REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Tańsze rozmowy międzynarodowe, karty SIM dla uchodźców i darmowy roaming dla Ukraińców w Polsce

We wsparcie dla uchodźców zaangażowały się polskie telekomy. Z polskich kart SIM można dzwonić taniej na Ukrainę, a ukraińskie karty SIM dostały darmowy roaming. Do tego dochodzą też bezpłatne startery.

01.03.2022
19:32
Orange-pomoc-karty-sim-dla-uchodzcow-ukraina-pakiety-roaming
REKLAMA

W wyniku agresji Putina do Polski docierają uchodźcy z Ukrainy. Podczas gdy cały świat nakłada na Rosję dotkliwe sankcje gospodarcze, w pomoc ludziom uciekającym przed wojną zaangażowali się polscy obywatele oraz polskie firmy - od twórców gier wideo i startupów, przez przedsiębiorstwa zajmujące się transportem, skończywszy na operatorach telefonii komórkowej.

REKLAMA

Bezpłatne połączenia na Ukrainę - jak z nich skorzystać?

W naszym kraju już wcześniej przybywało wielu obywateli Ukrainy, którzy mają polskie karty SIM i potrzebują być teraz w kontakcie z rodziną. Z myślą o nich telekomy już przed weekendem obniżyły cenę połączeń do Ukrainy o 80 proc. czyli do 29 groszy za minutę. Warto o tym powiedzieć znajomym Ukraińcom, którzy w natłoku informacji mogli to przegapić i obawiają się o wysokie rachunki.

W przypadku Orange Polska zniżka dotyczy wszystkich połączeń wykonywanych z telefonów komórkowych Orange i nju na ukraińskie numery stacjonarne i komórkowe. Z niższych cen na połączenia do Ukrainy można skorzystać zarówno w ofertach na kartę, jak i na abonament. Na razie niższe ceny obowiązują do 10 marca, ale niewykluczone, że zostaną utrzymane w mocy na dłużej.

Darmowe startery dla uchodźców z Ukrainy to nie te same karty SIM, które kupisz w kiosku.

Polskie telekomy zniosły opłaty roamingowe dla ukraińskich sieci, dzięki czemu te mogły stworzyć specjalne pakiety darmowych minut i megabajtów transferu dla swoich klientów. W przypadku Orange współpraca obejmuje abonentów Vodafone Ukraine, ale rozmowy z pozostałymi sieciami z Ukrainy trwają. Oprócz tego polskie telekomy rozdają uchodźcom na granicy startery z kartami SIM.

Startery od Orange'a można odebrać na przejściach granicznych z Ukrainą po stronie polskiej w Medyce, Dorohusku, Hrebennej, Dołhobyczowie, Zosinie, Budomierzu i Korczowej. Każdą kartę SIM trzeba przy tym zarejestrować, w czym pomagają wolontariusze oraz pracownicy telekomów. W tym celu ze względu na przepisy potrzebne są jednak dokumenty takie jak paszport czy też karta pobytu.

Startery rozdawane przez Orange uchodźcom to przy tym nie są dokładnie te same startery, które my zwykle kupujemy w kiosku. Na każdym z tych przygotowanych dla Ukraińców aktywny jest miesiąc bezpłatnych połączeń w Polsce (minuty, SMS, MMS), pakiet 100 minut do Ukrainy i 30 GB transferu. Orange już teraz rozdał 5 tys. takich starterów, a w tym tygodniu na granicę dotrze kolejne 60 tys. SIM-ów.

W Orange'a można też skorzystać z usługi Flex.

W przypadku telefonów z ESIM-em nie wymaga to wizyty w salonie a polski numer można uzyskać natychmiast - wystarczy pobrać aplikację Orange Flex przez Wi-Fi, mobilny hotspot lub za pośrednictwem karty działającej w roamingu - w tym celu należy jedynie podać dane dokumentu do rejestracji karty. Posiadacze telefonów bez modułu ESIM mogą zamówić dostawę SIM-a kurierem na wskazany adres.

Pakiety w Orange Flex zaczynają się od 25 zł miesięcznie za no-limits w Polsce, 15 GB internetu i darmowy transfer w ramach serwisów social media (WhatsApp, Viber, Messenger, Facebook, Telegram, Twitter). Do tego w obliczu wojny w Ukrainie dodany został pakiet 100 minut na 30 dni na rozmowy do Ukrainy. Aby go aktywować, należy wpisać kod UKRAINA w polu kody promocyjne.

Orange-pomoc-karty-sim-dla-uchodzcow-ukraina-pakiety-roaming class="wp-image-2070979" width="580" height="813"
Podsumowanie działań Orange w związku z wojną w Ukrainie

Wsparcie sieci Orange dla Ukrainy nie kończy się na darmowych minutach, megabajtach i starterach.

Pomarańczowa sieć poinformowała, że jak do tej pory zapewniła schronienie i opiekę ponad 200 osobom w swoim ośrodku szkoleniowym. Wszyscy obywatele Ukrainy mają na miejscu zapewnioną pełną opiekę, dostęp do sieci Wi-Fi, a dzieci dodatkowo specjalnie przygotowaną salę do zabaw. Oprócz tego deklaruje wsparcie dla służb i organizacji koordynujących pomoc dla uchodźców.

REKLAMA

Oprócz tego Orange Polska we współpracy z T-Mobile zwiększył pojemność sieci przy granicy i obiecuje, że jest przygotowany na różne scenariusze. W komunikacie do mediów przekazuje również, że obecnie jego sieć działa sprawnie, a na przyszłość telekom ma "sprawdzone mechanizmy reagowania, zapewniające ciągłość biznesową", a klientom obiecuje korzystanie z usług bez większych zakłóceń.

Operator współpracuje też z Urzędem ds. Cudzoziemców, Kancelarią Prezesa Rady Ministrów i wydziałami zarządzania kryzysowego u wojewodów, a także wspiera organizacje świadczące pomoc psychologiczną dla dzieci i dorosłych i działania Polskiej Akcji Humanitarnej. Fundacja Orange z kolei współpracuje już teraz z organizacjami pozarządowymi i szkołami, by pomagać dzieciom z Ukrainy.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA