REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Technologie

Wkrótce ludzki umysł uzna dominację sztucznej inteligencji. To może się stać jeszcze za naszego życia

Ludzki umysł to niedościgniony ideał - i wiedzą o tym najlepiej inżynierowie pracujący nad sztuczną inteligencją. Wydawać by się mogło, że sztuczna inteligencja, która dorównuje potencjałowi ludzkiego mózgu, to perspektywa dziesiątek lat, które w najlepszym wypadku zobaczą nasze wnuki. Jednak jak pociesza jeden z pracowników Google, silna sztuczna inteligencja będzie faktem za naszego życia. Chodzi jedynie o skalę.

20.05.2022
18:03
Sztuczna Inteligencja
REKLAMA

Obecne możliwości sztucznej inteligencji są imponujące, bowiem jest ona w stanie tworzyć portrety, których człowiek nie jest w stanie odróżnić od prawdziwych ludzi, czytać w myślach (za pośrednictwem funkcjonalnego rezonansu magnetycznego) czy być sercem robota, który otrzymał obywatelstwo Arabii Saudyjskiej. Jednak dotychczasowe osiągnięcia nie są idealne, a sztuczna inteligencja - pod względem możliwości - pozostaje daleko w tyle za ludzkim umysłem.

REKLAMA

Eksperci z wielu dziedzin powiązanych z rozwojem sztucznej inteligencji - m.in. inżynierowie oraz neuronaukowcy są zgodnego zdania, że nauce zajmie lata by opracować AGI - artificial general intelligence, silną sztuczną inteligencję, która uczy się i rozwiązuje skomplikowane problemy zupełnie tak jak człowiek. Podobnego zdania jest jeden z dziennikarzy w serwisie The Next Web, Tristan Greene.

Gato - nowa sztuczna inteligencja od Googla

Greene na łamach amerykańskiego serwisu opisał Gato, nową, opracowaną przez DeepMind (należące do Google) sztuczną inteligencję. Gato to multimodalny system sztucznej inteligencji, będący w stanie wykonywać jednocześnie do 600 różnych zadań. Jak twierdzi dziennikarz (i samo DeepMind), Gato to najbardziej zaawansowana sztuczna inteligencja obecnie znana ludzkości.

Choć Gato swym potencjałem znacznie przewyższa GPT-3 - sztuczną inteligencję tak zaawansowaną, że The New York Times określił ją jako zdolną do tworzenia własnej prozy, to według Greene postęp w pracach nad stworzeniem AGI jest zbyt powolny, abyśmy jeszcze za naszego życia ujrzeli sztuczną inteligencję o potencjale porównywalnym z człowiekiem.

[...] Nie powiedziałbym "nigdy", bo jest to jedno z najbardziej przeklętych słów nauki. Ale wygląda na to, że AGI nie zostanie stworzone za naszego życia.
DeepMind pracuje nad AGI od ponad dekady, a OpenAI [twórcy GPT-3] od 2015 roku. Żadne z nich nie było w stanie rozwiązać pierwszego problemu na drodze do stworzenia AGI: zbudowania sztucznej inteligencji, która może uczyć się nowych rzeczy bez uprzedniego szkolenia [przez człowieka]. [...]

Artykuł Tristana Greene został skomentowany za pośrednictwem Twittera przez Nando de Freitasa, głównego badacza w zespole uczenia maszynowego DeepMind należącego do Google. Feritas wyraził opinię przeciwną do Greene, gdyż według uczonego rozwój AGI to kwestia czasu - a właściwie, skali.

Teraz chodzi jedynie o skalę! Gra skończona! Chodzi o to, aby te modele były większe, bezpieczniejsze, wydajne obliczeniowo, szybsze w próbkowaniu, [miały] inteligentniejszą pamięć, więcej modalności, INNOWACYJNE DANE, on/offline
Rozwiązanie tych problemów związanych ze skalowaniem da nam AGI. [...]

Nie tylko DeepMind i OpenAI. Musk chce aby Tesla również miała swoje AGI

W opublikowanym w styczniu Tweetcie, Elon Musk zasugerował możliwość, jakoby Tesla również dołożyła swoje pięć groszy do rozwoju AGI, zwłaszcza biorąc pod uwagę prezentację swego najnowszego dzieła - Optimusa.

REKLAMA

Wspomniany w Tweetcie Optimus to zaprezentowany w sierpniu robot, który na swym pokładzie ma superkomputer Dojo i autorską sztuczną inteligencję opracowaną przez Teslę. Optimus póki co nie ma praktycznych zastosowań (gdyż dotychczas zobaczyliśmy go jedynie tańczącego podczas ostatniego dnia wydarzenia Tesla AI), jednak zespół Tesli odpowiedzialny za sztuczną inteligencję upatruje w Optimusie nadzieję na dalszy rozwój SI - a końcowo AGI, które udoskonaliłoby autonomiczne samochody produkowane przez firmę.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA