REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Zwierciadło Jamesa Webba dostrojone. Teraz teleskop widzi kosmos tak jak powinien

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba osiągnął właśnie kolejny, jeden z ostatnich etapów przygotowań do pracy. Naukowcy z NASA właśnie potwierdzili, że 6,5-metrowe zwierciadło główne teleskopu zostało już ustawione prawidłowo i jest w stanie wykonywać ostre zdjęcia obiektów kosmicznych.

29.04.2022
17:06
james webb space telescope
REKLAMA

Zakończenie tego etapu to wbrew pozorom potężne osiągnięcie. Zwierciadło główne teleskopu musiało być złożone podczas startu teleskopu z Ziemi, bowiem rozłożone nie zmieściłoby się do żadnej osłony ładunku na obecnie wykorzystywanych rakietach. Już po starcie i uwolnieniu z osłony, dwa skrzydła zwierciadła musiały zostać rozłożone, a następnie wszystkie 18 segmentów 6,5-metrowego zwierciadła musiało zostać ustawionych idealnie, aby teleskop mógł zacząć produkować bardzo ostre zdjęcia.

REKLAMA

Kalibracja Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba potrwa jeszcze dwa miesiące

Kolejnym i ostatnim już etapem przygotowań do obserwacji będzie kalibracja wszystkich czterech instrumentów naukowych zainstalowanych na pokładzie teleskopu. Etap ten powinien potrwać około dwóch miesięcy, co oznacza, że Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba będzie gotowy do rozpoczęcia obserwacji naukowych już pod koniec czerwca.

REKLAMA
 class="wp-image-2157321"

Naukowcy potwierdzają, że teleskop przesyła już na Ziemię niezwykle ostre zdjęcia. Wydajność optyczna teleskopu jest lepsza niż najbardziej optymistyczne prognozy jego twórców. Teraz w toku uruchamiania i kalibracji poszczególnych instrumentów naukowcy będą sprawdzali wszystkie soczewki, filtry i inne komponenty regularnie wykonując testowe obserwacje różnych fragmentów nieba. W tym czasie naukowcy będą monitorowali także stabilność termiczną zwierciadła oraz innych instrumentów teleskopu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA