REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Windows 11 zyskał funkcję automatycznej tapety. Możesz już pobrać aktualizację

Nie trzeba już ręcznie zmieniać tapety lub posiłkować się przeznaczonymi do tego programikami. Windows 11 na życzenie użytkownika sam zadba o to, by nie było wizualnej nudy. I proponował będzie przepiękne tapety Pulpitu.

25.05.2022
19:04
Co nowego w Windows 11?
REKLAMA

Windows od czasu Windowsa 10 potrafi samodzielnie wybierać użytkownikowi piękne tapety na ekran blokady systemu. Co pewien czas ją zmienia, by nigdy nie było nudno. Zapewnia też użytkownikowi częściową kontrolę nad wybieranymi obrazkami. Oczywiście funkcję tę można wyłączyć i wyświetlać wybrane przez użytkownika zdjęcie lub inne tlo - podejrzewam jednak, że mało osób zmienia domyślne ustawienia. W centrum uwagi Windows, bo tak się nazywa funkcja automatycznych tapet, jest uciechą dla oka i w niczym nie przeszkadza.

REKLAMA

Czytaj też:

To, co jednak dziwić mogło, to fakt, że W centrum uwagi Windows ograniczone było tylko do ekranu blokady. Jeśli chodzi o tapetę Pulpitu, użytkownik musi sam sobie ją wybrać, wskazując jedną z kompozycji systemowych lub własny obrazek. Nie można tego zautomatyzować, trzeba sobie pomagać zewnętrznymi aplikacjami. Nawet sam Microsoft udostępnia programik Bing Wallpaper, który synchronizuje tapetę Pulpitu ze zdjęciem dnia w usłudze Bing. Na szczęście programiki nie będą już niezbędne.

W centrum uwagi Windows na Pulpicie. Czyli automatyczne tapety trafiają do Windowsa 11.

Opcjonalna aktualizacja KB5014019 jest już dostępna w Windows Update. Zostanie ona automatycznie zainstalowana na komputerach użytkowników w drugim tygodniu czerwca, jednak już dziś można ją zastosować udając się do aplikacji Ustawienia i tam w Windows Update zgodzić się na jej instalację już dziś.

 class="wp-image-2192004"
Windows 11 z automatyczną tapetą

Usprawnia ona działanie usługi Rodzina (w kontekście wysyłania próśb o przedłużenie czasu przed komputerem), poprawia działanie widżetów, sterowania jasnością i skalowaniem, usuwa błąd związany z obsługą gier pod DirectX 9 oraz usprawnia działanie menadżera plików. Zupełnie nową funkcją są jednak automatyczne tapety.

 class="wp-image-2192016"
Jak włączyć automatyczną tapetę w Windows 11?

By je włączyć, należy udać się do aplikacji Ustawienia, tam Personalizacja i w menu Personalizuj swoje tło należy wybrać W centrum uwagi Windows.

REKLAMA
 class="wp-image-2192022"
W centrum uwagi Windows - zmiana tapety

Tapeta zostanie zmieniona, a na Pulpicie pojawi się dodatkowa ikona. Jej kliknięcie otworzy wyszukiwarkę Bing z wyjaśnieniem, co zdjęcie przedstawia. Z kolei rozwinięcie menu prawym przyciskiem myszy pokaże opcje oceny obrazka (by funkcja lepiej dobierała przyszłe zdjęcia) oraz natychmiastowej zmiany na następne zdjęcie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA