REKLAMA

Sky Sabre w Polsce. Wielka Brytania wysłała do nas najnowocześniejszy system obrony przeciwlotniczej

Sky Sabre czyli system przeciwlotniczy brytyjskiej armii, trafi do Polski. To najnowocześniejszy oręż w arsenale wojsk Wielkiej Brytanii, który potrafi zestrzelić cel wielkości piłki tenisowej. W Polsce stacjonują już dwie baterie przeciwlotniczych systemów Patriot, które przerzucili do naszego kraju Amerykanie.

17.03.2022 20.39
Sky Sabre broni polskiego nieba
REKLAMA

Sky Sabre będzie bronić wschodniej flanki NATO. Wielka Brytania wspiera też będącą celem rosyjskiej inwazji Ukrainę. Jeszcze przed wojną wysłała ukraińskiej armii kilkaset sztuk przeciwpancernych pocisków NLAW, które dziesiątkują rosyjskie kolumny pancerne.

REKLAMA

Coraz liczniejsza jest również obecność brytyjskich żołnierzy na wschodniej flance NATO, w tym w Polsce. W lutym, podczas wizyty ministra Mariusza Błaszczaka w Londynie, podjęto decyzję o zwiększeniu kontyngentu o kolejnych 350 żołnierzy brytyjskich.

Ponadto brytyjskie wojska inżynieryjne wspierają polskich żołnierzy w ochronie granicy z Białorusią remontując uszkodzone ogrodzenie i utrzymując drogi dojazdowe do pasa granicznego.

Żołnierze Wielkiej Brytanii stacjonują w Polsce także w ramach wielonarodowej grupy bojowej NATO eFP BG Poland (enhanced Forward Presence Battle Group). Państwem ramowym jest USA, a w grupie służą też sojusznicy z Rumunii i Chorwacji. Na co dzień grupa współdziała z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną. 

Sky Sabre w Polsce

Sekretarz Wallace poinformował, że w ramach wsparcia sojuszniczego Wielka Brytania rozmieści w Polsce mobilny system obrony przeciwlotniczej Sky Sabre oraz 100 dodatkowych żołnierzy.

Polska na swoich barkach dźwiga największy ciężar wynikający ze skutków tej wojny. Polska radzi sobie bardzo dobrze i robi to w sposób niezwykle odważny. Dlatego chciałbym ogłosić, że rozlokujemy w Polsce system średniego zasięgu Sky Sabre oraz dodatkowo 100 żołnierzy, aby wspierać Polskę i zagwarantować bezpieczeństwo polskiej przestrzeni powietrznej

– powiedział B. Wallace, sekretarz obrony Wielkiej Brytanii.  

Dodał, że jest to jest "najnowocześniejszy system średniego zasięgu jaki mamy, który jest w stanie uderzyć w cel wielkości piłki tenisowej. To także system, który będziemy rozwijać wspólnie z Polską w przyszłości".  

Najnowszy system obrony powietrznej Sky Sabre armii brytyjskiej dostarczony do Polski

Brytyjski system Sky Sabre

Sky Sabre to lądowa wersja systemu przeciwlotniczego w wykorzystujące pociski przeciwlotnicze CAMM. W skład systemu Sky Sabre wchodzą rakiety CAMM, radar SAAB Giraffe (wykrywający zagrożenie z odległości 120 km) oraz system dowodzenia firmy Rafael – wszystkie zainstalowane na podwoziu MAN. Dostawy systemu dla brytyjskiej armii rozpoczęły się w grudniu 2021 roku.

Wyrzutnia pocisków CAMM systemu Sky Sabre

CAMM to rakieta przeciwlotnicza zaprojektowana do reagowania na zróżnicowane ataki lotnicze i rakietowe.

CAMM ma zasięg minimalny mniejszy niż jeden kilometr, a maksymalny większy niż 25 kilometrów, jakkolwiek raporty firmy IHS Jane’s mówią, iż podczas testów system był w stanie osiągnąć cel odległy nawet o 60 kilometrów.

Pocisk waży 99 kilogramów, ma długość 3,2 metra, średnicę 166 milimetrów i jest w stanie osiągnąć prędkość naddźwiękową Mach 3 (1020 metrów na sekundę).

System dzieli część cech i technologii pochodzących z doskonałego pocisku powietrze - powietrze AIM-132 ASRAAM, przy czym ma nowocześniejszą elektronikę oraz wykorzystuje radar z aktywnym samonaprowadzaniem. 

System Narew czyli polski Sky Sabre

We wrześniu, konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej PGZ-Narew podpisało umowę ramową z Inspektoratem Uzbrojenia dotyczącą zakupu Zestawów Rakietowych Obrony Powietrznej Krótkiego Zasięgu (ZROP-KZ) o kryptonimie Narew.

Zawarte porozumienie rozpoczyna największy w historii Polski projekt modernizacyjny Sił Zbrojnych. Szacunkowy koszt projektu Narew to nawet 70 miliardów złotych.

Pocisk CAMM - podstawa systemu Sky Sabre
REKLAMA

System Narew będzie składał się z wielu elementów. Tym najbardziej charakterystycznym będą bez wątpienia tak zwane efektory, czyli rakiety oraz systemy wyrzutni rakiet. Pozostałe systemy, w tym radiolokacyjne, radar kierowania ogniem, radar pasywny, mobilne węzły łączności, sensory optoelektroniczne czy pojazdy powstaną w Polsce.

Inspektorat Uzbrojenia rekomendował w pierwszej kolejności do rozmów brytyjskie pocisk CAMM dla systemu Narew. Oznacza to, że pociski CAMM i oferta ich sprzedaży zostały uznane za najciekawszą ofertę. To duży krok naprzód w doprowadzeniu trwającego od 2013 roku programu.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA