Sky Sabre w Polsce. Wielka Brytania wysłała do nas najnowocześniejszy system obrony przeciwlotniczej
Sky Sabre czyli system przeciwlotniczy brytyjskiej armii, trafi do Polski. To najnowocześniejszy oręż w arsenale wojsk Wielkiej Brytanii, który potrafi zestrzelić cel wielkości piłki tenisowej. W Polsce stacjonują już dwie baterie przeciwlotniczych systemów Patriot, które przerzucili do naszego kraju Amerykanie.
Coraz liczniejsza jest również obecność brytyjskich żołnierzy na wschodniej flance NATO, w tym w Polsce. W lutym, podczas wizyty ministra Mariusza Błaszczaka w Londynie, podjęto decyzję o zwiększeniu kontyngentu o kolejnych 350 żołnierzy brytyjskich.
Ponadto brytyjskie wojska inżynieryjne wspierają polskich żołnierzy w ochronie granicy z Białorusią remontując uszkodzone ogrodzenie i utrzymując drogi dojazdowe do pasa granicznego.
Żołnierze Wielkiej Brytanii stacjonują w Polsce także w ramach wielonarodowej grupy bojowej NATO eFP BG Poland (enhanced Forward Presence Battle Group). Państwem ramowym jest USA, a w grupie służą też sojusznicy z Rumunii i Chorwacji. Na co dzień grupa współdziała z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną.
Sky Sabre w Polsce
Sekretarz Wallace poinformował, że w ramach wsparcia sojuszniczego Wielka Brytania rozmieści w Polsce mobilny system obrony przeciwlotniczej Sky Sabre oraz 100 dodatkowych żołnierzy.
Polska na swoich barkach dźwiga największy ciężar wynikający ze skutków tej wojny. Polska radzi sobie bardzo dobrze i robi to w sposób niezwykle odważny. Dlatego chciałbym ogłosić, że rozlokujemy w Polsce system średniego zasięgu Sky Sabre oraz dodatkowo 100 żołnierzy, aby wspierać Polskę i zagwarantować bezpieczeństwo polskiej przestrzeni powietrznej
– powiedział B. Wallace, sekretarz obrony Wielkiej Brytanii.
Dodał, że jest to jest "najnowocześniejszy system średniego zasięgu jaki mamy, który jest w stanie uderzyć w cel wielkości piłki tenisowej. To także system, który będziemy rozwijać wspólnie z Polską w przyszłości".
Brytyjski system Sky Sabre
Sky Sabre to lądowa wersja systemu przeciwlotniczego w wykorzystujące pociski przeciwlotnicze CAMM. W skład systemu Sky Sabre wchodzą rakiety CAMM, radar SAAB Giraffe (wykrywający zagrożenie z odległości 120 km) oraz system dowodzenia firmy Rafael – wszystkie zainstalowane na podwoziu MAN. Dostawy systemu dla brytyjskiej armii rozpoczęły się w grudniu 2021 roku.
CAMM to rakieta przeciwlotnicza zaprojektowana do reagowania na zróżnicowane ataki lotnicze i rakietowe.
CAMM ma zasięg minimalny mniejszy niż jeden kilometr, a maksymalny większy niż 25 kilometrów, jakkolwiek raporty firmy IHS Jane’s mówią, iż podczas testów system był w stanie osiągnąć cel odległy nawet o 60 kilometrów.
Pocisk waży 99 kilogramów, ma długość 3,2 metra, średnicę 166 milimetrów i jest w stanie osiągnąć prędkość naddźwiękową Mach 3 (1020 metrów na sekundę).
System dzieli część cech i technologii pochodzących z doskonałego pocisku powietrze - powietrze AIM-132 ASRAAM, przy czym ma nowocześniejszą elektronikę oraz wykorzystuje radar z aktywnym samonaprowadzaniem.
System Narew czyli polski Sky Sabre
We wrześniu, konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej PGZ-Narew podpisało umowę ramową z Inspektoratem Uzbrojenia dotyczącą zakupu Zestawów Rakietowych Obrony Powietrznej Krótkiego Zasięgu (ZROP-KZ) o kryptonimie Narew.
Zawarte porozumienie rozpoczyna największy w historii Polski projekt modernizacyjny Sił Zbrojnych. Szacunkowy koszt projektu Narew to nawet 70 miliardów złotych.
System Narew będzie składał się z wielu elementów. Tym najbardziej charakterystycznym będą bez wątpienia tak zwane efektory, czyli rakiety oraz systemy wyrzutni rakiet. Pozostałe systemy, w tym radiolokacyjne, radar kierowania ogniem, radar pasywny, mobilne węzły łączności, sensory optoelektroniczne czy pojazdy powstaną w Polsce.
Inspektorat Uzbrojenia rekomendował w pierwszej kolejności do rozmów brytyjskie pocisk CAMM dla systemu Narew. Oznacza to, że pociski CAMM i oferta ich sprzedaży zostały uznane za najciekawszą ofertę. To duży krok naprzód w doprowadzeniu trwającego od 2013 roku programu.