REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Człowiek może się zarazić ptasią grypą. Jest pierwszy przypadek zakażenia H3N8

Świat obiegła informacja, że wykryto pierwszy przypadek zarażenia się człowieka ptasią grypą H3N8, ale to nie powinien być powód do paniki. Co należy wiedzieć o tej chorobie?

28.04.2022
11:13
ptasia-grypa-h3n8-male-ryzyko-zakazenia-ludzi
REKLAMA

Ptasia grypa to potoczna nazwa ostrej choroby zakaźnej występującej powszechnie u tych latających zwierząt, która może przenieść się na ludzi. Wywoływana jest jest przez typ A wirusa grypy i ma liczne szczepy.

REKLAMA

H3N8 - nowy szczep ptasiej grypy

Na wirusa ptasiej grypy podatne są wszystkie ptaki świata, w różnym stopniu w zależności od gatunku. Łącznie zidentyfikowane 140 różnych odmian tego wirusa, z których większość to odmiany łagodne charakteryzujące się niską patogennością. Niestety jednak nie wszystkie.

Dla przykładu szczepy H5 i H7 atakują przede wszystkim drób trzymany w zagęszczeniu, często ze skutkiem śmiertelnym. Dzikie ptactwo również może się nimi zarazić, ale to duże skupiska zwierząt w jednym miejscu przyczyniają się do nowych mutacji wirusa.

Ptasia grypa H3N8 u ludzi

Chociaż wirusy z tej grupy nazywane są ptasią grypą, to te choroby przenoszą się na inne stworzenia, w tym świnie, koty, psy, tygrysy oraz ludzi. W ostatnim czasie trafiły do mediów informacje, że wykryto pierwsze zarażenie się człowieka szczepem H3N8 w Chinach.

Jak podaje RMF FM, osobą która zaraziła się H3N8, jest 4-letni chłopiec z prowincji Henan w środkowych Chinach. U dziecka wykryto gorączkę i inne objawy 5 kwietnia i 10 kwietnia przyjęto je do szpitala. W jego najbliższym otoczeniu zakażeń z kolei na tę chwilę nie wykryto.

Gdzie chłopiec mógł się zarazić ptasią grypą H3N8?

Okazuje się, że chłopiec, który jest pierwszym człowiekiem z H3N8, mógł mieć kontakt zarówno z kurami hodowanymi w gospodarstwie, jak i żyjącymi dziko kaczkami i to właśnie z tych ptaków wirus mógł przenieść się na niego. Wcześniej ten szczep ptasiej grypy wykryto u:

  • koni;
  • psów;
  • ptaków;
  • fok.

Chińska państwowa komisja zdrowia przekonuje jednak, że ten jednostkowy przypadek zakażenia się przez człowieka tym konkretnym szczepem ptasiej grypy nie powinien być powodem do paniki. Ryzyko wybuchu epidemii na szeroką skalę określane jest jako niskie.

Chiny zgłaszają pierwszy przypadek ptasiej grypy H3N8 u ludzi

Inne szczepy ptasiej grypy

Ze względu na to, że przemysł drobiowy w Chinach ma spore rozmiary, a w przyrodzie żyje wiele dzikich ptaków, szczepy ptasiej grypy raz na jakiś czas infekują ludzi. Narażeni są na to pracownicy ferm oraz - jak pokazuje ten najświeższy przykład - ich bliscy.

Zakażenie się dziecka ptasią grypą H3N8 to nie pierwszy tego typu przypadek w ostatnim czasie. Niecałe rok temu ogłoszono, że w Chinach człowiek zaraził się wirusem typu H10N3. Naukowcy podkreślają jednak, że teraz, tak jak i wtedy, nie ma powodów do paniki.

Najgroźniejszym wirusem ptasiej grypy był H5N1 wykryty w 1997 r. w Hong Kongu.

Ten szczep powstał najpewniej ze względu na fatalne warunki przetrzymywania drobiu. Na szeroką skalę zaatakował jednak dopiero w 2003 r. w takich krajach jak Kambodży, Chinach, Indonezji, Japonii, Laosie, Korei Południowej, Tajlandii i Wietnamie, gdzie doprowadził do śmierci 100 mln sztuk drobiu.

To nie był przy tym koniec problemów związanych z ptasią grypą H5N1. W kolejnym roku, gdy już wydawało się, iż udało się problem wyeliminować, wirus zaatakował ponownie we wspomnianych wyżej krajach oraz przeniósł się do mnóstwa innych krajów, w tym do Polski (szczep H5N8).

Mimo to śmiertelność na ptasią grupę H5N1 wśród ludzi była relatywnie niska, a w latach 2003-2009 zgłoszono łącznie 440 zachorowań, z czego zmarły 262 osoby.

REKLAMA

Nieco wcześniej drób zaatakował szczep H5N8. Ta odmiana wirusa cechuje się wysoką zachorowalnością i śmiertelnością, ale u drobiu, w tym drobiu wodnego. Dopiero nieco ponad rok temu wykryto pierwsze przypadki zarażenia się nim ludzi, którymi byli pracownicy fermy drobiu w Rosji.

Ostatni przypadek zakażenia się większej grupy ludzi wirusem ptasiej grypy odnotowaliśmy z kolei w latach 2016-2017. Wtedy mieliśmy od czynienia ze szczepem H7N9, który przyczynił się do śmierci około 300 osób. Nie nie wskazuje jednak na to, abyśmy za sprawą H3N8 zaliczyli powtórkę z historii.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA