REKLAMA

Brawo Polacy! Zebraliśmy już miliony złotych dla Ukrainy. Tutaj lista zweryfikowanych zbiórek

Na koncie internetowej zbiórki Siepomaga jest już ponad 2,6 mln zł. Na podobnej zbiórce Pomagam jest ponad 1,2 mln zł. Pieniądze te przeznaczone zostaną na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie. Polacy nie mogli biernie patrzeć na to, co Rosjanie wyprawiają tuż za naszą wschodnią granicą. Błyskawicznie uruchomiono zbiórki internetowe, a fundacje charytatywne rozpoczęły działania, które mają na celu udzielenie pomocy Ukraińcom w potrzebie. Liczniki tych zbiórek kręcą się bardzo szybko, kwoty rosną. Pamiętajmy jednak, że żadna zebrana kwota nie będzie wystarczająca w tym przypadku. Zawsze można zebrać więcej i pomóc bardziej. Dlatego przygotowaliśmy listę zweryfikowanych zbiórek online oraz akcji charytatywnych, które warto wspierać.

25.02.2022 11.02
Pomoc Ukrainie - zbiórki online
REKLAMA

Stało się to, czego wiele osób obawiało się od tygodni: Rosjanie zaatakowali zbrojnie Ukrainę. Bomby wybuchają na terenie całego państwa i pojawiły się pierwsze doniesienia o stratach w ludności cywilnej. Mieszkańcy Polski zastanawiają się teraz, jak realnie mogą pomóc naszym sąsiadom. Jednym ze sposobów jest przekazanie pieniędzy w ramach zbiórek charytatywnych.

REKLAMA

Pomoc Ukrainie - lista zbiórek charytatywnych

Osoby, które chcą wspomóc Ukrainę, przed wpłaceniem powinny się upewnić, że przekazane środki faktycznie trafią do potrzebujących. Zbiórki w serwisach siepomaga.pl, zrzutka.pl i pomagam.to mogą organizować wszyscy, a chociaż moderacja stara się weryfikować oferty, to zawsze istnieje ryzyko wyłudzeń.

Pomagam.pl - zbiórka na pomoc Ukrainie

W celu odsiania oszustów należy brać udział w zbiórkach organizowanych przez wiarygodne podmioty. W przypadku serwisu Pomagam.pl to administracja serwisu w ramach zbiórki Solidarni z Ukrainą zbiera pieniądze z konta Fundacja Pomagam.pl. W opisie zbiórki czytamy:

Uruchamiamy oficjalną zbiórkę, która jest wyrazem solidarności z naszymi sąsiadami, a jednocześnie zapewni konkretną pomoc poszkodowanym na miejscu. Nie wiemy, jak sytuacja będzie rozwijać się w kolejnych dniach, ale jedno jest pewne - już teraz nasze wsparcie może zmienić los Ukraińców, którzy zostali dotknięci wrogimi działaniami Rosji.

Wszystkie środki zebrane przez Pomagam.pl (na tę chwilę 162230 zł od 2921 osób) zostaną przekazane ukraińskim organizacjom zajmującymi się pomocą humanitarną - portal pokrywa koszty. Organizatorzy uznali, że osoby tam pracujące "wiedzą najlepiej, jakiego wsparcia Ukraińcy potrzebują w tych trudnych chwilach".

Siepomaga.pl - zbiórka na pomoc Ukrainie

Ze swoją oficjalną zbiórką ruszył serwis siepomaga.pl. Fundacja zebrała już prawie 750 tys. zł od ponad 12 tys. osób na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie. Zakres pomocy ma być uzależniony "od rozwoju konfliktu na Ukrainie i dostosowany do potrzeb".

Polski Czerwony Krzyż - zbiórka na pomoc Ukrainie

Swoją zbiórkę zorganizowała również najstarsza polska organizacja humanitarna będąca członkiem Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Polski Czerwony Krzyż pod hasłem /#napomocUkrainie prosi o wpłaty na konto organizacji z dopiskiem Ukraina.

Organizacja wyjaśnia, że w pierwszej kolejności zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na m.in. zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb. Polski Czerwony Krzyż jest również gotowy udzielić pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Polska Misja Medyczna - zbiórka na pomoc Ukrainie

Datki zbiera również powstałe w 1999 r. stworzyszenie Polska Misja Medyczna, która zbiera pieniądze na pomoc medyczną dla poszkodowanych w wyniku rosyjskiej agresji obywateli Ukrainy. Na chwilę publikacji na Facebooku w ramach zbiórki 99 osób wpłaciło łącznie 8510 zł.

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej - zbiórka na pomoc Ukrainie

Zbiórkę online uruchomiło również Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Fundacja wyjaśnia, że mieszkańcom Ukrainy potrzebne są teraz "zestawy higieniczne, generatory, latarki czy kuchenki turystyczne". Tak jak zakup tego sprzętu jest możliwy na miejscu, tak potrzeba środków, by go zrealizować.

Na ten cel w chwili publikacji na Facebooku udało się zebrać już 85877 zł. Można też przelać pieniądze bezpośrednio na konto fundacji. Wszelkie niezbędne informacje znalazły się na jej stronie internetowej wraz z adnotacją, by w tytule przelewu zawrzeć frazę "Pomoc dla Ukrainy".

Polska Akcja Humanitarna - zbiórka na pomoc Ukrainie

Ze swoją zbiórką na pomoc bezpośrednią (czyli żywność i inne formy wsparcia) dla ludzi, którzy muszą uciekać ze swoich domów, ruszyła również Polska Akcja Humanitarna. Organizowana jest ona w ramach portalu siepomaga.pl, a 2927 osób przekazało już 185832 zł na ten cel.

Caritas Polska - zbiórka na pomoc Ukrainie

Środki na pomoc Ukrainie można przekazać również za pośrednictwem Caritasu. Polski oddział tej międzynarodowej fundacji zachęca do dokonywania wpłat poprzez swoją stronę internetową. Można też wysłać SMS-a o treści UKRAINA na nr 72052 w cenie 2,46 zł.

Razem Dla Ukrainy - zbiórka na pomoc Ukrainie

W serwisie zrzutka.pl uruchomiono oficjalną akcję pomocy humanitarnej. Pierwsze pięć organizacji, które będą wsparte dzięki środkom z tej zrzutki, są Polskie Forum Migracyjne, Fundacja Dla Wolności, Stowarzyszenie Homo Faber, Fundacja Uniters i Fundacja Cor Ignis.

Fundacja Dobre Jutro - zbiórka na pomoc Ukrainie

Swoją zbiórkę prowadzi również Fundacja Dobre Jutro. Jej przedstawiciele chcą zorganizować pomoc dla każdej polskiej rodziny, która ucieka z Ukrainy i próbuje się wydostać. Za zebrane środki będą organizowane zakwaterowanie i nocleg: "każda polska rodzina, która się zgłosi, będzie mogła złożyć wniosek o zapomogę finansową. Został uruchomiony Fundusz wsparcia dla Kresowiaków".

SOS Wioski Dziecięce - pomoc dla opuszczonych dzieci i rodzin zastępczych w Ukrainie

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce organizuje zbiórkę środków na pomoc ukraińskim Rodzinom SOS.

Ze względu na eskalację konfliktu na terenie Ukrainy podopieczni Wiosek Dziecięcych wraz z ich opiekunami zmuszeni są do ucieczki przed nadchodzącym zagrożeniem. Podczas wczorajszych bombardowań razem z pracownikami SOS dzieci ukrywały się w schronach. Sytuacja jest fatalna, dlatego jako SOS Wioski Dziecięce w Polsce prowadzimy, wraz z Wioskami z całego świata, zbiórkę przeznaczoną na rzecz podopiecznych SOS z Ukrainy. Wyraziliśmy także gotowość przyjęcia ukraińskich Rodzin SOS do naszych Wiosek na terenie Polski. Mówimy tutaj o zastępczych rodzinach wielodzietnych, których transport z obwodu Ługańskiego i Kijowskiego w bezpieczniejsze (o ile to możliwe) tereny jest trudny. Zebrane środki mają pomóc w zapewnieniu wyżywienia, leków oraz pomocy psychologicznej. 

Pomoc Ofiarom Wojny w Ukrainie - Wsparcie Organizacji Vostok.SOS

Vostok.SOS

Vostok.SOS (tłum. Wschód.SOS) jest publiczną inicjatywą pomocy ofiarom konfliktu w Ukrainie. Została powołana 5 maja 2014 roku i jest to jedna z pierwszych inicjatyw wolontariuszy pomocy ofiarom agresji wojskowej. Oferuje pomoc w znalezieniu schronienia dla tymczasowych migrantów, logistykę bezpiecznego wyjścia ze strefy konfliktu, poszukiwanie, uwolnienie i rehabilitację ofiar uprowadzenia, zbieranie i dystrybucję pomocy humanitarnej pomoc dla przesiedleńców w Kijowie, a także dostarczanie towarów humanitarnych do osiedli frontowych, udzielanie pomocy psychologicznej i prawnej.

Uwaga na fałszywe zbiórki na pomoc Ukrainie i "Tokeny"!

Nie trzeba było długo czekać na wykwit wyłudzeń związany z sytuacją w Ukrainie. Threat Labs ostrzega, że powstał nowy "token", który zachęca do "inwestycji". Spodziewamy się, że takich prób wyłudzeń będzie znacznie więcej, dlatego jeśli tylko macie jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy autor zbiórki ma czyste intencje, to lepiej przekazać środki sprawdzonym kanałem.

REKLAMA

Zdjęcie główne: Kamil Zajaczkowski, Shutterstock
Tekst zaktualizowany 25 litego 2022 r.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA