrams M1A2 SEPv3 zostaną skierowane do 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Jest to najmłodsza, powstała w 2018 roku, polska dywizja posiadająca już pełną zdolność bojową.

Czołgi będą na wyposażeniu 1 Warszawskiej Brygady Pancernej i na wyposażeniu formowanej 19 Brygady Zmechanizowanej z siedzibą w Lublinie.

Wraz z Abramsami Polska otrzyma pakiet logistyczny oraz szkoleniowy. Zakupione zostaną także symulatory. W wojskowych zakładach remontowych zostaną stworzone warunki do zabezpieczenia eksploatacji.

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zaznaczył, że finansowanie programu zakupu czołgów Abrams jest realizowane spoza budżetu MON na mocy uchwały Rady Ministrów i nie wpłynie na inne realizowane programy modernizacyjne dla Wojska Polskiego.

Fabryka General Dynamics z Reston w Wirginii gdzie powstają pojazdy, podaje, że spodziewa się pierwszej dostawy czołgów Abrams dla Polski w 2022 roku.

Pancerna pięść polskiego wojska składa się teraz z czołgów typu Leopard 2A4 i Leopard 2A5 oraz T-72 i PT-91.

 class="wp-image-2053754"
Czołg M1A2SEPv3 Abrams

Abramsy należą do czołgów, które gwarantują największą ochronę załogi. Oczywiście nie możemy mówić tu o sytuacji jednoznacznej, bo zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to broń. Natomiast jeżeli porównamy możliwości, jakie daje Abrams, ochrony załogi, z możliwościami innych czołgów, to niewątpliwie na czele tej listy należy umieścić czołgi Abrams

– mówi minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Działo zostało zaprojektowane przez Niemców

Głównym uzbrojeniem wariantów M1A2 jest gładkolufowe działo M256 120 mm, zaprojektowane przez niemieckie zakłady Rheinmetall, na które fabryka General Dynamics wzięła licencję i produkuje je w mieście Lima w stanie Ohio.

Wystrzeliwuje ono pociski M827, M829, HE M-830, HE M-959. Według producenta najnowsza amunicja podkalibrowa pozwala skutecznie zwalczać aktualnie pozostające w służbie rosyjskie czołgi z odległości ponad 2 km.

Teoretycznie działo M256 posiada zdolność ostrzału samolotów latających na niskim pułapie, jednak nie zostało to przetestowane w warunkach bojowych.

 class="wp-image-2053730"
Czołg M1A2SEPv3 Abrams

Lufa działa wyposażona jest w izolację termiczną, zmniejszającą odkształcenia powstające w związku z nierównomiernym przepływem ciepła, oraz przedmuchiwacz, usuwający szkodliwe dla załogi gazy powstające po strzale. Szybkostrzelność praktyczna wynosi 9 strzałów na minutę.

W modelu M1A2 SEPv3  zwiększono możliwości układu elektrycznego, poprawiono systemy komunikacji, dodano nowy system zarządzania stanem pojazdu (VHMS) i moduły wymienne (LRM), łącze danych amunicji (ADL), ulepszony pakiet opancerzenia przeciw IED, ulepszony FLIR wykorzystujący podczerwień o długich i średnich falach, niskoprofilowy CROWS RWS, pakiet pancerza nowej generacji (NGAP), i pomocniczy zespół napędowy (APU).

Dodano nowe mocowania pancerza reaktywnego (ARAT) i systemem ochrony aktywnej Trophy na bokach wieży. Pierwsze egzemplarze dostarczono do jednostek w 2020 roku

REKLAMA

Co dokładnie kupiła Polska od USA? Oto pełna lista pancernego pakietu:

  • 250 czołgów M1A2SEPv3 Abrams
  • 250 systemów AN/VLQ-12 CREW Duke counter-IED
  • 26 pojazdów technicznych pola walki M88A2 Hercules
  • 17 mostów M1110
  • 276 karabinów maszynowych M2 .50
  • 500 karabinó maszynowych M240C 7.62mm
  • 15 silników AGT1500
  • 9168 pocisków ćwiczebnych 120mm M865 (TPCSDS-T)
  • 4592 pocisków ćwiczebnych 120mm M1002 (TPMP-T)
  • 13920 pocisków 120mm M830A1 High Explosive Anti-Tank (HEAT) TP-T
  • 6960 pocisków 120mm XM1147 High Explosive
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA