Nadlatuje Gladius. Oto nowy dron uderzeniowy dla polskiej armii
Gladius nadlatuje. Nowe drony dla Wojska Polskiego zapowiedział na Twitterze minister obrony narodowej: "Legioniści rzymscy używali gladiusów do cięcia i kłucia. Nasze gladiusy będą poszukiwawczo-uderzeniowe". Gladius to produkcja polskiej firmy WB Electronics.
W piątek, Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej, zatwierdzi umowę z WB Electronics na dostawę bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych Gladius.
Umowa przewiduje dostarczenie czterech bateryjnych modułów bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych Gladius wraz z pakietami szkoleniowym i logistycznym.
Dron Gladius z tajemniczym uzbrojeniem
Bateryjne moduły Gladius przeznaczone będą do prowadzenia rozpoznania z powietrza z wykorzystaniem rozpoznawczych bezzałogowych statków powietrznych FT-5, wyposażonych w głowice optoelektroniczne umożliwiające rejestrację obrazu, zarówno w świetle dziennym jak i z wykorzystaniem termowizji.
Rolę efektorów czyli pocisków systemu będą pełniły uderzeniowe bezzałogowe statki powietrzne Gladius, zintegrowane z użytkowanym w Siłach Zbrojnych RP systemem kierowania ogniem Topaz.
Pociski to najmniej znana część systemu. Praktycznie nic o nich nie wiadomo i miejmy nadzieję, że w piątek poznamy więcej szczegółów.
W skład bateryjnego modułu wejdą: wyrzutnie, wozy dowodzenia, amunicyjne i obsługi technicznej oraz zapas uderzeniowych bezzałogowych statków powietrznych Gladius.
Stronami umowy są Skarb Państwa reprezentowany przez Agencję Uzbrojenia oraz WB Electronics S.A., producent systemu.
Bezzałogowy System Powietrzny FT5
FT5 to nowatorska konstrukcja cechująca się prostotą logistyki i obsługi a jednocześnie długotrwałością lotu.
Bezzałogowy System Powietrzny FT5 to dwusilnikowa konstrukcja znacznie zwiększającą niezawodność i tym samym gwarancję wykonania misji. FT5 może być wyposażony w głowice optoelektroniczne, sensory COMINT/ELINT, detektory rozpoznawania skażeń a także uzbrojenie.
System FT5 może być wykorzystywany do:
- Misji wywiadowczych
- Obserwacji pola walki
- Konwojowania
- Monitorowania skutków katastrof
- Patrolowania granic państw
- Precyzyjnych misji uderzeniowych
Modułowa konstrukcja FT5 ułatwia transport. Gotowość do startu osiągana jest ciągu ok 30 minut. Zastosowana technologia zapewnia w pełni autonomiczny start oraz lądowanie.
Bezzałogowy System Powietrzny FT5 jest platformą nośną, standardowo wyposażoną w głowice optoelektroniczne (obserwacyjne), lekkie systemy rozpoznania radioelektronicznego i sensory rozpoznawania skażeń.
Dwie kamery Bezzałogowego Systemu Powietrznego FT5 w głowicy (kamera światła dziennego oraz termowizyjna) umożliwiają obserwację terenu w dwóch zakresach pasma. W zależności od zastosowania istnieje możliwość modyfikacji wyposażenia systemu zgodnie z indywidualnymi potrzebami.
Dane techniczne:
- Rozpiętość skrzydeł 6,4 m,
- długość 3,1 m,
- masa własna 55 kg,
- masa startowa 85 kg,
- pułap lotu 5000 m,
- czas lotu10 godzin,
- prędkość maksymalna 180 km/h,
- długotrwałość lotu do 18 h,
- zasięg 300 km.