REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Polska się zbroi i będzie światową potęgą w artylerii. Kupujemy 500 sztuk HIMARS

Podpisałem zapytanie ofertowe dotyczące pozyskania około 500 wyrzutni M142 HIMARS na potrzeby ponad 80 baterii systemu Homar - ogłosił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Dodał, że planuje wysoki poziom polonizacji sprzętu i jego integrację z polskim systemem zarządzania walką. W Polsce powstawać mają też pociski.

26.05.2022
21:31
HIMARS. Polska kupuje 500 szt. Będziemy potęgą w artylerii
REKLAMA
  • Polska przekazała stronie amerykańskiej szczegółowe zamówienie (Letter of Request) na dostawę 80 baterii M142 HIMARS w ramach realizacji programu Homar.
  • Chcemy też pozyskać technologię wybranego pocisku rakietowego - powiedział rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia Krzysztof Płatek. Co to oznacza?
  • W ramach programu dostarczony zostanie system zdolny do rażenia celów na odległości do 300 km. Producentem M142 HIMARS jest Lockheed Martin.
  • HIMARS jest systemem mobilnych wyrzutni. Wykorzystuje amunicję rakietową precyzyjnego rażenia GMLRS-U/AW i ATACMS, naprowadzaną za pomocą systemów nawigacji inercyjnej i satelitarnej.
  • Umowa obejmuje również wsparcie logistyczne, szkoleniowe i techniczne oraz zakup pojazdów dowodzenia, wozów amunicyjnych i ciągników ewakuacyjnych.

O tym, że Wojsko Polskie otrzyma blisko 500 wyrzutni HIMARS, poinformował na Twiterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Zwiększamy zdolności wojsk rakietowych i artylerii! Podpisałem zapytanie ofertowe dot. pozyskania około 500 wyrzutni M142 HIMARS na potrzeby ponad 80 baterii systemu Homar. Planujemy wysoki poziom polonizacji sprzętu i jego integrację z polskim systemem zarządzania walką

- napisał minister.

HIMARS dla Polski. Pociski mają powstawać w naszym kraju

Rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia, Krzysztof Płatek, dodał, że transfer technologii na potrzeby systemu rakietowego HOMAR będzie realizowany w oparciu o współpracę przemysłową, zapewniając maksymalną możliwą polonizację.

Ma ona obejmować system TOPAZ i polskie pojazdy. TOPAZ to doskonały i sprawdzony, zintegrowany system zarządzania walką od WB Electronics, w całości polskiej produkcji. 

Chcemy też pozyskać technologię wybranego pocisku rakietowego

- dodał Krzysztof Płatek.

Oznacza to, że pociski rakietowe miałyby być produkowane w Polsce.

Pierwsze 20 wyrzutni HIMARS w 2023 r.

W lutym 2019 r. Polska podpisała już umowę na zakup 20 wyrzutni HIMARS razem z amunicją. Wartość tamtej umowy wynosi 414 mln dol. netto. Zakup został przeprowadzony w formule Foreing Military Sales, czyli poprzez zawarcie umowy pomiędzy rządami Rzeczypospolitej Polskiej oraz Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Umowa została zrealizowana w ramach zadania modernizacyjnego Homar. Program zakłada wprowadzenie na uzbrojenie Wojska Polskiego wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych z kilkoma typami pocisków. 

Przedmiotem umowy jest dostawa pierwszego dywizjonu, w skład którego wejdzie 18 wyrzutni bojowych i dwie wyrzutnie do szkolenia M-142 HIMARS wraz zapasem amunicji rakietowej 270 pocisków GMLRS i 30 pocisków balistycznych ATACMS oraz szkolnej LCRR.

Dostarczone zostaną także pojazdy dowodzenia, wozy amunicyjne i ciągniki ewakuacyjne. Umowa obejmuje również wsparcie logistyczne, szkoleniowe i techniczne.

Pierwszy dywizjon systemu zostanie pozyskany w konfiguracji maksymalnie zbliżonej do znajdujących się na wyposażeniu USA. Dostawy elementów systemu będą realizowane sukcesywnie do 2023 roku.

Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe HIMARS to potężna siła ognia

System HIMARS wykorzystuje amunicję rakietową precyzyjnego rażenia, naprowadzaną za pomocą systemów nawigacji inercyjnej i satelitarnej.

Zróżnicowane pociski przeznaczone są zarówno do wykonywania zadań ogniowych w obszarze działań taktycznych, do 70 km, jak i w obszarze działań operacyjnych na odległościach do 300 km.
 
System HIMARS będzie służył do rażenia wyselekcjonowanych, wysoko opłacalnych celów w taktycznej i operacyjnej strefie działań, takich jak kluczowe obiekty o znaczeniu militarnym, logistyka i zaopatrzenie, dowodzenie, łączność, zgrupowania pododdziałów przeciwnika, jednostki przeciwlotnicze oraz artylerii.

Będzie to kolejny element - po wprowadzeniu samobieżnych armatohaubic Krab i moździerzy samobieżnych Rak - modernizacji Wojsk Rakietowych i Artylerii. Systemy rakietowe wykorzystujące amunicję GMLRS i ATACMS są stosowane obecnie przez szereg sojuszniczych państw NATO.

System M142 HIMARS

M142 HIMARS - High Mobility Artillery Rocket System (pol. system artylerii rakietowej wysokiej mobilności) to lekka wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet produkcji Lockheed Martin, opracowana pod koniec lat 90 XX wieku dla armii Stanów Zjednoczonych, zamontowana na ciężarówce Oshkosh M1140.

HIMARS jest systemem mobilnych wyrzutni wykorzystujących amunicję kierowaną GMLRS i ATACMS zdolną do rażenia celów na odległości do 300 km.

REKLAMA

MGM-140 ATACMS to zaliczany do broni precyzyjnego rażenia amerykański mobilny, taktyczny system rakietowy ziemia-ziemia, opierający się na napędzanych paliwem stałym pociskach balistycznych bardzo krótkiego zasięgu. Głowica bojowa pocisku waży 560 kg. Prędkość pocisku to 3 Ma. Rakieta ma średnicę 610 mm. HIMARS może przewozić wyrzutnię jednego takiego pocisku.

GMLRS to precyzyjna amunicja rakietowa 227 mm. Minimalna odległość do celu to 15 km, a maksymalna to 70 km. Masa głowicy to 91 kg. Prędkość na końcowym odcinku lotu to 2,5 Ma. HIMARS może przewozić wyrzutnię sześciu takich pocisków.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA