REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Polska kupuje więcej Patriotów. Polskie niebo ma być nie do zdobycia

Patrioty w Wojsku Polskim pojawią się już w tym roku. Ale to nie wszystko. Minister obrony narodowej podpisał właśnie zapytanie ofertowe dotyczące zakupu w USA kolejnych sześciu baterii systemu Patriot obejmujący radary dookólne, wyrzutnie oraz zapas pocisków rakietowych. Zakontraktowany zostanie również pakiet szkoleniowy i logistyczny.

26.05.2022
12:43
Więcej Patriotów w Polsce. Nasze niebo będzie nie do zdobycia
REKLAMA
REKLAMA

Ruszamy z kontraktem na II fazę programu obrony powietrznej Wisła. Podpisałem już zapytanie ofertowe – Letter of Request dotyczący pozyskania trzech dywizjonów czyli sześciu baterii systemu Patriot obejmujący radary dookólne, wyrzutnie oraz zapas pocisków rakietowych

- ogłosił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podczas konferencji branży obronnej Defence24 Day.

Dodał, że zakontraktowany zostanie również pakiet szkoleniowy i logistyczny.

Patrioty w Polsce. W sumie będziemy mieli osiem baterii

Zapytanie ofertowe jest w zasadzie formalną prośbą do amerykańskich władz o wyrażenie zgody na sprzedaż danego uzbrojenia i określenia jego maksymalnej ceny - podaje Polska Zbrojna.

Podpisany przez ministra obrony dokument dotyczy pozyskania trzech dywizjonów składających się z sześciu baterii (48 wyrzutni) zestawów rakietowych Patriot, radarów dookólnych LTAMDS (Lower Tier Air and Missile Defense Sensor), systemów dowodzenia i łączności oraz pocisków rakietowych w tym PAC-3 MSE.

W ramach programu Wisła polska armia chce pozyskać w sumie osiem baterii przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych Patriot.

Patrioty to ogromne pieniądze, ale także offset

Serwis dodaje, że kontraktowi (szacowanemu na kilkadziesiąt miliardów złotych) ma towarzyszyć offset obejmujący transfer najnowocześniejszych technologii radarowych i teleinformatycznych.

W ramach II fazy programu Wisła przewidujemy zawarcie umowy offsetowej na pozyskanie technologii związanych z systemami radiolokacyjnymi obejmującymi radary LTAMDS oraz systemami dowodzenia

powiedział ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia.

Szef MON nie ukrywał, że trwająca wojna na Ukrainie ma ogromny wpływ na kształtowanie systemu bezpieczeństwa w całym regionie i decyzje o wzmocnieniu armii.

Wyciągamy także wnioski z wojny na Ukrainie. Jej obserwacja utwierdziła nas w przekonaniu, że Wojsko Polskie musi być zdolne do odstraszania w oparciu o własny potencjał obronny i samodzielnej obrony naszego kraju

- mówi minister Błaszczak.

Jak dodał, podstawą jest zrównoważony rozwój we wszystkich domenach: lądowej, powietrznej, morskiej, cybernetycznej, kosmicznej oraz aktywna rozbudowa wojsk obrony terytorialnej.

Czym jest program Wisła?

Program Wisła będzie jednym z głównych elementów tworzących system Obrony Powietrznej kraju.

W pierwszej fazie programu Polska otrzyma dwie baterie Patriot Configuration 3+, system dowodzenia bojowego IBCS firmy Northrop Grumman oraz cztery jednostki ogniowe wyposażone w cztery radary AN/MPQ-65, 16 wyrzutni, cztery stacje kontroli, 12 przekaźników IFCN i 208 pocisków PAC-3 MSE.

Polska za system Patriot razem z systemem zarządzania polem walki zapłaci 4,75 mld dol. (pierwsza faza). 

Oprócz wyrzutni, w przedsiębiorstwach wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej wyprodukowany zostanie szereg innych elementów zestawów, w tym: pojazdy logistyczne, samochody transportowo-załadowcze, komponenty wyrzutni, pocisków rakietowych oraz systemów radiolokacyjnych.

Dostawa obu baterii systemu IBCS/Patriot planowana jest do końca 2022 roku, a osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej (Initial Operational Capability – IOC) planowane jest na przełomie 2023 i 2024 r.

Podstawowym zadaniem systemu Wisła będzie zwalczanie taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (w tym manewrujących), rakiet samosterujących oraz samolotów.

System IBCS/Patriot, dostarczony do  Polski w ramach programu Wisła sprawi, że nasz kraj uzyska bardzo wysoką odporność na ataki z powietrza. System będzie monitorować przestrzeń powietrzną przez 24 godziny na dobę,  samodzielnie rozpozna zagrożenie, np. rakietę lub wrogi samolot i będzie w stanie go unieszkodliwić w ciągu kilkunastu sekund.

System przeciwlotniczy MIM-104 Patriot

Patriot to amerykański rakietowy system ziemia-powietrze na mobilnej platformie samochodowej o zasięgu ponad 160 km. 

IBCS (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System) to zaawansowany technologiczne, nowoczesny, zintegrowany system dowodzenia obroną powietrzną i przeciwrakietową.

Sercem systemu Wisła będzie system IBCS, który zintegruje sygnały o sytuacji powietrznej z różnych części Polski i wyeliminuje zagrożenie w najbardziej skuteczny sposób, zanim niebezpieczny obiekt uzyska informację o namierzeniu.

Nowatorska koncepcja systemu kierowania i dowodzenia wprowadzająca zdolność do budowy sieciocentrycznego ugrupowania bojowego (jedno z kluczowych wymagań operacyjnych dla systemu Wisła) pozwala w pełni wykorzystać potencjał bojowy systemu.

Na wyposażeniu systemu Patriot, pozyskiwanego przez Polskę znajdują się najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane technologicznie rakiety PAC-3MSE zdolne między innymi do zwalczania rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (SRBM), w tym manewrujących.

System Patriot powstał w wielu wersjach. Poszczególne etapy modernizacji nazywane były Patriot Advanced Capability (PAC). Najnowsza wersja pocisku to MIM-104F (PAC-3).

Aktualizacja PAC-3 to znaczące ulepszenie niemal każdego aspektu systemu. Pocisk PAC-3 jest również bardziej zwrotny niż poprzednie warianty, dzięki 180 impulsowym silnikom rakietowym na paliwo stałe, zamontowanym w przedniej części pocisku (zwanymi Attitude Control Motors lub ACM), które służą do precyzyjnego ustawiania trajektorii pocisku względem celu.

REKLAMA

Jednak najważniejszym ulepszeniem pocisku PAC-3 jest dodanie aktywnego radaru w paśmie Ka. Poprawia to czas reakcji pocisku w ostatniej fazie lotu względem szybko poruszającego się pocisku balistycznego. PAC-3 jest wystarczająco dokładny i szybki, aby zlokalizować, namierzyć i trafić w wybraną część głowicy bojowej nadlatującego pocisku balistycznego. 

PAC-3 Missile Segment Enhancement (MSE) to najnowsza modernizacja, która zwiększyła zwrotność pocisku i jego zasięg o 50 proc. Osiąga również większą wysokość i ma większy zasięg dzięki mocniejszemu silnikowi. PAC-3 MSE jest zdolny do przechwytywania pocisków balistycznych dalekiego zasięgu. Armia USA przyjęła pierwsze pociski PAC-3 MSE w 2016 r.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA