REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Polskie drony namierzają rosyjskie pozycje w Ukrainie. Zobacz, jak wygląda akcja niszczenia sprzętu wroga

Ukraińcy na szeroką skalę wykorzystują drony do naprowadzania ognia artylerii na pozycje Rosjan. W cieniu słynnych Bayraktarów, ciężką pracę wykonują codziennie polskie bezzałogowce FlyEye do WB Electronics. Produkowane przez spółkę z siedzibą w Ożarowie Mazowieckim drony są bardzo chwalone przez Ukraińców.

Polskie drony namierzają rosyjskie cele w Ukrainie (nagrania)
REKLAMA

Drony w czasie walk w Ukrainie idealnie sprawdzają się jako oczy artylerii. Dzięki nim można zaglądać za linię frontu i lokalizować dobrze zamaskowane wrogie jednostki. Nowoczesne kamery pozwalają wyszukiwać nieprzyjaciela dzięki termowizji, w każdych warunkach pogodowych, w dzień i w nocy.

REKLAMA

Dane są przekazywane w czasie rzeczywistym do obsługi, co daje możliwość naprowadzania oraz korygowania na bieżąco ognia artylerii.

W ostatnich dniach coraz częściej możemy oglądać wideo z naprowadzania artylerii za pomocą dronów. Jedno z nich można zobaczyć niżej.

Akcja ma miejsce w okolicach miejscowości Kolonshchyna w obwodzi kijowskim, na zachód od stolicy. Ukraińcy zlokalizowali za pomocą drona rosyjską jednostkę ukrytą w lesie - jeden czołg, pojazd opancerzony i trzy ciężarówki.

Pierwszy pocisk spada nieco za daleko, po lewej stronie, poza drzewami wśród których jest wróg. Artylerzyści widzą efekt ostrzału na żywo, korygują ogień i następne pociski trafiają idealnie w cele.

Podobną misję widzimy na kolejnym wideo niżej. Rosyjskie pojazdy są tym razem ulokowane wśród budynków. Dzięki widokowi z góry, Ukraińcy idealnie naprowadzają ogień swoich dział.

Pierwszy pocisk uderza obok samochodu w wąskiej uliczce, następny niszczy dwie ciężarówki.

Drony FlyEye sa użytkowane przez Ukrainę od marca 2015 i wykorzystywane były bojowo w walkach z separatystami na wschodzie kraju.

Polski FlyEye do WB Electronics

FlyEye jest w całości polskim bezzałogowym statkiem powietrznym skonstruowanym przez inżynierów należącej do WB Electronics gliwickiej spółki Flytronic.

FlyEye jest kompozytowym, wolnonośnym górnopłatem. Bezzałogowiec startuje z ręki, nie wymaga żadnych dodatkowych urządzeń wspomagających start.

Dzięki stromotorowemu startowi konstrukcja może być wyrzucana w powietrze z bardzo małych, ograniczonych powierzchni, terenów zurbanizowanych, leśnych polan. Gotowość startowa może być osiągnięta w czasie krótszym niż 10 minut.

Z przodu bezzałogowca FlyEye znajduje się składane śmigło, dlatego głowica oraz ładunek użyteczny umieszczone są pod kadłubem w rejonie środka ciężkości.

FlyEye jest niezwykle cichy

Lot aparatu może w całości być kontrolowany ręcznie ze stanowiska kontroli (na odległość do 30 km) lub być w pełni autonomiczny, wykonywany według wcześniej zaprogramowanej trasy z możliwością jej ręcznego korygowania w trakcie lotu.

Lot jest niezwykle cichy z uwagi na fakt, że przez większą część trwania lotu bezzałogowca szybuje. Z drugiej strony cichą pracą charakteryzuje się użyty do napędu aparatu silnik elektryczny, zasilany z akumulatorów litowo-polimerowych.

Tuż przed lądowaniem podkadłubowa sekcja z głowicą obserwacyjną odrzucana jest kilkanaście metrów nad ziemią i bezpiecznie opada na spadochronie. Reszta bezzałogowca ląduje samodzielnie ślizgiem w zadanym miejscu.

Masa drona to maksymalnie 12 kg. Prędkość maksymalna 120 km/h, czas lotu 2-4 godz., maksymalna wysokość 5000 m, zasięg 50 km. Rozpiętość 3,6 m, długość 1,8 m.

WB Electronics czyli polska elektronika, którą podziwia świat

WB Electronics to polskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Ożarowie Mazowieckim, działające w branży zbrojeniowej i cywilnej, prowadzące prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie techniki elektronicznej i oprogramowania, a także opracowujące i produkujące systemy specjalne, komputery i terminale o wzmocnionej konstrukcji, środki łączności telekomunikacji wojskowej, urządzenia do transmisji danych i integracji wyposażenia elektronicznego pojazdów dla różnych rodzajów wojsk.

REKLAMA

WB Electronics zajmuje się tworzeniem rozwiązań w dziedzinie zautomatyzowanych systemów dowodzenia w technologiach informatycznych i łączności sieciowej, określane jako systemy C4IS.

Przedsiębiorstwo uczestniczy w pracach badawczo-rozwojowych i wdrażaniu Zautomatyzowanego Systemu Kierowania Ogniem Artylerii ZZKO TOPAZ, jest producentem Systemu Zarządzania Polem Walki TROP oraz Cyfrowego Systemu Łączności Wewnętrznej FONET, instalowanego w polskich KTO Rosomak.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA