REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Windows 11 22H2 - co zepsuli, a co naprawili? Pora to sprawdzić

Faza projektowa systemu Windows 11 22H2 dobiegła końca, znamy już wszystkie przewidziane dla niego nowości. Czas zebrać je wszystkie w jedno miejsce, by wiedzieć czego się spodziewać za kilka tygodni.

Co nowego w Windows 11?
REKLAMA

Windows 11 miał swoją premierę w drugiej połowie minionego roku. Nie obyło się bez kontrowersji: system okazał się mieć bardzo surowe wymagania sprzętowe, będąc zgodnym tylko z kilkuletnimi komputerami. Starsze urządzenia pozostaną na Windowsie 10, który ma być rozwijany i serwisowany do drugiej połowy 2025 r.

REKLAMA

Czytaj też:

Na tym jednak nie koniec. Windows 11 wprowadził szereg użytecznych nowości i zmian. Nie wszystkie jednak przypadły do gustu użytkownikom. Najwięcej krytyki zebrał prawdopodobnie nowy Pasek zadań, któremu brakuje wielu funkcji znanych z poprzedniej wersji Windowsa.

Jednak nie wszystko stracone. Windows 11, tak jak Windows 10, będzie rozwijany na długi czas po premierze. Jego warstwa aplikacyjna jest na bieżąco uaktualniana przez rozmaite mechanizmy, a dodatkowo sam system ma być aktualizowany raz do roku. Już tego lata pojawi się pierwsza taka aktualizacja - 22H2 - i będzie ona darmowa i początkowo opcjonalna dla wszystkich użytkowników Windowsa 11.

Windows 11 22H2 - od kiedy?

Windows 11 21H2

Na dziś nie jest znana dokładna data premiery Windowsa 11 22H2. Oznaczenie 22H2 mówi nam, że system pojawi się w 2022 r. w jego 2. połowie. System został już ukończony w kwestii projektowej, aktualne testy skupią się już tylko na wykrywaniu usterek. Uważa się jednak, że Microsoft będzie się trzymał nieformalnej tradycji i wyda wersję produkcyjną pod koniec lata bieżącego roku.

Jeżeli harmonogram zostanie utrzymany, ta będzie początkowo do pobrania dla partnerów pod koniec lata. Następnie na przełomie września i października trafi do usługi Windows Update jako opcjonalna aktualizacja dla chętnych. Stanie się obowiązkowa w dniu wygaśnięcia wsparcia serwisowego dla pierwszej wersji Windowsa 11, czyli 10 października 2023 r.

Windows 11 22H2 usunie część estetycznych naleciałości z poprzednich wersji Windowsa, których Microsoft nie zdążył wypolerować do premiery pierwszej wersji systemu. Są to takie elementy, jak pasek regulacji głośności czy pasek regulacji jasności.

Windows 11 22H2 ze skrótem do sesji koncentracji (pod Powiadomieniami)

Po aktualizacji zapewniony też zostanie szybszy dostęp do funkcji Sesja koncentracji, która przez wyciszenie powiadomień i innych dynamicznie generowanych alertów i zapewnienie ciszy (z opcjonalnym podkładem ze Spotfy) i określonego czasu na zadanie pozwala na owym zadaniu się skupić. Teraz dostępna będzie w menu powiadomień.

Menu Start zyska możliwość tworzenia folderów.

Pozwoli też na ograniczoną personalizację w formie wybrania, ile miejsca mają zajmować przypięte aplikacje, a ile Proponowane dokumenty i multimedia.

Windows 11 22H2 - szersze możliwości personalizacji.

Windows 11 22H2 z ustawieniami Konta Microsoft

Aplikacja Ustawienia zyska dwie nowe sekcje. Pierwszą jest Konto Microsoft, w której użytkownik będzie mógł podejrzeć najważniejsze informacje o swoim koncie, stan wykupionych subskrypcji czy listę innych powiązanych z kontem użytkowników.

Windows 11 22H2 z ustawieniami Rodziny

Drugą jest bezpieczeństwo rodzinne, zapewniająca szybki dostęp do najważniejszych ustawień związanych z Microsoft Rodzina, czyli usługą do kontroli rodzicielskiej i współdzielenia danych w gospodarstwie domowym.

Windows Update w Windows 11 stara się optymalnie wykorzystywać zasoby

Zmieni się też nieco działanie usługi Windows Update. Ta w trybie automatycznym będzie działała tak, by minimalizować ślad węglowy pozostawiany przez komputer. Oznacza to intensywniejsze wykorzystywanie zasobów przy korzystaniu z zielonych źródeł energii i ich oszczędzanie, gdy prąd pochodzi z wysokoemisyjnych źródeł.

Windows 11 22H2 z tapetą pobieraną z Centrum uwagi Windows

W systemie będzie też można ustawić automatyczną tapetę. Ta będzie pobierana ze zbioru W centrum uwagi Windows, a więc z tego samego, z jakiego pobierane są obrazki wyświetlane na ekranie blokady. Użytkownik będzie mógł przy tym ocenić wybór tapety, by mechanizm skuteczniej dobrał kolejną.

Windows 11 22H2 - nowe i te mniej nowe aplikacje.

Windows 11 22H2. Przypinanie plików w Eksploratorze plików

Eksplorator plików zyska nową funkcję, jaką jest możliwość przypinania plików do jego widoku głównego - dzięki czemu mogą być od razu pod ręką (a raczej pod kursorem bądź palcem) użytkownika.

Nowy Menedżer zadań w Windows 11 22H2

Unowocześniony też zostanie Menedżer zadań, czyli narzędzie dla zaawansowanych użytkowników do zarządzania uruchomionymi na PC procesami. Nowa wersja jest bardziej spójna wizualnie z resztą Windowsa, zyskała dodatkowy boczny pasek nawigacyjny.

Gruntownie przebudowano też Rejestratora dźwięku, który teraz obsługuję większą liczbę formatów dźwięku, ozdabia proces nagrywania nową wizualizacją i którego interfejs został przeprojektowany.

REKLAMA

Wraz z Windowsem 11 22H2 pojawią się też preinstalowane aplikacje Clipchamp i Family. Same w sobie nie są niczym nowym: są też dostępne na inne wersje Windowsa, a także na inne systemy. Aktualizacja wprowadzi je jednak nieco na siłę na komputery użytkowników (bez obaw, można je usunąć). Clipchamp to aplikacja do edycji i montowania wideo. Family to aplikacja do zarządzania rodziną w ramach usługi Microsoft Rodzina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA