REKLAMA

Windows 11 22H2 - co zepsuli, a co naprawili? Pora to sprawdzić

Faza projektowa systemu Windows 11 22H2 dobiegła końca, znamy już wszystkie przewidziane dla niego nowości. Czas zebrać je wszystkie w jedno miejsce, by wiedzieć czego się spodziewać za kilka tygodni.

14.05.2022 12.35
Co nowego w Windows 11?
REKLAMA

Windows 11 miał swoją premierę w drugiej połowie minionego roku. Nie obyło się bez kontrowersji: system okazał się mieć bardzo surowe wymagania sprzętowe, będąc zgodnym tylko z kilkuletnimi komputerami. Starsze urządzenia pozostaną na Windowsie 10, który ma być rozwijany i serwisowany do drugiej połowy 2025 r.

REKLAMA

Czytaj też:

Na tym jednak nie koniec. Windows 11 wprowadził szereg użytecznych nowości i zmian. Nie wszystkie jednak przypadły do gustu użytkownikom. Najwięcej krytyki zebrał prawdopodobnie nowy Pasek zadań, któremu brakuje wielu funkcji znanych z poprzedniej wersji Windowsa.

Jednak nie wszystko stracone. Windows 11, tak jak Windows 10, będzie rozwijany na długi czas po premierze. Jego warstwa aplikacyjna jest na bieżąco uaktualniana przez rozmaite mechanizmy, a dodatkowo sam system ma być aktualizowany raz do roku. Już tego lata pojawi się pierwsza taka aktualizacja - 22H2 - i będzie ona darmowa i początkowo opcjonalna dla wszystkich użytkowników Windowsa 11.

Windows 11 22H2 - od kiedy?

 class="wp-image-2176638"
Windows 11 21H2

Na dziś nie jest znana dokładna data premiery Windowsa 11 22H2. Oznaczenie 22H2 mówi nam, że system pojawi się w 2022 r. w jego 2. połowie. System został już ukończony w kwestii projektowej, aktualne testy skupią się już tylko na wykrywaniu usterek. Uważa się jednak, że Microsoft będzie się trzymał nieformalnej tradycji i wyda wersję produkcyjną pod koniec lata bieżącego roku.

Jeżeli harmonogram zostanie utrzymany, ta będzie początkowo do pobrania dla partnerów pod koniec lata. Następnie na przełomie września i października trafi do usługi Windows Update jako opcjonalna aktualizacja dla chętnych. Stanie się obowiązkowa w dniu wygaśnięcia wsparcia serwisowego dla pierwszej wersji Windowsa 11, czyli 10 października 2023 r.

Windows 11 22H2 usunie część estetycznych naleciałości z poprzednich wersji Windowsa, których Microsoft nie zdążył wypolerować do premiery pierwszej wersji systemu. Są to takie elementy, jak pasek regulacji głośności czy pasek regulacji jasności.

 class="wp-image-2176653"
Windows 11 22H2 ze skrótem do sesji koncentracji (pod Powiadomieniami)

Po aktualizacji zapewniony też zostanie szybszy dostęp do funkcji Sesja koncentracji, która przez wyciszenie powiadomień i innych dynamicznie generowanych alertów i zapewnienie ciszy (z opcjonalnym podkładem ze Spotfy) i określonego czasu na zadanie pozwala na owym zadaniu się skupić. Teraz dostępna będzie w menu powiadomień.

Menu Start zyska możliwość tworzenia folderów.

Pozwoli też na ograniczoną personalizację w formie wybrania, ile miejsca mają zajmować przypięte aplikacje, a ile Proponowane dokumenty i multimedia.

Windows 11 22H2 - szersze możliwości personalizacji.

 class="wp-image-2176665"
Windows 11 22H2 z ustawieniami Konta Microsoft

Aplikacja Ustawienia zyska dwie nowe sekcje. Pierwszą jest Konto Microsoft, w której użytkownik będzie mógł podejrzeć najważniejsze informacje o swoim koncie, stan wykupionych subskrypcji czy listę innych powiązanych z kontem użytkowników.

 class="wp-image-2176671"
Windows 11 22H2 z ustawieniami Rodziny

Drugą jest bezpieczeństwo rodzinne, zapewniająca szybki dostęp do najważniejszych ustawień związanych z Microsoft Rodzina, czyli usługą do kontroli rodzicielskiej i współdzielenia danych w gospodarstwie domowym.

 class="wp-image-2176677"
Windows Update w Windows 11 stara się optymalnie wykorzystywać zasoby

Zmieni się też nieco działanie usługi Windows Update. Ta w trybie automatycznym będzie działała tak, by minimalizować ślad węglowy pozostawiany przez komputer. Oznacza to intensywniejsze wykorzystywanie zasobów przy korzystaniu z zielonych źródeł energii i ich oszczędzanie, gdy prąd pochodzi z wysokoemisyjnych źródeł.

 class="wp-image-2176710"
Windows 11 22H2 z tapetą pobieraną z Centrum uwagi Windows

W systemie będzie też można ustawić automatyczną tapetę. Ta będzie pobierana ze zbioru W centrum uwagi Windows, a więc z tego samego, z jakiego pobierane są obrazki wyświetlane na ekranie blokady. Użytkownik będzie mógł przy tym ocenić wybór tapety, by mechanizm skuteczniej dobrał kolejną.

Windows 11 22H2 - nowe i te mniej nowe aplikacje.

 class="wp-image-2176686"
Windows 11 22H2. Przypinanie plików w Eksploratorze plików

Eksplorator plików zyska nową funkcję, jaką jest możliwość przypinania plików do jego widoku głównego - dzięki czemu mogą być od razu pod ręką (a raczej pod kursorem bądź palcem) użytkownika.

 class="wp-image-2176689"
Nowy Menedżer zadań w Windows 11 22H2

Unowocześniony też zostanie Menedżer zadań, czyli narzędzie dla zaawansowanych użytkowników do zarządzania uruchomionymi na PC procesami. Nowa wersja jest bardziej spójna wizualnie z resztą Windowsa, zyskała dodatkowy boczny pasek nawigacyjny.

Gruntownie przebudowano też Rejestratora dźwięku, który teraz obsługuję większą liczbę formatów dźwięku, ozdabia proces nagrywania nową wizualizacją i którego interfejs został przeprojektowany.

REKLAMA

Wraz z Windowsem 11 22H2 pojawią się też preinstalowane aplikacje Clipchamp i Family. Same w sobie nie są niczym nowym: są też dostępne na inne wersje Windowsa, a także na inne systemy. Aktualizacja wprowadzi je jednak nieco na siłę na komputery użytkowników (bez obaw, można je usunąć). Clipchamp to aplikacja do edycji i montowania wideo. Family to aplikacja do zarządzania rodziną w ramach usługi Microsoft Rodzina.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA