REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

iPhone 14 Pro dostanie potężny aparat. 48 megapikseli na pokładzie to nie jest dobra wiadomość

Do sieci trafiły kolejne informacje na temat aparatu w tegorocznym telefonie Apple'a. iPhone 14 Pro ma dostać aż 48-megapikselowy aparat ultraszerokokątny, ale ja i tak najbardziej czekam na nowy obiektyw do portretów.

05.04.2022
6:33
iphone 13 pro aparat 3 obiektywy
REKLAMA

Do debiutu iPhone'a 14 i iPhone'a 14 Pro zostało jeszcze co prawda kilka miesięcy, ale jak zwykle do internetu wyciekło przed premierą całkiem sporo informacji na temat specyfikacji i wyglądu nowych urządzeń. Sporo źródeł potwierdza, że faktycznie w tym roku pożegnamy wreszcie niesławnego notcha, a do tego tańszy z telefonów dostanie gorszy procesor, ale raczej nie potwierdzą się plotki sprzed miesięcy o pozbyciu się wystającej wyspy z aparatem.

- Czytaj też: iPhone 13 Pro nie jest najlepszym smartfonem do zdjęć, ale jest najlepszym do wideo. To nie opinia, a fakt

REKLAMA

Nowy aparat ma być w dodatku największą nowością w iPhonie 14 i iPhonie 14 Pro.

Już od siedmiu lat Apple w swoich telefonach umieszcza 12-megapikselowe aparaty, a pierwszy tego typu obiektyw trafił do iPhone'a 6s. Od tego czasu wraz z upływem czasu zwiększała się jednak liczba i rodzaj dostępnych obiektywów w telefonach Apple'a. Do tego głównego, nazywanego również szerokim, z czasem dołączyły dwa dodatkowe, w tym ultraszerokokątny (dostępny we wszystkich iPhone'ach) oraz portretowy (dostępny wyłącznie w modelach z linii iPhone Pro).

W kolejnych latach poprawiały się też parametry aparatu w iPhonie, a oprogramowanie z wersji na wersję radzi sobie coraz lepiej z generowaniem gotowego zdjęcia, ale jedno pozostawało bez zmian: wspomniane wcześniej 12 megapikseli. Wygląda jednak na to, że Apple wreszcie zmieni podejście, a iPhone 14 Pro będzie rejestrował 4 razy więcej pikseli niż jego poprzednicy w przypadku zdjęć wykonywanych obiektywem ultraszerokokątnym.

iPhone 14 Pro i 48 megapikseli w aparacie

Informacje o tym, że iPhone 14 Pro otrzyma 48-megapikselowy aparat, pojawiają się już od jakiegoś czasu. Teraz trafiliśmy na kolejny przeciek z pełną specyfikacją obiektywu ultraszerokokątnego, który ma się znaleźć w tym urządzeniu. Wynika z niej, że pomimo powiększenia matrycy o 21,2 proc. (do 1/1.3"), rozmiar pojedynczego piksela zmniejszy się do 1,22 um (w iPhonie 13 Pro mierzyły one po 1,90 um).

REKLAMA

Oprócz tego moduł aparatu, który najprawdopodobniej wyprodukuje firma Sony, ma korzystać z funkcji Dual Pixel Auto Focus (DPAF). iPhone 14 Pro będzie w stanie kręcić wideo w formacie HDR w 60 klatkach na sekundę. Obawiam się tylko, że tak jak zdjęcia wykonywane za dnia z pomocą tego obiektywu mogą potencjalnie lepsze, tak w nocy może być nieco gorzej - mogą pojawić się szumy. Niestety nie byłby to scenariusz bez precedensu.

Apple poszedł na kompromis w kwestii aparatu już w ubiegłym roku. Znany z iPhone'a 12 Pro Max obiektyw portretowy z 2,5-krotnym zoomem w iPhonie 13 Pro Max zastąpił zupełnie nowy - taki z powiększeniem 3x. Niestety w kiepskich warunkach oświetleniowych starszy model telefonu radzi sobie dzisiaj dużo lepiej, gdyż jest nieco jaśniejszy. Mam nadzieję, że w przypadku iPhone'a 14 Pro firmie uda się zjeść jabłko i mieć jabłko...

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA