REKLAMA

Chińczycy uwijają się szybciej niż polscy deweloperzy. Zbudują blok mieszkalny na orbicie w mniej niż dwa lata

Dopiero co, w 2021 roku, Chiny pobiły swój własny rekord jeżeli chodzi o liczbę startów rakiet, wysyłając na orbitę aż 48 rakiet. W tym roku ma być ich jeszcze więcej. Flagowym projektem ma być jednak dokończenie budowy stacji kosmicznej Tiangong.

18.02.2022 19.24
Chińska stacja kosmiczna Tiangong znowu z ludźmi na pokładzie
REKLAMA

Jeszcze nie minął rok odkąd Tianhe, pierwszy moduł chińskiej stacji kosmicznej, trafił na orbitę. Od tego czasu jednak na pokładzie znalazły się dwie załogi, z czego pierwsza przebywała na pokładzie stacji trzy miesiące, a druga właśnie zbliża się do końca półrocznego pobytu na pokładzie Tianhe.

REKLAMA

Owe pierwsze załogi musiały jednak zmierzyć się z koniecznością przebywania na bardzo ograniczonej powierzchni niewielkiej stacji kosmicznej. Chińskie władze jednak wskazują, że już w tym roku powierzchnia mieszkalna na pokładzie stacji kosmicznej wzrośnie trzykrotnie, dzięki czemu wszystkie kolejne załogi będą miały coraz lepsze warunki mieszkalne na orbicie.

W ciągu najbliższych kilku miesięcy na orbitę trafią dwa dwudziestotonowe moduły Wentian oraz Mengtian, które tak samo jak Tianhe zostaną wyniesione na orbitę na szczycie rakiet Długi Marsz 5B. Po połączeniu wszystkich modułów stacja będzie miała kształt przypominający literę T. Co ciekawe, nowe moduły to nie tylko dodatkowe miejsce dla astronautów, czy na przeprowadzanie eksperymentów na orbicie. Moduł Wentian m.in. będzie wyposażony w śluzę umożliwiającą realizowanie spacerów kosmicznych oraz w dodatkowe ramię robotyczne do obsługi instrumentów znajdujących się na zewnętrznej powierzchni stacji kosmicznej.

REKLAMA

Wentian poleci na orbitę jako pierwszy. Aktualnie szacuje się, że start odbędzie się w połowie roku. Mengtian natomiast poleci na orbitę jesienią. Oprócz tych dwóch lotów Chiny planują zrealizować jeszcze cztery dodatkowe loty do stacji kosmicznej. W stronę stacji polecą dwa statki towarowe Tianzhou oraz dwa statki pasażerskie Shenzhou, które dostarczą na pokład stacji kolejne dwie załogi astronautów.

W najbliższym jednak czasie Chiny planują przeprowadzić pierwszy szybki powrót ze stacji kosmicznej. Aktualnie przebywająca na stacji załoga statku Shenzhou 13 wyląduje na Ziemi w ciągu zaledwie kilku godzin od odcumowania od stacji. Dotychczas taki powrót zajmował co najmniej 24 godziny.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA