REKLAMA

Oglądaj na żywo. Trójka tajkonautów poleci dzisiaj w najdłuższą chińską załogową misję kosmiczną

Już w piątek, 15 października 2021 r. o godzinie 18:23 polskiego czasu z kosmodromu Jiuquan na obrzeżach pustyni Gobi w północnych Chinach wystartuje rakieta Długi Marsz-2F, na której szczycie znajdzie się statek Shenzhou-13. Na pokładzie statku znajdzie się trójka astronautów, która pobije rekord długości chińskiego lotu załogowego.

15.10.2021 13.06
shenzhou 13 zaloga
REKLAMA

W miesiąc po powrocie pierwszej załogi z pokładu nowej stacji kosmicznej Tiangong dzisiaj na stację leci kolejna ekipa. W przeciwieństwie do swoich poprzedników nowi astronauci nie spędzą na stacji dziewięćdziesięciu, a aż sto osiemdziesiąt dni.

REKLAMA

W skład załogi rozpoczynającej się dzisiaj misji Shenzhou-13 wchodzi 55-letni Zhai Zhigang, pierwszy Chińczyk, który wyszedł w spacer kosmiczny, 41-letnia Wang Yaping, która już raz była w przestrzeni kosmicznej oraz 41-letni Ye Guangfu, dla którego będzie to pierwszy lot kosmiczny. Warto tutaj zaznaczyć, że załoga przygotowywała się do swojej rekordowej misji już od blisko dwóch lat, co wyraźnie wskazuje na dokładne planowanie chińskiego programu kosmicznego.

Jakby bowiem nie patrzeć, pierwszy moduł nowej stacji kosmicznej, moduł Tianhe, trafił na orbitę okołoziemską zaledwie kilka miesięcy temu. Kiedy startował z Ziemi, Ye, Zhai i Wang już od półtora roku przygotowywali się do misji.

REKLAMA

W trakcie misji Shenzhou-13 tajkonauci będą przeprowadzać eksperymenty z zakresu medycyny kosmicznej oraz zrealizują nawet trzy spacery kosmiczne, w trakcie których przygotują stację na dołączenie kolejnych dwóch modułów, które przybędą w 2022 roku. W tym celu astronauci podczas spaceru kosmicznego będą ćwiczyli przemieszczanie modułu transportowego Tianzhou z jednego portu stacji do drugiego za pomocą sterowanego ręcznie robotycznego 10-metrowego ramienia zamocowanego na pokładzie stacji.

Moduły Mengtian oraz Wentian dotrą na stację podczas kolejnej misji załogowej Shenzhou-14. Po ich dołączeniu rozmiary stacji powiększą się do ok. 1/3 rozmiarów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA