Polska kupuje więcej Patriotów. Polskie niebo ma być nie do zdobycia
Patrioty w Wojsku Polskim pojawią się już w tym roku. Ale to nie wszystko. Minister obrony narodowej podpisał właśnie zapytanie ofertowe dotyczące zakupu w USA kolejnych sześciu baterii systemu Patriot obejmujący radary dookólne, wyrzutnie oraz zapas pocisków rakietowych. Zakontraktowany zostanie również pakiet szkoleniowy i logistyczny.
- Podpisany przez ministra obrony dokument dotyczy pozyskania trzech dywizjonów składających się z sześciu baterii (48 wyrzutni) zestawów rakietowych Patriot.
- Kontraktowi szacowanemu na kilkadziesiąt miliardów złotych ma towarzyszyć offset obejmujący transfer najnowocześniejszych technologii radarowych i teleinformatycznych.
- Podstawowym zadaniem systemu Wisła będzie zwalczanie taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (w tym manewrujących), rakiet samosterujących oraz samolotów.
- Sercem systemu Wisła będzie system IBCS. To zaawansowany technologiczne, nowoczesny, zintegrowany system dowodzenia obroną powietrzną i przeciwrakietową.
- Aktualizacja PAC-3 to znaczące ulepszenie niemal każdego aspektu systemu. PAC-3 Missile Segment Enhancement (MSE) to najnowsza wersja pocisku, która zwiększyła zwrotność i zasięg o 50 proc.
Ruszamy z kontraktem na II fazę programu obrony powietrznej Wisła. Podpisałem już zapytanie ofertowe – Letter of Request dotyczący pozyskania trzech dywizjonów czyli sześciu baterii systemu Patriot obejmujący radary dookólne, wyrzutnie oraz zapas pocisków rakietowych
- ogłosił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podczas konferencji branży obronnej Defence24 Day.
Dodał, że zakontraktowany zostanie również pakiet szkoleniowy i logistyczny.
Patrioty w Polsce. W sumie będziemy mieli osiem baterii
Zapytanie ofertowe jest w zasadzie formalną prośbą do amerykańskich władz o wyrażenie zgody na sprzedaż danego uzbrojenia i określenia jego maksymalnej ceny - podaje Polska Zbrojna.
Podpisany przez ministra obrony dokument dotyczy pozyskania trzech dywizjonów składających się z sześciu baterii (48 wyrzutni) zestawów rakietowych Patriot, radarów dookólnych LTAMDS (Lower Tier Air and Missile Defense Sensor), systemów dowodzenia i łączności oraz pocisków rakietowych w tym PAC-3 MSE.
W ramach programu Wisła polska armia chce pozyskać w sumie osiem baterii przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych Patriot.
Patrioty to ogromne pieniądze, ale także offset
Serwis dodaje, że kontraktowi (szacowanemu na kilkadziesiąt miliardów złotych) ma towarzyszyć offset obejmujący transfer najnowocześniejszych technologii radarowych i teleinformatycznych.
W ramach II fazy programu Wisła przewidujemy zawarcie umowy offsetowej na pozyskanie technologii związanych z systemami radiolokacyjnymi obejmującymi radary LTAMDS oraz systemami dowodzenia
– powiedział ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia.
Szef MON nie ukrywał, że trwająca wojna na Ukrainie ma ogromny wpływ na kształtowanie systemu bezpieczeństwa w całym regionie i decyzje o wzmocnieniu armii.
Wyciągamy także wnioski z wojny na Ukrainie. Jej obserwacja utwierdziła nas w przekonaniu, że Wojsko Polskie musi być zdolne do odstraszania w oparciu o własny potencjał obronny i samodzielnej obrony naszego kraju
- mówi minister Błaszczak.
Jak dodał, podstawą jest zrównoważony rozwój we wszystkich domenach: lądowej, powietrznej, morskiej, cybernetycznej, kosmicznej oraz aktywna rozbudowa wojsk obrony terytorialnej.
Czym jest program Wisła?
Program Wisła będzie jednym z głównych elementów tworzących system Obrony Powietrznej kraju.
W pierwszej fazie programu Polska otrzyma dwie baterie Patriot Configuration 3+, system dowodzenia bojowego IBCS firmy Northrop Grumman oraz cztery jednostki ogniowe wyposażone w cztery radary AN/MPQ-65, 16 wyrzutni, cztery stacje kontroli, 12 przekaźników IFCN i 208 pocisków PAC-3 MSE.
Polska za system Patriot razem z systemem zarządzania polem walki zapłaci 4,75 mld dol. (pierwsza faza).
Oprócz wyrzutni, w przedsiębiorstwach wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej wyprodukowany zostanie szereg innych elementów zestawów, w tym: pojazdy logistyczne, samochody transportowo-załadowcze, komponenty wyrzutni, pocisków rakietowych oraz systemów radiolokacyjnych.
Dostawa obu baterii systemu IBCS/Patriot planowana jest do końca 2022 roku, a osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej (Initial Operational Capability – IOC) planowane jest na przełomie 2023 i 2024 r.
Podstawowym zadaniem systemu Wisła będzie zwalczanie taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (w tym manewrujących), rakiet samosterujących oraz samolotów.
System IBCS/Patriot, dostarczony do Polski w ramach programu Wisła sprawi, że nasz kraj uzyska bardzo wysoką odporność na ataki z powietrza. System będzie monitorować przestrzeń powietrzną przez 24 godziny na dobę, samodzielnie rozpozna zagrożenie, np. rakietę lub wrogi samolot i będzie w stanie go unieszkodliwić w ciągu kilkunastu sekund.
System przeciwlotniczy MIM-104 Patriot
Patriot to amerykański rakietowy system ziemia-powietrze na mobilnej platformie samochodowej o zasięgu ponad 160 km.
IBCS (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System) to zaawansowany technologiczne, nowoczesny, zintegrowany system dowodzenia obroną powietrzną i przeciwrakietową.
Sercem systemu Wisła będzie system IBCS, który zintegruje sygnały o sytuacji powietrznej z różnych części Polski i wyeliminuje zagrożenie w najbardziej skuteczny sposób, zanim niebezpieczny obiekt uzyska informację o namierzeniu.
Nowatorska koncepcja systemu kierowania i dowodzenia wprowadzająca zdolność do budowy sieciocentrycznego ugrupowania bojowego (jedno z kluczowych wymagań operacyjnych dla systemu Wisła) pozwala w pełni wykorzystać potencjał bojowy systemu.
Na wyposażeniu systemu Patriot, pozyskiwanego przez Polskę znajdują się najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane technologicznie rakiety PAC-3MSE zdolne między innymi do zwalczania rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (SRBM), w tym manewrujących.
System Patriot powstał w wielu wersjach. Poszczególne etapy modernizacji nazywane były Patriot Advanced Capability (PAC). Najnowsza wersja pocisku to MIM-104F (PAC-3).
Aktualizacja PAC-3 to znaczące ulepszenie niemal każdego aspektu systemu. Pocisk PAC-3 jest również bardziej zwrotny niż poprzednie warianty, dzięki 180 impulsowym silnikom rakietowym na paliwo stałe, zamontowanym w przedniej części pocisku (zwanymi Attitude Control Motors lub ACM), które służą do precyzyjnego ustawiania trajektorii pocisku względem celu.
Jednak najważniejszym ulepszeniem pocisku PAC-3 jest dodanie aktywnego radaru w paśmie Ka. Poprawia to czas reakcji pocisku w ostatniej fazie lotu względem szybko poruszającego się pocisku balistycznego. PAC-3 jest wystarczająco dokładny i szybki, aby zlokalizować, namierzyć i trafić w wybraną część głowicy bojowej nadlatującego pocisku balistycznego.
PAC-3 Missile Segment Enhancement (MSE) to najnowsza modernizacja, która zwiększyła zwrotność pocisku i jego zasięg o 50 proc. Osiąga również większą wysokość i ma większy zasięg dzięki mocniejszemu silnikowi. PAC-3 MSE jest zdolny do przechwytywania pocisków balistycznych dalekiego zasięgu. Armia USA przyjęła pierwsze pociski PAC-3 MSE w 2016 r.