REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Chińska stacja kosmiczna Tiangong opustoszała. Tajkonauci wrócili właśnie na Ziemię

Druga chińska załogowa misja do stacji kosmicznej Tiangong właśnie dobiegła końca. Statek Shenzhou-13 dostarczył wszystkich troje chińskich astronautów bezpiecznie na Ziemię.

16.04.2022
11:38
shenzhou-13
REKLAMA

Dla chińskiego programu kosmicznego z pewnością jest to ogromny sukces. Udane lądowanie, do którego doszło w piątek w Autonomicznym Regionie Mongolii Wewnętrznej, stanowiło koniec rekordowo długiej chińskiej misji kosmicznej. Załoga spędziła na pokładzie wciąż budowanej stacji kosmicznej ostatnie sześć miesięcy (start misji miał miejsce 15 października 2021 r.) i było to dwa razy więcej niż poprzedni rekordowy lot. Wtedy to w ramach misji Shenzhou 12, astronauci spędzili na pokładzie stacji 92 dni.

REKLAMA

Oczywiście, można powiedzieć, że są to rekordy krajowe. Jakby nie patrzeć większość astronautów, którzy w ostatnich dwóch dekadach przebywała na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, spędzała tam po sześć miesięcy. Co więcej, zaledwie kilka tygodni temu na Ziemię powrócił Mark Vande Hei oraz Piotr Dubrow, którzy spędzili na pokładzie stacji po 355 dni.

W ramach misji Shenzhou 13 na pokładzie stacji pojawiła się także pierwsza kobieta, tajkonautka Wang Yaping. Co więcej, jest też ona pierwszą Chinką w historii, która wyszła ze stacji w spacer kosmiczny.

Warto tutaj wspomnieć, że sama misja Shenzhou-13 wymagała od astronautów niesamowitej dyscypliny. Być może astronauci na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej spędzają zwykle więcej czasu, ale mają oni też na niej znacznie więcej miejsca. Tymczasem stacja Tiangong jest wciąż na wczesnym etapie budowy i składa się z jednego modułu, w którym trzeba było razem z dwiema innymi osobami spędzić ponad 180 dni, a jedyną okazją do złapania oddechu były dwa spacery kosmiczne.

Co teraz ze stacją Tiangong?

REKLAMA

Stacja Tiangong przez najbliższy ponad miesiąc będzie krążyła po orbicie okołoziemskiej całkowicie pusta. Następna załoga w ramach misji Shenzhou-14 dotrze na pokład stacji kosmicznej dopiero na początku czerwca.

Mimo to do końca roku stacja przejdzie niesamowitą metamorfozę. Już w maju w kierunku stacji poleci statek transportowy Tianzhou, który zawiezie tam zapasy dla kolejnej misji załogowej. Do końca roku polecą jeszcze dwa takie statki. Co ważne, w ciągu najbliższych siedmiu miesięcy w kierunku stacji polecą dwa dodatkowe moduły mieszkalne, które trzykrotnie powiększą przestrzeń mieszkalną dla astronautów przebywających na pokładzie stacji. Dopiero po podłączeniu tych wszystkich modułów, Chiny planują otworzyć drzwi stacji dla astronautów z całego świata.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA