REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Pancerna pięść NATO zmierza do Polski. Na drogach marsz Abramsów, a na morzu statek pełen Leopardów

Defender Europe 2022 czyli ogromne ćwiczenia NATO, wchodzą w swoją najintensywniejszą fazę. W Drawsku Pomorskim szkolić będą się załogi najnowocześniejszych czołgów w sojuszu. W sumie w tym epizodzie ćwiczeń weźmie udział ponad 2000 żołnierzy i 700 ciężkich pojazdów.

09.05.2022
20:40
Pancerna pięść NATO zmierza do Polski. Na drogach Marsz Abramsów, na morzu statek pełen Leopardów
REKLAMA

Zanim żołnierze z Polski, Niemiec, Danii, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych trafią do Drawska Pomorskiego, na jeden z największych europejskich poligonów, to w pierwszej kolejności muszą tu dotrzeć drogami publicznymi oraz koleją.

REKLAMA

Transport tak licznego ciężkiego sprzętu jest zawsze wielkim wyzwaniem planistycznym dla logistyków, ale ten pierwszy etap ćwiczenia jest realizowany sprawnie i profesjonalnie.

Pododdziały wojsk amerykańskich po wyładowaniu się z transportu kolejowego, resztę trasy pokonują w długiej kolumnie ciężkiego sprzętu nazywanej czasem Marszem Abramsów.

Z kolei do jednego z polskich portów zmierza statek wyładowany duńskimi czołgami Leopard 2A7 i innym sprzętem nalężącymi do Jydske Dragonregiment czyli Pułku Jutlandzkich Dragonów. Jednostka ta również będzie ćwiczyć w Drawsku Pomorskim.

Defender Europe 2022 to intensywne ćwiczenia

Już od pierwszych dni na poligonie robi się coraz tłoczniej od czołgów i wozów bojowych, których załogi intensywnie zgrywają się oraz strzelają z wykorzystaniem amunicji bojowej.

Plan sojuszniczego ćwiczenia opracowany drobiazgowo w 2021 roku zakłada sprawdzenie żołnierzy pod wieloma względami, ich działania w gronie międzynarodowym, zarówno w dzień, jak i w nocy.

Wyzwań oraz skomplikowanych zadań będzie wiele, ale tylko tak można skutecznie doskonalić umiejętności żołnierzy. Potwierdzają to choćby polskie i niemieckie pododdziały, które w pierwszych dniach m. in. przystrzeliwały haubice i broń osobistą, a także realizują obecnie strzelania bojowe w dzień i w nocy, aby jak najefektywniej wykorzystać obiekty szkoleniowe drawskiego poligonu.

Jak zapewniają sami żołnierze - intensywność oraz poziom trudności zadań będą rosły z każdym dniem ćwiczenia, aby jak najlepiej sprawdzić poziom ich wyszkolenia oraz współdziałania w sojuszniczym gronie.  

Ćwiczenie Defender Europe 2022

Od 01 do 27 maja na wielu europejskich poligonach odbywa się międzynarodowe ćwiczenie Defender Europe 2022, które jest sojuszniczym, cyklicznym ćwiczeniem, organizowanym przez amerykańskie wojsko. Jego głównym celem jest budowanie gotowości oraz interoperacyjności między sojusznikami w ramach NATO.

Ponadto Defender jest ćwiczeniem o charakterze defensywnym, zaplanowanym z dużym wyprzedzeniem, nie jest wymierzony przeciwko żadnemu państwu i nie ma związku z obecną sytuacją geopolityczną w regionie.

Międzynarodowe manewry są realizowane m. in. na drawskim poligonie, gdzie ponad 2000 żołnierzy z Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Danii oraz Stanów Zjednoczonych wykonuje zadania.

REKLAMA

Scenariusz ćwiczenia zakłada różnorodne działania taktyczne oraz strzelania bojowe w wykorzystaniem ponad 700 sztuk sprzętu wojskowego: czołgów Abrams, Leopard i Challenger, wozów bojowych BWP-1 oraz Marder, armat M777 oraz haubic Goździk, samobieżnych dział przeciwlotniczych ZSU-23-4 Szyłka. 

Fot. główne: st. szer. Anna Wolska

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA